#

İtalya

VİZE

Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımız vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamili vatandaşlarımız ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. İtalya, diğer AB ülkelerinde olduğu gibi, üçüncü ülkelerden gelmek isteyen yabancılara Schengen vizesi uygulamaktadır.

İtalya Dışişleri Bakanlığı’nın http://vistoperitalia.esteri.it/home/enve İtalya’nın Ankara Büyükelçiliğinin http://www.ambankara.esteri.it/ambasciata_ankara/tr/visti/visti.htmlinternet sitelerinde vize başvuru şekli, gerekli belgeler ve ödenmesi gereken harç miktarı konusunda ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Kendisine vize verilmiş olsa dahi, İtalya’ya geliş amacını, kalacağı yer bilgisini, otel rezervasyonunu ve dönüş uçak biletini ibraz edemeyen bazı vatandaşlarımızın İtalya’ya girişlerine izin verilmediği ve geri gönderildiği durumlarla karşılaşılmıştır. Vatandaşlarımızın otel rezervasyonu ve dönüş uçak biletlerini ülkeye girişte pasaport kontrolünde ibraz etmek üzere yanlarında bulundurmalarında fayda mülahaza edilmektedir.

İtalya, Schengen Anlaşması’nı, bütün sınırları itibariyle uygulamaktadır. Bu çerçevede, Schengen üyesi diğer AB ülkelerinde yasal biçimde ikamet eden vatandaşlarımız, pasaportlarını, oturma izinlerini ve feribot rezervasyonlarını ibraz etmek suretiyle vizesiz olarak İtalya’dan transit geçebilmektedirler.

Buna mukabil, Schengen üyesi olmayan bir ülkede ikamet eden ve İtalya üzerinden Türkiye’ye gidecek veya Türkiye’den İtalya’ya gelecek vatandaşlarımızın, İtalyan Konsolosluklarından transit geçiş vizesi almaları gerekmektedir.

YOL GÜZERGAHI VE SINIR KAPILARI

Deniz yolundan Türkiye’ye gitmek amacıyla Avrupa ülkelerinden İtalya’ya giriş yapacak vatandaşlarımız Venedik, Ancona, Bari veya Brindisi limanlarını kullanabilmektedirler. Ancona ve Bari’ye A14, Venedik’e A4 otoyolları ile ulaşmak mümkündür. Bari- Brindisi arasında 114 km’lik ek bir yol bulunmaktadır.

Gerek ekonomik açıdan, gerek yol süresi bakımından vatandaşlarımızın Brindisi çıkışlı feribot seferlerini tercih ettikleri gözlemlenmektedir.

Ülkemizden İtalya’ya gelen TIR şoförlerimiz, Yunanistan’dan Ancona veya Bari limanlarına giden feribotlarla bu limanlardan giriş yapmayı, Kuzey İtalya’ya veya Batı Avrupa ülkelerine gidenler ise karayolundan, Trieste Gümrük kapısından İtalya’ya giriş yapmayı tercih etmektedirler.

GÜMRÜK

İtalya ve diğer Avrupa Birliği üyesi ülkeler tarafından ortak gümrük kuralları uygulanmaktadır.

İtalya'ya yolcu beraberinde 200 adet sigara, 100 adet küçük puro veya 50 adet puro veya 250 gr tütün; 500 gr kahve; 100 gr çay; 16 litre bira, 4 litre şarap veya 22 derece üstü alkol içeren içkilerden 1 litre, 22 dereceyi geçmeyenlerden 2 litre, 50 gr parfüm ve 25 cl kolonya getirilmesine izin verilmektedir.

15 yaşından büyük kişiler için;

Hava ve deniz yolu dışında başka bir yolla ülkeye giriş yapanların beraberinde getirdikleri eşyalardan 300 Avro ve üzeri değere sahip olanları,

Hava veya deniz yolu ile ülkeye giriş yapanların beraberinde getirdikleri eşyalardan 430 Avro ve üzerinde değere sahip olanları,

15 yaşından küçük kişiler için, beraberinde getirdikleri eşyalardan 150 Avro ve üzeri değere sahip olanları gümrüğe beyan etmeleri gerekmektedir.

AB ülkeleri dışından İtalya’ya gelen vatandaşlarımızın beyan etmeden üzerlerinde 10 bin Avro’ya kadar nakit para bulundurmaları mümkündür. Bunun üzerindeki miktar için mevcut yasalar uyarınca giriş kapılarında beyanda bulunmaları gerekmektedir. Beyan edilmeyen paranın yaklaşık %10’u tutarında ceza tahsil edilmektedir. Yolcu beraberinde götürülecek eşya konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Bununla birlikte, vatandaşlarımızın üzerlerinde ve arabalarında mümkün olduğunca az miktarda döviz ve ziynet eşyası bulundurmaları tavsiye edilmektedir. Diğer taraftan, İtalyan makamları ülkemizden izin dönüşlerinde vatandaşlarımızın araçlarında getirdikleri yiyecek maddelerine el koymaktadır.

KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

Araçlarda herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Araçların teknik kontrollerinin yapılması gerekmektedir. İtalya için geçerli olan ve hırsızlığı da kapsayan uluslararası sigorta belgesi almaları gerekmektedir. Ayrıca, ülkeye sokulan araçlarla altı aydan fazla kalınması durumunda ithalat vergisi ödenmesi gerekmektedir. İtalya'dan geçiş yapacak veya bu ülkede altı aydan kısa bir süre için kalacak olan vatandaşlarımız araçlarını bir AB üyesi ülke vatandaşına devredemez, kiralayamaz veya ödünç veremez.

Vatandaşlarımızın mümkün olduğu kadar gruplar halinde ve gündüz seyahat etmeleri, konaklama yerlerinde araçlarının kapı ve camlarını kapalı/kilitli tutmaları, el çantalarını araç içinde bırakmamaları, mümkün olabildiği kadar otoyollardan çıkmamaları önemle tavsiye edilmektedir. Liman bölgelerinde araçların ara sokaklar yerine, ücretli ve güvenli otoparklara bırakılması önerilmektedir.

Konaklamanın otoyollar üzerindeki benzin istasyonlarında bulunan motellerde veya merkezi yerleşim bölgelerinde yapılması, otoyol kenarlarındaki park yerlerinde araç içinde gecelemekten kaçınılması güvenlik açısından isabetli olacaktır. Yol güzergahındaki pek çok akaryakıt istasyonu saat 20’den veya gece yarısından sabah 07’ye kadar kapalı olabilmektedir.

Bu tür akaryakıt istasyonlarında otomatik makinalar vasıtasıyla kredi kartı veya nakitle selfservis akaryakıt almak mümkündür. “Servito” işaretli akaryakıt pompalarında ise ek hizmet bedeli ödenmektedir.

TRAFİK KURALLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

İtalya’da ölümle sonuçlanan kazalar haricindeki trafik suçlarında hapis cezası öngörülmemektedir. Trafik suçu işleyenler tutuklanmamakta, ancak suçun ağırlığına göre sürücü belgelerine el konulabilmekte ve araç adli soruşturma tamamlanıncaya kadar rehin tutulabilmektedir. Hız limiti otoyollarda azami 130 km/saat, diğer şehirlerarası yollarda azami 90 km/saat, şehir içinde azami 50 km/saat’tir.

Kazaya sebebiyet verilmesi halinde, olay yerine en yakın güvenlik birimine (Polizia veya Carabinieri) başvurulması gerekmekte, gerekli işlemlerin yapılmasını müteakip ilgililerin sigorta poliçelerinde öngörülen kapsamda zarar tazmini yoluna gidilmektedir.

Öte yandan, İtalya’da 2002 ve 2004 yıllarında yürürlüğe giren yasalarla, Roma çevre yolu (GRA), otoyol ve şehirlerarası yollarda araç farlarının gündüz vakti de açık tutulması ve araçlarda fosforlu yelek bulundurulması mecburiyeti getirilmiştir.

Acil durumlarda tüm telefonlardan ücretsiz olarak aranabilen numaralar:

Jandarma (Carabinieri) 112,

Polis (Polizia) 113,

Ambulans (Ambulanza) 118,

İtfaiye (Vigili Fuoco) 115

TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI TELEFONLAR

T.C. ROMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Via Palestro 28 , 00185 - Roma

Tel: 0039-06 44 594 1

Faks: 0039-06 49 41 526

Büyükelçilik e-posta : ambasciata.roma@mfa.gov.tr

Konsolosluk Şubesi e-posta : consolato.roma@mfa.gov.tr

T.C. MİLANO BAŞKONSOLOSLUĞU

Via Antonio Canova 36-40, 20145 Milano

Tel: 0039-02 31836 800

Faks: 0039-02 31836850

e-posta: consolato.milano@mfa.gov.tr

TÜRK HAVA YOLLARI:

Via Barberini, 47 00187 - Roma

Tel: 0039-06 452 138 49

Faks: 0039-06 420 169 48 - 06 420 119 47

E-posta: roma@thy.com

BARİ FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Via Abate Gimma, 148 70121-Bari

Tel: 080-477 91 11

Faks : 080-476 20 56

E-mail: francescodivella@tin.it

ANCONA FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Via XXIX Settembre, N.2 60121 - Ancona

Tel.0039-071 7573970

0039 393 0622900

Faks. 0039-071 7579388

E-mail: info@maurominestroni.it

consolatoturchia@maurominestroni.it

BRİNDİSİ FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Via Cesare Braico, 2 , 72100 - Brindisi

Tel: 0039 0832 315 340

Faks:0039 0832 315 340

E-posta: console@consolatoturchiabrindisi.it

FERİBOT SEYAHAT FİRMALARI VE GÜZERGAHLARI

ANEK SUPERFAST

Bari-Igoumenitsa-Bari

Bari-Patrasso-Bari

Ancona-Patrasso-Ancona

Ancona-Igoumenitsa-Ancona

Venezia-Patrasso-Venezia

Venezia-Igoumenitsa -Venezia

MINOAN LINES

Ancona-Patrasso-Ancona

Ancona-Igoumenitsa-Ancona

VENTOURIS FERRIES

Bari-Igoumenitsa-Bari

GRIMALDI LINES

Brindisi-Igoumenitsa-Brindisi

Brindisi-Patrasso-Brindisi"