Nisan

30 Mart - 3 Nisan
Almanya Federal Cumhuriyeti Göç Mülteciler ve Uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer ve beraberindeki heyet ülkemizi ziyaret etmiştir.

Konuk Bakan, Gaziantep ve Hatay Valileriyle görüşmüş, Gaziantep’te Ludwigshafen Parkı’nın açılış töreni ile Gaziantep-Ludwigshafen Dostluk Anlaşması imza törenine katılmış, Ludwigshafen yangın faciasında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın mezarlarını ziyaret etmiştir.

Bakan Böhmer, ziyaretinin Ankara kısmında ise, Devlet Bakanı Prof. Dr. Sayın Mustafa Said Yazıcıoğlu, İçişleri Bakanı Prof. Dr. Sayın Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Sayın Hüseyin Çelik ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’le görüşmüştür. Görüşmelerde, Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızı ilgilendiren konular üzerinde durulmuştur.

31 Mart – 2 Nisan
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Brüksel’de Avrupa Parlamentosu’nda düzenlenen Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun 61. Toplantısına katılmıştır.

1 Nisan
Türkiye-Afganistan-Pakistan Üçlü Zirve toplantısının üçüncüsü (ilk ikisi 2007 ve 2008 yıllarında gerçekleştirilmişti) 1 Nisan 2009 tarihinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zardari'nin katılımlarıyla Ankara'da gerçekleştirilmiştir. Zirve programı kapsamında, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız ayrı ayrı, Afganistan ve Pakistan Cumhurbaşkanlarıyla birer görüşme gerçekleştirmişlerdir. Sözkonusu görüşmelerin ardından, üç ülke Cumhurbaşkanları arasında, Sayın Başbakanımızın da katılımıyla, dörtlü bir görüşme yapılmıştır. Daha sonra Cumhurbaşkanlarının başkanlık ettiği heyetlerarası Zirve toplantısı yapılmıştır.

1-2 Nisan
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, tüm dünya ekonomilerini etkileyen krize karşı uluslararası camiada uzun süredir devam eden çözüm arayışları çerçevesinde, Londra’da düzenlenen G-20 Liderler Zirvesine katılmıştır. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Prof.Dr. Sayın Nazım Ekren ile Devlet Bakanı Sayın Mehmet Şimşek Sayın Başbakana refakat etmişlerdir.

2-4 Nisan
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Hilmi Güler, Enerji ve Mineral Kaynaklar Bakanı Suat Minbayev'in davetlisi olarak Kazakistan'a resmi bir ziyarette bulunmuştur.

3-4 Nisan
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Hilmi Güler’in, Kazakistan Enerji ve Mineral Kaynaklar Bakanı Suat Minbayev'in davetine icabetle Kazakistan'ı ziyaret etmiştir.

3-4 Nisan
Fransa ve Almanya’nın evsahipliğinde Strazburg/Kehl’de gerçekleştirilen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesine, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül başkanlığında bir heyetle iştirak edilmiştir. Yalnızca Müttefik ülke temsilcilerinin katıldığı ve Aile Zirvesi formatında düzenlenen sözkonusu toplantıda Afganistan konusu ağırlıklı olarak ele alınmış, Hırvatistan ve Arnavutluk İttifaka üye olarak kabul edilmiş, 1 Ağustos 2009’dan itibaren görevi devralacak olan yeni NATO Genel Sekreteri seçilmiş ve Fransa’nın askeri kanada geri dönüşü kabul edilmiştir. Toplantıda ayrıca, Zirve Bildirisinin yanı sıra Afganistan Bildirisi ile İttifak Güvenliği Deklarasyonu yayınlanmıştır.

5 Nisan
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile İspanya Başbakanı Zapatero’nun eş başkanlıklarında “Türkiye-İspanya Hükümetlerarası Birinci Zirvesi” düzenlenmiştir. Zirve kapsamında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Hilmi Güler, İspanyol Sanayi, Turizm ve Ticaret Bakanı Miguel Sebastian (enerjiden de sorumludur) ile bir görüşme gerçekleştirmiştir.

5-7 Nisan
ABD Başkanı Barack Obama, ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur.

6-7 Nisan
Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu İstanbul’da düzenlenmiştir. Foruma beş Devlet ve Hükümet Başkanı, bir Meclis Başkanı, 25 Dışişleri Bakanı, 10 diğer Bakan ve BM, Avrupa Konseyi, İKÖ ve AGİT dahil 12 uluslararası kuruluşun en üst düzey yetkilisi katılmıştır.

6-7 Nisan
Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halit, İstanbul’da düzenlenen Medeniyetler İttifakı II. Forumu’na iştirak etmiştir.

6-7 Nisan
İstanbul’da gerçekleştirilen Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu’na BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Gargash iştirak etmiştir.

6-7 Nisan
Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'na katılmak üzere İstanbul'da bulunan Arap Ligi Genel Sekreteri (ALGS) Amr Moussa, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir. Görüşmede Ortadoğu'daki gelişmeler ve Türk-Arap ilişkileri ele alınmıştır.

6-7 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ile Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu marjında resmi bir görüşme yapmıştır.

6-7 Nisan
İstanbul’da yapılan Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'na katılan Sırbistan Dışişleri Bakanı Vuk Jeremiç, Forum marjında Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan ile ikili bir görüşme yapmıştır.

6-7 Nisan
İstanbul’da yapılan Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'na katılan Karadağ Dışişleri Bakanı Milan Rocen, Forum marjında Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan ile ikili bir görüşme yapmıştır.

6-7 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, İstanbul’da düzenlenen Medeniyetler İttifakı İkinci Forum toplantısı marjında, Ermeni karşıtı Nalbandyan ile ikili bir görüşme yapmıştır. Forum çerçevesinde Sayın Bakanımız ve Nalbandyan, ABD Başkanı Obama’nın katılımıyla da, kısa bir üçlü görüşme yapmışlardır.

6-7 Nisan
Tunus Dışişleri Bakanı Abdallah İstanbul’da düzenlenen Medeniyetler İttifakı Forumu’na iştirak etmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmiştir.

6-10 Nisan
Türkiye-Sudan 11. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Toplantısı, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Dr. Mehmet Mehdi Eker ve Sudan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Al Zubeyr Beşir Taha eşbaşkanlıklarında Hartum'da yapılmıştır.

6-10 Nisan
Türkiye-Sudan “Bakanlararası Karma Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu (KEK) 11. Dönem Toplantısı” Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in eşbaşkanlığında Hartum’da düzenlenmiştir.

8-11 Nisan
Benin Cumhurbaşkanı Boni Yayi’nin Sayın Cumhurbaşkanımızın davetlisi olarak 8-11 Nisan 2009 tarihleri arasında ülkemize yapması öngörülen resmi ziyaret, mücbir sebepler (kötü hava koşulları ve Benin cumhurbaşkanlığı uçağında kalkış öncesi meydana gelen teknik sorunlar) nedeniyle ertelenmiştir.

Bu beklenmeyen gelişme üzerine Benin Cumhurbaşkanı Yayi’nin özür mektubunu sunmak üzere Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi sıfatıyla 9 Nisan 2009 tarihinde Ankara’ya gelen Benin Dışişleri, Afrika Bütünleşmesi, Frankofoni ve Yurtdışında Yaşayan Beninliler Bakanı Jean-Marie Ehouzou, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir.

11 Nisan
Türkiye-ABD-Irak Terörle Mücadele Üçlü Toplantısı Bağdat'ta gerçekleştirilmiştir. Bu toplantıya ülkemiz, İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay başkanlığında bir heyetle katılmıştır.

14-15 Nisan
Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger'in davetine icabetle Avusturya’yı ziyaret etmiştir.

14-15 Nisan
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Bahreyn Kralı Hamad bin Isa El Halife’nin davetine icabetle Bahreyn’i ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımıza Maliye Bakanı Sayın Kemal Unakıtan, Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ, Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Mehdi Eker ile Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Veysi Kaynak refakat etmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Veliaht Prens Şeyh Salman ve Başbakan Şeyh Halife’yi kabul etmiştir. Bahreyn Ulusal Meclisi’ne hitap eden ilk konuk Cumhurbaşkanı olarak Ulusal Mecliste ve ayrıca Türk-Bahreyn İş Forumu toplantısında da birer konuşma yapmıştır. Ziyaret vesilesiyle, iki ülke arasında “Turizm Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” ile “Tarım Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” imzalanmış ve ayrıca, bir ortak bildiri yayınlanmıştır.

14-15 Nisan
Hollanda Ulaştırma, Bayındırlık ve Su Bakanı Camiel Eurlings ve beraberindeki heyetin, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın davetine icabetle ülkemizi ziyaret etmiştir.

14-15 Nisan
Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu, Çek Cumhuriyeti Dönem Başkanlığı'nda Prag’da düzenlenen "Avrupa Birliği (AB) Çevre Bakanları Gayrıresmi Toplantısı”na beraberinde bir heyetle iştirak etmiştir.

Sözkonusu toplantıda, 2009 Aralık ayında Kopenhag'da düzenlenmesi öngörülen ve 2012 yılından itibaren Kyoto Protokolü'nün yerini alacak olan yeni bir anlaşmanın müzakere edileceği İklim Değişikliği Konferansı'na giden süreçte, AB ülkeleri arasında eşgüdümün artırılması ve AB'nin çevre konularında oynadığı öncü rolün teyid edilmesi amaçlanmıştır.

15-16 Nisan
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, KKTC'ye yaptığı ziyaret çerçevesinde başta Cumhurbaşkanı Sayın Talat olmak üzere KKTC Devlet ve Hükümet yetkilileriyle müzakere süreci ve Türkiye-KKTC işbirliğinin daha da kuvvetlendirilmesi yolunda atılabilecek adımlar konularında ayrıntılı görüş alışverişinde bulunmuştur.

15-17 Nisan
Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül, Güney Kore Milli Savunma Bakanı’nın davetine icabetle Güney Kore’ye resmi bir ziyarette bulunmuştur.

16 Nisan
KEİ 20. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı 16 Nisan 2009 tarihinde yine KEİ Dönem Başkanı Ermenistan'ın ev sahipliğinde, Erivan'da yapılmıştır. Toplantıya, ülkemizi temsilen Dışişleri Bakan Sayın Ali Babacan başkanlığında bir heyetle katılınmıştır. Sözkonusu toplantıda, diğer konuların yanı sıra, KEİ Sekretaryası seçim sonuçlarına ilişkin atama kararları ve KEİ Sekretaryası'nın 2010 yılı bütçesi karar tasarısı onaylanmış, Ermenistan, altı aylık KEİ Dönem Başkanlığı’nı Azerbaycan'a devretmiş, bir sonraki KEİ Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı’nın KEİ Dönem Başkanı Azerbaycan'ın ev sahipliğinde Bakü'de düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.

16 Nisan
Erivan’da düzenlenen KEİ Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan’la ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

16-21 Nisan
Bayındırlık ve İskân Bakanı Sayın Nafiz Özak, Türk müteahhitlik firmalarının karşılaştıkları sorunları yerinde incelemek maksadıyla RF’nin Yekaterinburg, Omsk ve Moskova şehirlerini kapsayan bir çalışma ziyareti gerçekleştirmiştir.

17 Nisan
“Karadeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Sözleşmesi (Bükreş Sözleşmesi) Taraflar Diplomatik Konferansı/Bakanlar Toplantısı” Bükreş’te yapılmıştır. Bahsekonu toplantıda, ülkemiz, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu başkanlığında bir heyetle temsil edilmiştir. Bulgar Çevre Bakan Yardımcısının başkanlığını yaptığı toplantıya, Bulgaristan, Gürcistan, Romanya ve Ukrayna Bakan düzeyinde, RF ise, Direktör Vekili (Acting Director) seviyesinde katılım sağlamışlardır.

17-21 Nisan
Somali Cumhurbaşkanı Sheikh Sharif Ahmed, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle, ülkemize resmi bir ziyaret yapmıştır. Cumhurbaşkanı Ahmed’in sözkonusu ziyareti iki ülke arasında Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleşen ilk ziyaret olmuştur.

Ziyaret, Somali’de mevcut durum, ülkemizin Somali’de barış, huzur, istikrar ve refahın temin ve tesisine yönelik yardım ve katkıları ile, siyasi, ekonomik, ticari, eğitim-kültür ilişkilerimizin ele alınmasını ve işbirliğimizin çeşitlendirilmesi ve güçlendirilmesi imkanlarının değerlendirilmesini sağlamıştır.

18-19 Nisan
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Almanya eski Başbakanı Schröder’in doğum günü kutlamasına katılmak üzere Almanya’yı ziyaret etmiştir.

19-22 Nisan
Vietnam Milli Savunma Bakan Yardımcısı Nguyen Huy Hien, Milli Savunma Bakanı Sayın Vecdi Gönül’ün davetine icabetle, 19-22 Nisan 2009 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur.

20-22 Nisan
Çek Senatosu AB İşleri Komisyonu Başkanı Ludek Sefzig ve beraberindeki heyet, TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan’ın davetine icabetle Türkiye’ye resmi ziyarette bulunmuştur. TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan tarafından kabul edilen heyet, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Sayın Yaşar Yakış’la da görüşmelerde bulunmuşlardır. Anılan heyet 21 Nisan’da ziyaretini İstanbul’da sürdürmüştür.

20-22 Nisan
Türkiye-Tacikistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 7nci dönem toplantısı Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu başkanlığında Duşanbe'de yapılmıştır.

20-22 Nisan
Yemen Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Amir Salim al-Aidarous başkanlığındaki bir heyet, 20-22 Nisan 2009 tarihleri arasında Yemen LNG firmasının Yönetim Kurulu toplantısına katılmak üzere İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

20-23 Nisan
Finlandiya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Jyrki Katainen, ülkemizi ziyaret etmiştir. Bakan Katainen, anılan ziyaret kapsamında Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Sayın Durmuş Yılmaz ve Maliye Bakanı Sayın Kemal Unakıtan ile görüşmeler yapmıştır. Bakan Katainen ayrıca, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmiştir.

20-25 Nisan
Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ, Çin Sağlık Bakanı Chen Zu’nun davetine Çin’i ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında iki ülke arasında sağlık alanında işbirliği olanakları ele alınmış, ayrıca Sağlık Alanında İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır.

21 Nisan
Türkiye-AB Troikası Dışişleri Bakanları Toplantısı Prag’da yapılmıştır. Toplantıya Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan başkanlığında, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın da iştirak ettiği bir heyetle katılınmıştır. Toplantıda katılım sürecimizin gündemindeki konular ile güncel uluslararası ve bölgesel siyasi gelişmeler değerlendirilmiştir.

21-22 Nisan
Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Sleiman, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Sözkonusu ziyaret merhum Cumhurbaşkanımız Celal Bayar’ın Mayıs 1955’te Lübnan’ı ziyaretinden bu yana Cumhurbaşkanı seviyesinde iki ülke arasındaki ilk ziyaret olmuştur.

Ziyaret çerçevesinde “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Lübnan Hükümeti arasında Gençlik ve Spor Alanında İşbirliği Anlaşması” 21 Nisan 2009 tarihinde Ankara’da imzalanmıştır.

21-22 Nisan
İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle, ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur. Ziyaret çerçevesinde Konya’nın Kulu ilçesini ziyaret eden Başbakan Reinfeldt ayrıca, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından da kabul edilmiştir.

21-23 Nisan
Devlet Bakanı Sayın Kürşat Tüzmen Libya’yı ziyaret etmiştir. Ziyarette Sayın Tüzmen’e bürokratların yanı sıra, 150’nin üzerinde işadamı eşlik etmiştir. Sayın Tüzmen ziyaret sırasında, Libya Başbakanı El Mahmudi’nin yanı sıra 4 Bakan, 2 Meclis Başkan Yardımcısı ve Milli Petrol Şirketi Başkanı’yla görüşmelerde bulunmuştur.

21-23 Nisan
Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta Kanceska-Milevska, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’ın davetine icabetle ülkemize bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Ziyaret çerçevesinde “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Arasında 2009-2011 Yıllarına Ait Kültürel İşbirliği Programı" 22 Nisan 2009 tarihinde İstanbul’da imzalanmıştır.

22-23 Nisan
1863 sayılı BMGK Kararı çerçevesinde, Somali güvenlik güçleri ile bu ülkedeki Afrika Birliği Misyonu’na (AMISOM) destek amaçlı Uluslararası Donörler Konferansı Brüksel’de düzenlenmiştir. Ülkemizi temsilen sözkonusu Konferans’a katılan Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın 2 milyon ABD Doları tutarında katkıda bulunacağımızı açıklamıştır. Konferans’ta, katılımcılar tarafından yaklaşık 213 milyon ABD Doları’na baliğ yardım taahhüdünde bulunulmuştur (sözkonusu meblağın 72 milyon Euro değerindeki kısmı AB tarafından taahhüt edilmiştir).

22-28 Nisan
Yeni Zelanda Genel Valisi Anand Satyanand, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün davetlisi olarak ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Konuk Vali, 24-25 Nisan 2009 tarihlerinde Çanakkale Kara Savaşlarının 94. Yıldönümünü Anma Törenlerine iştirak ettikten sonra, 27 Nisan 2009’da Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Meclis Başkanımızla görüşmüştür.

23-24 Nisan
Enerji ve Doğu Ortaklığı konularını ele almak üzere Ankara’ya gelen AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti’nin Başbakan Yardımcısı ve AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Alexander Vondra, 23 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmiştir. Adıgeçen, 24 Nisan günü, Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ile görüşmelerde bulunmuş ve Türkiye’nin AB üyeliği ile Güney Enerji Koridoru girişimlerine katkısı ele alınmıştır. Vondra ayrıca, Müsteşar Büyükelçi Sayın Ertuğrul Apakan tarafından “Kıbrıs” ve Doğu Akdeniz konusunda bilgilendirilmiştir.

23-24 Nisan
Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım, 26-29 Mayıs 2009 tarihlerinde ülkemiz dönem başkanlığında, Leipzig'de düzenlenmesi öngörülen Uluslararası Ulaştırma Forumu’nun (ITF) Berlin’de yapılan tanıtım toplantısı kapsamında Almanya’yı ziyaret etmiştir. Sayın Bakan bu vesileyle Alman Ulaştırma, Yapı ve Kent İşleri Federal Bakanı Wolfgang Tiefensee ile ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir.

23-24 Nisan
Aşkabat’ta düzenlenen “Reliable and Stable Transit of Energy and Its Role in Ensuring Sustainable Development and International Cooperation” başlıklı konferansa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Hilmi Güler'in başkanlığında bir heyetle katılım sağlanmıştır.

23-25 Nisan
TOBB’un organizasyonu çerçevesinde ülkemizi ziyaret eden, ABD eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright başkanlığındaki “Aspen Atlantik Grubu” (AAG) heyeti, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Sayın Ali Babacan tarafından kabul edilmiştir.

24-25 Nisan
Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, Sofya’da düzenlenen “Avrupa için Doğal Gaz: Güvenlik ve Ortaklık" başlıklı enerji zirvesine beraberinde bir heyetle iştirak etmiştir.

24-25 Nisan
Avustralya Dışişleri Bakanı Stephen Smith, Çanakkale Kara Savaşlarının 94. Yıldönümünü Anma Törenlerine iştirak etmiştir.

27-30 Nisan
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) İlkbahar Oturumu Strazburg’da yapılmıştır. Sözkonusu oturuma, TBMM AKPM Türk Heyeti Üyesi Milletvekillerimizden oluşan bir heyet katılmıştır.

27-30 Nisan
Sırbistan Savunma Bakanı Dragan Sutanovac ve Moritanya Savunma Bakanı Sid'Ely Ould Mohamed, İstanbul’da düzenlenen IDEF-2009 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarına katılmışlardır.

27 Nisan – 1 Mayıs
Kuzey Kenya ve Diğer Çorak Bölgeleri Geliştirme Bakanı Ibrahim Elmi Mohamed Devlet Bakanı Prof. Dr. Sayın Said Yazıcıoğlu’nun davetine icabetle Türkiye’yi ziyaret etmiştir.

28-29 Nisan
İstanbul Harp Akademileri Komutanlığı'nda düzenlenen "Seeking a Common Resolution for Energy Security" başlıklı sempozyuma Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Hilmi Güler, Kazakistan, Gürcistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Hollanda’nın Enerjiden sorumlu Bakanları, AB Enerji Komiseri Andris Piebalgs ve Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) İcra Direktör Yardımcısı Büyükelçi Richard Jones tarafından katılım sağlanmıştır.

29-30 Nisan
Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar başkanlığındaki bir heyet Uruguay’ı ziyaret etmiştir. Ziyarette Uruguay ile Ticaret İşbirliği Anlaşması imzalanmıştır.