Guyana'nın Siyasi Görünümü

Yönetim şekli parlamenter cumhuriyet olan Guyana’da Cumhurbaşkanı, devletin ve hükümetin başıdır. Cumhurbaşkanı, partilerin genel seçimlerden önce gösterdiği adaylar içinden Ulusal Meclisce beş yıllık süreyle seçilmekte, Başbakan ve Bakanlar Kurulu üyeleri Cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadır. Cumhurbaşkanlığı için dönem sınırlaması bulunmamaktadır. Yasama organı beş yıllık süreyle seçilen 65 üyeli tek kamaralı Ulusal Meclis tarafından temsil edilmektedir.

11 Mayıs 2015 tarihinde yapılan seçimlerde Ulusal Birlik için Ortaklık (APNU) ve Değişim için İttifak (AFC) %50,3, Halkın İlericilik Partisi (PPP/C) %49,2 oranında oy almıştır. APNU-AFC koalisyonu bu zaferle 1992 yılından bu yana ülkeyi yöneten PPP/C’den yönetimi devralmış, koalisyonun ortak adayı emekli Tuğgeneral David Arthur Granger Cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. Sonraki seçimlerin Mayıs 2020’de yapılması öngörülmektedir.

26 Mayıs 1966 tarihinde İngiltere’den bağımsızlığını kazan Guyana, Güney Amerika’da İngiliz Milletler Topluluğu’na (Commonwealth) üye olan ve resmi dili İngilizce olan tek ülkedir. Guyana, nüfusunun %7,2’sinin Müslüman olmasıyla da diğer bölge ülkelerinden farklılık göstermekte olup, aynı zamanda İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesidir. Guyana, Karayip Topluluğu (CARICOM) Sekretaryasına da evsahipliği yapmaktadır.