#

NO:47 - 1 Nisan 2008, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi hk.

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi 2-4 Nisan 2008 tarihlerinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te gerçekleştirilecektir.

Zirvede ülkemiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, Sayın Bakanımızın ve Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün de yer alacağı bir heyetle temsil edilecektir.

NATO’nun Üyelik Eylem Planı’na katılan Arnavutluk, Hırvatistan ve Makedonya’nın İttifak’a davet edilmeleri yönünde alınması beklenen karar nedeniyle bir “genişleme Zirvesi” olarak nitelendirilebilecek Bükreş toplantısının gündeminde ayrıca, NATO’nun Afganistan ve Kosova’da yürüttüğü operasyonlar, NATO’nun Ukrayna ve Gürcistan’la ilişkileri, Balkanlara yönelik politikası ile 21. yüzyılın tehditleri bağlamında enerji güvenliği, siber savunma ve füze savunması gibi konular ağırlıklı olarak yer alacaktır.

Bükreş Zirvesi marjında, Kuzey Atlantik Konseyi, Avrupa-Atlantik Ortaklık Konseyi, NATO-Rusya Konseyi, NATO-Ukrayna Komisyonu toplantılarının düzenlenmesi, ayrıca müstakbel üyelerle ve ISAF operasyonuna katkıda bulunan ülke ve uluslararası örgütlerle de ayrı ayrı oturumlar gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Zirve’de Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bakanımızın bazı heyetlerin başkanları ve yetkilileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirmesi ve Sayın Bakanımızın, Zirve marjında düzenlenecek Bükreş Konferansı’na katılarak, “NATO’nun müşterek savunma ilkesine ilişkin 5. Madde’nin günümüzde geçerliliği” konusunda bir konuşma yapması öngörülmektedir.