Etiyopya'ya Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Etiyopya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hamili oldukları pasaport türüne bakılmaksızın vizeye tabidir. Sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması mevcut değildir. Etiyopya’yı ziyaret eden yabancıların vize geçerlilik sürelerini aşmaları halinde, 14 güne kadar her gün için 20 ABD Doları para cezası alınmaktadır. Vize süresini 14 günden fazla ihlal eden yabancılar ise mahkemeye sevk edilmektedirler.

Yabancı ya da yerel paranın taşınmasına ilişkin olarak, Etiyopya’da yasal ikameti bulunan ve bulunmayan yabancılara yönelik farklı uygulamalar mevcuttur. Buna göre;

Etiyopya’da yasal ikameti bulunmayan yabancılar (diğer bir ifadeyle anılan ülkeye sadece vize ile giriş-çıkış yapanlar), 3.000 ABD Doları ya da mukabili dövizden fazla olan miktarı Etiyopya’ya vardıklarında beyan etmekle yükümlüdürler. Vatandaşlarımızın bu ülkeye seyahat ederken yanlarında bu meblağdan daha fazla nakit bulundurmamaları yerinde olacaktır.

Bu kişiler, ülkeden ayrılırken, en fazla 3.000 ABD Doları ya da mukabili dövizi yanlarında götürebilirler. Bu rakamdan daha yüksek bir meblağı yanlarında götürmek isteyenler, ülkeye girdiklerinde doldurdukları gümrük bildirim formunu, Etiyopya içindeyken döviz satın aldıklarını gösteren banka makbuzunu ya da ülkede bulundukları sürede bir Büyükelçilik ya da yabancı organizasyon tarafından bu miktarın kendilerine ödendiğini gösteren belgeyi ibraz etmekle yükümlüdürler.

Etiyopya’da yasal ikameti bulunan yabancılar (diğer bir ifadeyle anılan ülkeye vize ve Etiyopya’dan aldıkları kimlik kartı ile giriş-çıkış yapanlar), çıkış yaparken yanlarındaki tüm dövizler için ya 45 günden eski olmayan gümrük bildirim formunu ya da Etiyopya’da iken döviz satın aldıklarını gösteren banka makbuzunu ibraz etmekle yükümlüdürler.

Yasal ikameti olup olmadığına bakılmaksızın, yabancıların Etiyopya’ya giriş-çıkışlarında 200 Etiyopya Bırr’ından fazlasını yanlarında taşımaları yasaktır.

Etiyopya’da karaborsada döviz bozdurmak suç teşkil etmektedir. Vatandaşlarımızın yanlarında bulundukları dövizi bankalar aracılığıyla bozdurmaları ve gerektiğinde bunu belgelemeleri gerekmektedir.
 
Vatandaşlarımızın Etiyopya ziyaretlerinden önce sarıhumma, hepatit ve tetanos aşılarını yaptırmaları ve sıtmaya karşı önlem almaları önem taşımaktadır. Kapalı içme suyu kullanılması ve pişmemiş yiyeceklerden kaçınılması gerekmektedir. Etiyopya’da acil müdahale gerektiren sağlık sorunlarında tercih edilebilecek hastanelerin başında Kore ve Rus Hastaneleri gelmektedir.