Japonya'ya Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Japonya ile Türkiye arasındaki "Vize Muafiyet Anlaşması" uyarınca, turizm ve iş ziyareti amacıyla Japonya'ya gelen vatandaşlarımız 3 ay süreyle vizeden muaf tutulmaktadır. Diğer taraftan, Japonya'da uzun süre ikamet ve çalışma niyeti taşıyan vatandaşlarımızın, Türkiye'den ayrılmadan önce mutlak suretle statülerine uygun bir vize almaları gerekmektedir.

Japonya’da geçerli bir oturma veya çalışma izni olmadan ikamet eden veya çalışan ya da sahte pasaportla Japonya’ya giriş yapmaya kalkışan Türk veya başka ülke uyruğu kişilerin sayısındaki artışı dikkate alarak, sınır görevlileri Türk pasaportlarına yönelik kontrolleri arttırmış bulunmaktadır. Giriş kapılarında vatandaşlarımıza yönelik bu tür ilave tedbirler, bazı durumlarda iyi niyetli ve iş yapmak amacıyla Japonya’yı ziyaret eden vatandaşlarımızın mağdur olmasına da sebep olmaktadır.

Ayrıca, 2007 Kasım ayından itibaren, Japonya’ya giriş yapan 16 yaş üzerindeki yabancıların sınırdan girişlerinde parmak izlerinin alınması ve resimlerinin çekilmesine uygulamasına başlanmıştır. Japonya’da diplomatik statüyle ikamet edenler ve Japonya’ya resmi ziyaret gerçekleştirenler bu uygulamadan muaftır.