#

Bakanlığı Takip Edin:

IRAK KRİZ MASASI BASIN AÇIKLAMASI (15), 25 Haziran 2014

IRAK KRİZ MASASI BASIN AÇIKLAMASI (15), 25 Haziran 2014

24 Haziran 2014 tarihinde (dün) yapılan açıklamamız geçerliliğini sürdürmektedir.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından temin edilen 3.000 ailelik gıda ve hijyen malzemesi 24 Haziran günü Tilkeyf’e ulaştırılmış olup, dağıtımına başlanmıştır. Öte yandan, Sincar bölgesindeki yerlerinden edilmiş halka ulaştırılmak üzere Türk Kızılayı tarafından temin edilen 3.000 adet battaniye, 44.800 adet bisküvi ve 16.128 adet 1,5 litrelik su içeren insani yardım kargosunun, AFAD koordinasyonunda bugün (25 Haziran) Irak’a sevk edilmesi öngörülmektedir.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Erbil Başkonsolosluğumuz koordinasyonunda bölgeye yönelik olarak yürütülen, Kızılay ve TİKA’nın da dâhil olduğu insani yardım faaliyetlerimize devam edilecektir. İnsani yardımlarımızın dağıtımının yerinden eşgüdümünü sağlamak amacıyla sahada görevlendirilen AFAD, Kızılay ve TİKA ekiplerimiz insani yardım taleplerini derlemekte ve buna uygun şekilde yardımların ihtiyaç sahiplerine iletilmesi sağlanmaktadır.

Irak’ta alıkonulan tüm vatandaşlarımızın ülkemize en kısa sürede, sağ salim dönmeleri amacıyla gerekli çalışmalar hassasiyetle sürdürülmektedir. Bağdat Büyükelçiliğimiz halen Irak’ta bulunan vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde ülkemize dönebilmelerini teminen gerekli çalışmaları yürütmeye devam etmektedir. Bu çerçevede, Kriz Merkezi’ne ulaşan bilgi ve destek talepleri, eldeki güncel bilgiler ışığında ve Irak’ta devam eden olağanüstü koşullara rağmen ilgili birimlerimizce süratle cevaplandırılmaktadır.


IRAK KRİZ MASASI BASIN AÇIKLAMALARI

Irak Kriz Masası İrtibat Bilgileri

Tel   : 0 312 292 29 50
Faks: 0 312 287 79 49
Eposta: kriz@mfa.gov.tr