#

NO:62 - 30 Nisan 2008, Hamid Karzai'ye Düzenlenen Suikast Girişimi Hk.

Türkiye, dost ve kardeş Afganistan’ın Bağımsızlık Günü dolayısıyla 27 Nisan 2008 tarihinde Kabil’de düzenlenen resmi törenler sırasında gerçekleştirilen ve aralarında milletvekili Fazıl Rahman Camkhani ile bir çocuğun da bulunduğu dört kişinin yaşamını yitirmesine ve çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olan menfur terör saldırısını şiddetle kınamaktadır.


Afganistan Cumhurbaşkanı Sayın Hamid Karzai’nin şahsında doğrudan Afgan halkının huzurunu ve ülkedeki istikrar ortamını hedef alan bu suikast girişimi ve terör saldırısının ardından Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız, Cumhurbaşkanı Sayın Karzai’ye birer geçmiş olsun ve taziye mesajı göndermişlerdir.


Bu üzücü vesileyle bir kez daha vurgulamak isteriz ki, terörün dini, milliyeti ve coğrafyası yoktur. Terör bir insanlık suçudur.


Kardeş Afganistan halkına ve hükümetine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.


Türkiye, Afganistan’da istikrar ve güvenliğin tesisine yönelik katkıları ile kardeş Afgan halkının refahının artırılmasına yönelik sağlık, eğitim ve yeniden imar projelerini bugüne değin olduğu gibi bundan sonra da kararlılıkla sürdürecektir.