Jamaika'nın Siyasi Görünümü

Jamaika, İngiliz Milletler Topluluğu üyesi ve parlamenter demokratik sisteme sahip bir anayasal monarşidir. Devlet Başkanı, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’tir. Kraliçe, Jamaika’da Başbakanın tavsiyesiyle atanan bir Genel Vali ile temsil edilmektedir. Patrick Linton Allen, 26 Şubat 2009 tarihinden bu yana Jamaika Genel Valiliği görevini yürütmektedir.

Jamaika Parlamentosu, Senato ve Temsilciler Meclisinden oluşmaktadır. 21 sandalyeye sahip Senato’nun üyeleri Genel Vali tarafından atanmakta, 63 üyeli Temsilciler Meclisi ise genel seçimlerle 5 yıllığına oluşturulmaktadır. Başbakan, yürütme erkinin başıdır. Bakanlar Kurulu Başbakanın tavsiyesi üzerine Genel Vali tarafından atanmaktadır.

Jamaika’nın ilk kadın Başbakanı ve Halkın Ulusal Partisi (PNP) lideri Portia Simpson Miller, 31 Ocak 2016 tarihinde erken genel seçime gitme kararı almış, bu çerçevede 17. genel seçimler 25 Şubat 2016 tarihinde yapılmıştır. Seçimleri %50,1 oranında oyla Andrew Michael Holness liderliğindeki Jamaika İşçi Partisi (JLP) kazanmış, PNP ise %49,7 oranında oy almıştır. Yeni Başbakan Holness 3 Mart 2016 tarihinde, başbakan tarafından atanan yeni Bakanlar Kurulu ise 7 Mart 2016 tarihinde göreve başlamıştır. PNP lideri Simpson Miller, 2017 Mart ayında partisinin başkanlığından istifa etmiş ve yerine Peter Phillips seçilmiştir.

Ülkede genel seçimler her beş yılda bir yapılmakla beraber, kesin seçim tarihi seçimlerin ancak bir-iki ay öncesinde muhalefet ve iktidar partilerinin uzlaşması yoluyla belirlenmektedir. Sonraki seçimlerin Şubat 2021’de yapılması öngörülmektedir.