#

İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı İstanbul’da düzenlendi, 18 Mayıs 2018

İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Konseyi Olağanüstü Toplantısı İstanbul’da düzenlendi, 18 Mayıs 2018

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Konseyi, 18 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul’da olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı, İsrail’in Filistin halkına yönelik devam eden acımasız saldırganlığı ve ABD’nin Kudüs Büyükelçiliğinin yasadışı şekilde açılması sonucunda Filistin Devleti’nde meydana gelen vahim hadiselere mukabele amacıyla, Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine aynı gün yapılan 7. Olağanüstü İslam Zirvesi Konferansı Toplantısına hazırlık mahiyetinde düzenlendi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Toplantı Başkanı sıfatıyla yaptığı açılış konuşmasında ülkemizin, Filistinli kardeşlerimizin ve Kudüs’ün yanında durduğunu vurguladı.

Toplantı açılışında, Bakan Çavuşoğlu’nun yanı sıra Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Bangladeş Dışişleri Bakanı Pororashtrya Montri, Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ve İİT Genel Sekreteri Yousef bin Ahmad Al-Othaimeen tarafından da hitaplarda bulunuldu.

Toplantıda, bugün yapılacak olan 7. Olağanüstü İslam Zirvesi Konferansı Toplantısının son hazırlıkları ve Toplantıda kabul edilecek Nihai Bildiri taslağı ele alındı.

İİT Olağanüstü Toplantısı çerçevesinde, Bakan Çavuşoğlu, Sudan’ın yeni atanan Dışişleri Bakanı Al-Dirdiri Mohamed Ahmed ile görüştü. Görüşmede, Türkiye-Sudan işbirliğini daha da ilerletmeye yönelik görüş alışverişinde bulunuldu.

Bakan Çavuşoğlu ile Somali Dışişleri Bakanı Ahmed Isse Awad ve Yemen Dışişleri Bakanı Abdulmalik Al-Mekhlafi arasında gerçekleştirilen görüşmelerde, bölgesel gelişmeler ve ülkelerimiz arasındaki işbirliği değerlendirildi.