Endonezya'nın Siyasi Görünümü

Anayasasına göre Cumhuriyet rejimine sahip üniter bir devlet olarak tanımlanan Endonezya’da “Pançasila” (5 ilke) devletin anayasal temel ilkesi olarak kabul edilmiştir. Buna göre Endonezya Cumhuriyeti, tek ilah, adil ve medeni insanlık, Endonezya’nın birliği, temsilciler arasında istişarelerin erdemine dayalı demokrasi ve tüm Endonezya halkı için sosyal adalet prensiplerine dayanmaktadır

Ülkede Devlet Başkanlığı seçimleri ilk defa 2004 yılında doğrudan halk oylamasıyla yapılmıştır. Başkan ve Başkan Yardımcısı 5 yıllık bir dönem için halk oylamasıyla seçilmektedir.

İki kamaralı Halkın Danışma Meclisi (MPR), 560 üyeli Temsilciler Meclisi (DPR) ve 136 üyeli Bölgesel Temsilciler Konseyinden (DPD) müteşekkildir. MPR, en az 5 yılda bir toplanmakta olup, Anayasa değişikliği, Devlet Başkanı ve Yardımcısını göreve atama ve Anayasa hükümlerine dayanarak görevden azletme yetkilerine sahiptir. Üyeleri genel seçimle belirlenen DPR, asıl yasama organıdır. Bir kanun tasarısının yasalaşması DPR üyeleri ile Devlet Başkanının ortak onayını gerektirmektedir. Endonezya’nın 34 ili (provinsi) genelinde yapılan yerel seçimlerle belirlenen DPD ise, bölgesel özerkliği ilgilendiren merkez-yerel yönetim ilişkileri, illerin oluşumu, doğal kaynakların yönetimi alanlarında DPR’ye yasa teklifi sunabilmektedir.

Son Parlamento ve Devlet Başkanlığı Seçimleri 2014 yılı içerisinde sırasıyla Nisan ve Temmuz aylarında gerçekleştirilmiştir. Bir sonraki seçimlerin (2019) ilk defa eşzamanlı gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

9 Nisan 2014 Temsilciler Meclisi seçimleri tarihinde gerçekleştirilmiş, seçimlere ulusal düzeyde 12 siyasi parti katılmış, %3,5 seçim barajını geçen 10 parti DPR’a girebilmiştir. Seçimlerde, parti başkanlığını Endonezya’nın 5. Devlet Başkanı Megawati Sukarnoputri’nin yaptığı Endonezya Demokratik Mücadele Partisi (PDI-P) %19 oy oranıyla ilk sırada, Endonezya’nın en eski partisi Endonezya Hizmet Partisi (Golkar) ise %15 oy oranıyla ikinci sırada gelmiştir.

9 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleştirilen Başkanlık seçimlerini eski Jakarta Belediye Başkanı Joko Widodo kazanmıştır. Başkan Yardımcılığına Yusuf Kalla seçilmiştir.

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’nin (ASEAN) kurucu üyelerinden olan Endonezya, G-20 üyesi tek ASEAN ülkesi ve Hindistan ile ABD’nin ardından dünyanın en büyük üçüncü demokrasisidir. Dünyanın 16. büyük ekonomisine ve en geniş Müslüman nüfusuna sahip Endonezya Hint ve Pasifik Okyanusları arasında stratejik bir konumdadır.