#

Bakanlığı Takip Edin:

Duyuru: 4, 26 Mart 2014, Bir Milyonuncu e-vize Sahibi Hediye Bilet Takdimi Hk.

17 Nisan 2013 tarihinden bu yana 98 ülkenin vatandaşları gerekli şartları taşımaları kaydıyla ülkemize giriş vizelerini, Bakanlığımızın Elektronik Vize Başvuru Sistemi (www.evisa.gov.tr) üzerinden ortalama 3 dakika içinde alabilmektedirler.

Bir süre önce Bakanlık web sayfasından yayınladığımız bir duyuruda, uygulamanın önemli dönüm noktalarından birini teşkil etmesi bakımından 1 milyonuncu e-Vizeyi alacak kişiye, Türk Hava Yolları tarafından, çıkış yapacağı ülkeden ülkemize bir çift gidiş-dönüş (N-Class) uçak bileti hediye edileceği ifade edilmişti.

1 milyonuncu e-Vizeyi İngiltere’de yaşayan Hindistan vatandaşı Priyanka Katara almıştır. 27 Mart Perşembe akşamı ülkemize ulaşması beklenen Bayan Katara’yı Bakanlığımızdan ve Türk Hava Yolları’ndan yetkililer karşılayarak ödül biletleri kendisine takdim edeceklerdir. (Ödül takdim töreni 27 Mart Perşembe saat 22:10’da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Geliş Terminali Pasaport kontrol noktasının hemen sonrasındaki alanda gerçekleştirilecektir. Törenle ilgili düzenlemeler konusunda THY Basın Müşavirliğiyle temas edilebilir.)

e-Vize uygulamamız, gerek vize sürecinde görev alan memurlarımız gerek ülkemize seyahat etmek isteyen yabancılar açısından önemli bir zaman ve enerji tasarrufunu mümkün kılmakta, aynı zamanda turist sayısının artmasını sağlayarak turizm sektörüne de katkıda bulunmaktadır.

e-Vize Hakkında Genel Bilgiler

• 2013 yılında Türkiye'yi 35 milyonun üzerinde yabancı ziyaret etmiştir. Bu sayıyla, Türkiye, Dünya Turizm Örgütünün verilerine göre 2013 yılında en fazla ziyaret edilen 6. ülke olmuştur.

• Geçen yıl ülkemizi ziyaret eden yabancılardan yüzde 60'ı vizesiz, yüzde 40'ı ise vize alarak ülkemize giriş yapmışlardır.

• Turizm ve ticaret amaçlı seyahatler için Türkiye vizesi, Bakanlığımızın yurtdışı temsilciliklerinden, hudut kapılarından ve e-Vize Başvuru Sistemi üzerinden alınabilmektedir. Yurtdışı temsilciliklerimize yapılan vize başvuruları tüm yabancılara açıkken, hudut kapılarından ve e-Vize Sistemi üzerinden başvurular ancak belirli ülke vatandaşları için, gerekli bazı şartları yerine getirmeleri kaydıyla mümkün olabilmektedir.

• Zaman içinde 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca hudut kapılarında vize uygulamasının son bulması öngörülmektedir.

• 17 Nisan 2013 tarihinde kullanıma sunulan e-Vize Başvuru Sistemi üzerinden 98 ülkenin vatandaşlarına ilk 11 ayda 1 milyonun üzerinde e-Vize düzenlenmiştir.

• İnternet bağlantısı olan her yerden, 7/24 e-Vize alınması mümkündür. Başvuru sahipleri kimlik, seyahat belgesi ve seyahat tarihlerine ilişkin alanları doldurmalarının ve (muaf değillerse) vize harcını online olarak ödemelerinin ardından e-Vizelerini alabilmektedirler.

• e-Vize başvuru işlemi ortalama 3 dakika sürmektedir.

• Kullanıcılardan alınan geri bildirimler doğrultusunda sistem sürekli olarak geliştirilmekte ve kullanımın yaygınlaşmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

• Bu çerçevede önümüzdeki kısa dönemde:

    - Mevcut İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerine ek olarak Türkçe, Arapça, Çince, Hollandaca, Lehçe, Almanca ve Norveççe dilleri kullanıma sunulacak;

    - Şimdiye kadar sadece kredi kartlarıyla ödeme yapılabiliyorken, artık banka kartlarıyla da ödeme yapılabilmesi mümkün hale gelecek;

    - Aile ve grup başvuruları topluca yapılabilecek, tur operatörleri de müşterileri için grup başvurusunda bulunabilecek;

    - Anlaşmalı havayolu şirketleri kendi sistemleri üzerinden e-Vize başvurularını alıp, e-Vize Başvuru Sistemi üzerinden müşterileri için e-Vize alabilecek;

    - e-Vize/ vize almadan hudut kapılarımıza gelecek yabancılar için İstanbul Atatürk Havalimanından başlamak üzere hudut kapılarına e-Vize kioskları yerleştirilecek, ayrıca buralarda ücretsiz “wifi” alanları oluşturulacaktır.

• e-Vize Başvuru Sistemi İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile entegre çalışmakta olup, sistemin güvenliği için azami önlemler alınmaktadır.

• e-Vize başvurusunda bulunan yabancıların yorumları “https://www.evisa.gov.tr” resmi e-Vize başvuru sayfamızın "comments" bölümünde kullanıcılarla paylaşılmaktadır.

• Bakanlığımız "e-Vize" uygulaması TBMM tarafından "Kamudan Vatandaşa eHizmetler" kategorisinde "eTR" ödüllüne layık görülmüştür.

• e-Vize uygulamasıyla Bakanlığımızın yurtdışı temsilciliklerinin ve hudut kapıları vize birimlerinin mesailerinden büyük ölçüde tasarruf sağlanmıştır.