Gabon'un Siyasi Görünümü

Gabon üniter bir cumhuriyettir. Devletin nitelikleri laik, demokratik ve sosyal olarak tanımlanmaktadır. İdari bakımdan 9 ana vilayete bölünmüş olup, 9 vilayet de 36 ilçeye ayrılmıştır. Yerel yöneticiler Cumhurbaşkanı tarafından atanmaktadır. Yürütme, devletin başı konumundaki Cumhurbaşkanı, hükümetin başı konumundaki Başbakan ve Başbakan tarafından atanmış Bakanlar Kurulu üyelerinden oluşur.

Parlamento, Ulusal Meclis ve Senato olmak üzere iki kanattan oluşmaktadır. 120 sandalyeli Ulusal Meclis üyeleri beş yıllık süreyle seçilmektedir. 91 üyeli Senato’nun üyeleri, dokuz eyaletin yerel konseyleri tarafından 6 yıllık süreyle seçilmektedir. Anayasada yapılan düzenleme sonucu Senato 1997’den bu yana yerel toplulukları temsil etmektedir.

41 yıldır iktidarda bulunan Cumhurbaşkanı Omar Bongo’nun 8 Haziran 2009’da hayatını kaybetmesi, Gabon siyasi hayatında yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. 30 Ağustos 2009 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 18 aday yarışmış, seçimler sonucunda Omar Bongo’nun oğlu, iktidar partisi PDG’nin (Gabon Demokratik Partisi) lideri Ali Bongo Ondimba, oyların %42’sini alarak Cumhurbaşkanlığı’na seçilmiştir. Ali Bongo, 16 Kasım 2009’da görevi resmen devralmıştır. Bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Ağustos 2016’da yapılması öngörülmektedir.

Son Parlamento seçimleri 17 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Seçime katılım oranı son derece düşük olmuş (%34), iktidardaki PDG partisi, 120 sandalyeli Ulusal Meclis’te 114 sandalye kazanmıştır. Uluslararası gözlemciler seçimleri serbest ve adil olarak nitelendirmiştir.

Gabon Orta Afrika’nın en istikrarlı ve güvenli ülkelerinden biri olup, bu özelliğini büyük ölçüde petrol geliriyle elde ettiği göreceli ekonomik refaha borçludur. 40’dan fazla etnik kabileyi barındırmasına rağmen, diğer Afrika ülkelerinde sıklıkla rastlanılan kabileler arası çatışma Gabon’da gözlenmemektedir.