#

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Emine Çolak Ankara’da

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Emine Çolak Ankara’da

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Emine Çolak ile 25 Ağustos 2015 tarihinde biraraya geldi.

KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak’ın ülkemize gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret çerçevesinde başbaşa bir görüşme gerçekleştiren iki Bakan daha sonra heyetlerarası görüşmelere başkanlık ettiler.

İkili ilişkiler ve Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakere sürecinin kapsamlı biçimde ele alındığı görüşmelerin ardından iki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasında bilişim teknolojileri alanında işbirliğine dair bir mutabakat muhtırası imzalandı.

Mutabakat muhtırası imza töreninin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin adadaki müzakere sürecinin adil ve kalıcı bir şekilde devam etmesi için destek vermeyi sürdüreceğini vurguladı. Bakan Çavuşoğlu ayrıca, KKTC’nin uluslararası örgütlerdeki temsili ve AB süreci başta olmak üzere KKTC üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması yönünde Türkiye’nin işbirliğinin devam edeceğinin altını çizdi.

Türkiye’nin ekonomik ve siyasi desteğinin yanısıra KKTC’nin tüm kurumlarının güçlendirilmesi yönünde teknik desteğin de süreceğinin altını çizen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, imzalanan mutabakat zaptının bu desteğin bir örneği olduğunu ve sözkonusu mutabakat ile bilişim alanında dünyanın önde gelen bakanlıklarından olan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının bu alanındaki tecrübelerinin KKTC ile paylaşılacağını belirtti.

Ortak basın toplantısında konuşan KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak ise Türkiye ziyaretinin ilk dış teması olduğunu vurgulayarak, mutabakat muhtırasının Türkiye ile KKTC’nin dayanışması ve fikir birliği sonucunda hayata geçirildiğini ifade etti. Dışişleri Bakanı Çolak, Adadaki müzakere sürecinde Türkiye’nin desteği ve işbirliği sayesinde gelecek dönemde yoğun temaslar yürütüleceğini de sözlerine ekledi.