#

Bakanlığı Takip Edin:

NO:130 - 22 Temmuz 2008, Bosnalı Sırp Savaş Suçlusu Radovan Karadziç’in Dün Sırbistan Makamları Tarafından Yakalanmış Olması Hk.


Türkiye, uluslararası toplumun uzun bir süredir Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne teslim edilmesini beklediği Bosnalı Sırp savaş suçlusu Radovan Karadziç’in dün Sırbistan makamları tarafından yakalanmış olmasını memnuniyetle karşılamıştır.

Karadziç’in yargılanması, yüzyılımızın en karanlık sayfalarından birini oluşturan Eski Yugoslavya’da yaşanan acıların azaltılmasına katkıda bulunacağı gibi, bu tür trajedileri yaşatanların adaletten kaçamayacaklarının da göstergesi olacaktır.

Yeni kurulan Sırbistan Hükümeti’nin attığı bu tarihi adım, Sırbistan’ın Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesi yolunda önemli bir dönüm noktasıdır. Sırbistan’ın yeni hükümetinin Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi ile samimi bir işbirliği içinde olduğunu gösteren bu adımı, Balkanlar’daki istikrarın pekişmesine ve bölge ülkeleri ile halkları arasındaki iyi ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Türkiye, bu olumlu gelişmenin, başta Ratko Mladiç olmak üzere, diğer savaş suçlularının da mahkeme önüne çıkarılarak yaraların sarılmasına vesile olmasını temenni etmektedir.