#

NO:41 - 16 Mart 2008, Pakistan´daki terör saldırısının kınanması-vatandaşımızın ölümü hk.

Türkiye, dost ve kardeş Pakistan’ın başkenti İslamabad’da dün akşam meydana gelen ve ilk belirlemelere göre vatandaşımız Sacide Ender Başkaya’nın yaşamını yitirmesine ve çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olan menfur terör saldırısını şiddetle kınamaktadır.

Kısa bir süre önce gerçekleştirilen genel seçimlerle demokratikleşme çabalarını kararlılıkla sürdüren Pakistan’ın terörizm ve aşırıcılıkla mücadelesine tam destek veren Türkiye, kardeş Pakistan halkının huzur ve istikrarını hedef alan terör saldırılarını büyük üzüntü ve kaygıyla takip etmektedir.

Son olarak 11 Mart 2008 tarihinde Lahor’da meydana gelen patlamaların ardından Sayın Cumhurbaşkanımız, telefonla görüştüğü Pakistan Cumhurbaşkanı Sayın Pervez Müşerref’e başsağlığı dilemiş ve Türkiye’nin dayanışmasını teyit etmiştir.

Dün akşam düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren vatandaşımız Sacide Ender Başkaya’nın, 2005 yılında Pakistan’da meydana gelen depremden bu yana insani yardım alanında ülkede faaliyet gösteren “Hayata Destek” adlı sivil toplum kuruluşumuzun mensubu olduğu öğrenilmiştir.

Patlamanın meydana geldiği andan itibaren olay gerek Bakanlığımız, gerek İslamabad Büyükelçiliğimizce yakından takip edilmiş ve gerekli müdahalelerde bulunulmuştur.

Öte yandan, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref, İslamabad Büyükelçimizi arayarak, vatandaşımızın hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü bildirmiş ve başsağlığı dileklerinin Sayın Cumhurbaşkanımıza ve kardeş Türk halkına iletilmesini istemiştir.

Türkiye, kardeş Pakistan’ın terörizm ve aşırıcılıkla mücadelesine yönelik desteğini ve dayanışmasını kararlılıkla sürdürecektir.

Kardeş Pakistan halkına yardım ederken eli kanlı teröristlerin menfur saldırısı sonucunda yaşamını yitiren vatandaşımız Sacide Ender Başkaya’nın kaybından büyük üzüntü duyuyoruz. Başkaya ailesine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor, kardeş Pakistan halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.