#

Sayın Bakanımızın İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Düzeyinde Açık Katılımlı Acil İcra Komitesi Toplantısı’na katılımı, 22 Mart 2019

Sayın Bakanımızın İslam İşbirliği Teşkilatı Dışişleri Bakanları Düzeyinde Açık Katılımlı Acil İcra Komitesi Toplantısı’na katılımı, 22 Mart 2019

22 Mart 2019 tarihinde İslam İşbirliği Teşkilatı (İTT) İcra Komitesi Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen terör saldırısı başta olmak üzere, artan İslam karşıtlığı ile ırkçı ve yabancı düşmanı şiddet eylemlerini ele almak üzere Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle ve Sayın Bakanımızın başkanlığında İstanbul’da toplandı.

Sayın Bakanımız toplantıda yaptığı konuşmada İslamofobi ve yabancı düşmanlığına karşı tek vücut olunması ve İslam düşmanlığı ve ırkçılığa karşı etkin stratejiler geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Aynı gün Sayın Bakanımız İİT Toplantısına katılan Yeni Zelanda Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Winston Peters’la da bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Sayın Bakanımız Christchurch saldırılarını başından itibaren terör olarak nitelemeleri ve Müslüman topluluğuna yönelik hassasiyetleri nedeniyle başta Başbakan Jacinda Ardern ve Dışişleri Bakanı Peters olmak üzere, Yeni Zelanda makamlarına teşekkür etti ve Yeni Zelanda’yla dayanışma içinde olduğumuzu vurguladı.

İİT İcra Komitesi Toplantısı çerçevesinde Sayın Bakanımız İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Sudan Dışişleri Bakanı El Dirdieri Mohamed Ahmed ve Somali Dışişleri Bakanı Ahmed Isse Awad’la da birer görüşme gerçekleştirdi.