Hindistan'ın Siyasi Görünümü

Hindistan 15 Ağustos 1947 tarihinde İngiltere’den bağımsızlığını kazanmış ve 26 Ocak 1950 tarihinde kabul ettiği Anayasa ile bugünkü Hindistan Cumhuriyeti’ne dönüşmüştür. İngiliz Milletler Topluluğu’nun bir üyesidir.

Çok partili parlamenter demokrasiyle yönetilen Hindistan’da Parlamento’nun Eyaletler Meclisi (Rajya Sabha) ve Halk Meclisi (Lok Sabha) olmak üzere iki kanadı bulunmaktadır.

Halk Meclisi 552 sandalyeye sahiptir ve seçimleri her beş yılda bir yapılmaktadır. Halk Meclisi’ne eyaletlerden en fazla 530 üye, Birlik Toprakları’ndan ise en fazla 20 üye seçilebilmektedir. Cumhurbaşkanı, ülkedeki Anglo-Hint kökenli toplumun yeterince temsil edilmediğine kanaat getirmesi halinde, Halk Meclisi’ne iki Anglo-Hint kökenli üye atama yetkisine sahiptir.

Eyaletler Meclisi ise 250 sandalyeye sahiptir. Üyeleri genel seçimlerle değil, Eyalet Parlamentoları ve Birlik Toprakları tarafından seçilmektedir. Üyelerinin üçte biri her altı yılda bir yenilenmektedir. Eyaletler Meclisi’nin 12 üyesi Cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadır. Hindistan’da seçme yaşı 18, seçilme yaşı Halk Meclisi için 25, Eyaletler Meclisi için 30’dur.

Federal devlet yapısına sahip olan Hindistan, 29 Eyalet ile 7 Birlik Toprağından oluşmakta olup, eyaletler kendi Hükümetlerine ve Parlamentolarına sahiptirler. Yönetim Merkezi Hükümet ve Eyalet Hükümeti arasında bölünmüştür. Birlik Toprakları ise Merkezi Hükümet’in yönetimi altında olup, Cumhurbaşkanı tarafından atanan valilerce yönetilmektedir. Sadece Puducherry ve Federal Başkent olan Delhi, Birlik Toprakları olmalarına karşın, diğer 5 Birlik Toprağı’ndan farklı olarak kabineye ve seçilmiş bir meclise sahiptirler.

Ülkedeki siyasi partiler, “Ulusal Partiler” ve “Eyalet Partileri” olarak iki gruba ayrılmaktadır. Ulusal Partiler ülke çapında hemen her seçim bölgesinde seçimlere katılırken, Eyalet Partileri bir veya iki eyalette seçime giren yerel partiler konumundadır. Parlamenterlerin parti değiştirmesi yasaklanmıştır.

Hindistan’da 7 Nisan-12 Mayıs 2014 tarihleri arasında 9 aşamada gerçekleştirilen son genel seçimlerin (Halk Meclisi seçimleri) oy sayım işlemi 16 Mayıs 2014’te sonuçlanmış ve “Bharatiya Janata Party” (Hindistan Halk Partisi-BJP) 282 milletvekili çıkararak, hükümeti kurmak için gereken asgari sayıyı tek başına aşmıştır. Böylece BJP’nin Başbakan adayı ve 2001 yılından itibaren Gujarat Eyalet Başbakanlığını yürüten Narendra Modi, 26 Mayıs 2014 tarihinde yemin ederek Hindistan Başbakanı olarak göreve başlamıştır.

Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee'nin beş yıllık görev süresinin dolmasının ardından 17 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerini Başbakan Narendra Modi’nin partisi BJP öncülüğündeki iktidar bloğunun adayı Bihar Eyalet Valisi Ram Nath Kovind oyların %65’ini alarak kazanmıştır.