#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye-CELAC Dörtlüsü IV. Dışişleri Bakanları Toplantısında Yaptığı Konuşma, 21 Nisan 2017, İstanbul

                        (Sayın Bakanımız tarafından fiilen yapılan konuşma esas alınmalıdır)

Dönem Başkanı El Salvador Dışişleri Bakanı, Değerli Dostum Hugo Martinez,
CELAC Dörtlüsü üyesi Sayın Bakanlar ve Heyet Başkanları,
Basınımızın değerli mensupları,
Hanımefendiler, Beyefendiler,

İstanbul’a hoş geldiniz. Türkiye-CELAC Dörtlüsü Dışişleri Bakanları 4. Toplantısına ev sahipliği yapmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Öncelikle CELAC Dönem Başkanı El Salvador’a başarılı bir çalışma dönemi diliyoruz.

Türkiye ile CELAC Dörtlüsü arasında diyalog ve işbirliğinin kurumsallaştırılması bizim için büyük önem taşıyor. Bu çerçevede, bugün, “Türkiye-CELAC İşbirliği Daimi Mekanizması Kurulmasına Dair Ortak Deklarasyon”u imzalayacak olmamızdan büyük memnuniyet duyuyoruz. Ortak Deklarasyonun kabul sürecini başlatan, bir önceki Dönem Başkanı Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, değerli dostum Vargas başta olmak üzere, tüm Dörtlü üyelerine teşekkür ediyorum.

Bugün, ikili, bölgesel ve çok taraflı konularda yapabileceklerimizi kapsamlı şekilde ele alacağız.

Türkiye olarak, CELAC’ı oluşturan 33 ülkenin her biriyle ikili düzeyde ilişkilerimizi her alanda güçlendirme iradesine sahibiz. Bölgedeki diplomatik temsil ağımızı son yedi yılda iki katına çıkardık. Türk Hava Yolları bölgede 6 noktaya doğrudan uçuş gerçekleştiriyor. Kalkınma Örgütümüz TİKA Meksika ve Bogota’da iki bölgesel ofis açtı. Kültür ayağında, Yunus Emre Enstitüsü ilk aşamada Brezilya, Meksika ve Venezuela’da kültür merkezleri açmak için çalışıyor. Ekonomik ilişkilerimiz de karşılıklı yarar sağlayacak büyük bir potansiyel taşıyor. Bu potansiyelden istifade etmemiz lazım. Bu konudaki görüşlerimi ilgili gündem maddesi altında ayrıntılı şekilde aktaracağım.

Bugün ayrıca, terörizmden düzensiz göçe, yoksulluktan iklim değişikliğine kadar uzanan güncel küresel sorunları görüşeceğiz.

CELAC’ın Latin Amerika ve Karayipler bölgesini bir barış alanı haline getirme yolundaki çabalarını takdirle karşılıyoruz. Türkiye de dünyanın her yerinde insani ve girişimci bir dış politika izliyor. İşbirliğimizin küresel düzeyde olumlu sonuçlar yaratacağına inanıyoruz.

Toplantımızın çok verimli geçmesini diliyor ve sözü Dönem Başkanı El Salvador Dışişleri Bakanı Sayın Martinez’e bırakıyorum.