Küba'nın Siyasi Görünümü

Farklı siyasi ideolojileri benimsemiş olmalarına rağmen Türkiye ile Küba arasında herhangi bir sorun bulunmamakta, ilişkilerimiz olumlu düzeyde seyretmektedir. Türkiye, BM Genel Kurulunda her yıl oylanan ve Küba’ya uygulanan ABD ambargosunun kaldırılması kararına destek vermektedir.

Küba’ya uygulanan ABD ambargosu nedeniyle Küba ekonomisinde zorluklar yaşanması, ülkedeki üretimin iç piyasadaki talebi karşılamaya yönelik olması ve coğrafi uzaklık gibi nedenlerle Küba ile ikili ticari ilişkilerimiz sınırlı kalmıştır. Küba ile serbest ticaret anlaşmamız bulunmamaktadır.

Sayın Cumhurbaşkanımız 10-11 Şubat 2015 tarihinde Küba’yı ziyaret etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti Türkiye’den Küba’ya Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret olmuştur. Ziyarete katılan Sayın Bakanımız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Kültür ve Turizm ve Ekonomi Bakanlarımız da Kübalı muhataplarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

Son olarak Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla 15-16 Haziran 2017 tarihlerinde ülkemize bu seviyedeki ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmiştir.