#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türk ve RF Basın Mensuplarına Yaptığı Açıklama, 20 Aralık 2016, Moskova

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Değerli basın mensupları; bugün Ankara’dan Rusya’ya doğru uçakla yola çıktıktan sonra Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi, benim de şahsi dostum Andrey Karlov’un haince, alçakça bir saldırı sonucu vefat ettiğini büyük bir üzüntüyle öğrendim.

Öncelikle ailesine, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı camiasına ve Rus halkına ülkem adına, Hükümetim adına, devletimiz adına ve Türk halkı adına başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan olmak üzere tüm Türkiye ve Türk halkı olarak gerçekten çok üzgünüz.

Sayın Cumhurbaşkanımızla Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştüler. Daha sonra her ikisi de açıklamalarda bulundular. Ben de sevgili dostum Sergey Lavrov’la görüştüm ve Türk basınına da bir açıklamada bulundum. Her iki taraf da bu alçak saldırının hedefinin ne olduğunu çok iyi görüyor, çok iyi biliyor. Öylesine alçak bir saldırı ki; Büyükelçi sırtından kalleşçe vuruluyor ve vefat ediyor. Bu alçak saldırının ilişkilerimize zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz.

Bu saldırı Türkiye-Rusya arasındaki dostane ilişkileri hedef almıştır ve bir provokasyondur. Ayrıca, Rusya ve Türkiye arasında özellikle Suriye’de ateşkesin sağlanması, sivil insanların kurtarılması, insani yardımların ulaştırılması ve Suriye’de siyasi bir çözüm için oluşan işbirliğini de hedef almıştır. Ama biz Türkiye ve Rusya olarak buna müsaade etmeyeceğiz ve bu süreci devam ettireceğiz. İşbirliğimizi daha da güçlendireceğiz. Özellikle de terör örgütlerine karşı dayanışmamızı ve işbirliğimizi artırarak devam ettireceğiz. Bu alçak saldırının arkasında ne var, kimler var, bunu da birlikte araştıracağız ve birlikte bulacağız. İnşallah bunu yapanlardan da hesabını soracağız. Bu saldırıyla ilgili soruşturmanın birlikte yürütülmesi konusunda Sayın Putin’in önerisine Cumhurbaşkanımız hemen olumlu cevap verdi. Rus uzmanlar da Türkiye’ye doğru yola çıkacaklar. Oluşturacağımız ortak heyetle birlikte bunu birlikte soruşturacağız ve açığa çıkaracağız.

Büyükelçi Andrey Karlov, gerçekten mükemmel bir diplomattı. İlişkilerimizin soğuk olduğu günlerde bile süreci çok iyi yönetti. İlişkilerimizin iyileşmesi için, diplomatik kanalların açık kalması konusunda her zaman büyük gayretler sarf etti. İyi bir diplomat olmanın yanında, kendisi gerçekten mükemmel bir insandı. Türkiye’de herkes kendisini çok seviyordu.

Ben bir kez daha başta ailesi olmak üzere Rus halkına başsağlığı diliyorum. Sadece kendi düşüncelerimi paylaşmıyorum. Üzücü ve hepimizi şok eden bu saldırıdan sonra Türkiye’den birçok insan beni aradı. Kendi şehrim Antalya’dan, Alanya’dan ve tüm Türkiye’den mesajlar aldım. Bu vesileyle Türk halkının başsağlığı dileklerini dost Rusya halkına iletmek istiyorum.

Teşekkür ederim.

SORU- .....

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Biraz önce dostum Sergey Lavrov’la görüştüm. Yarın saat 11:00’de, ikili görüşmemizi gerçekleştireceğiz. Daha sonra da üçlü toplantımızı gerçekleştireceğiz. Liderlerimizin de söylediği ve Lavrov’la bizim de teyit ettiğimiz gibi bu alçak saldırının aramızdaki birçok önemli konudaki işbirliğini bozmasına müsaade etmeyeceğiz. Sayın Putin’le herhangi bir randevumuz yoktu, ama kendisi kabul etmek isterse elbette kendisiyle de görüşmekten onur duyarım.

Diğer sorunuza gelecek olursak, biraz önce söyledim; bu alçak saldırıyla ilgili soruşturmayı Türk ve Rus uzmanlar birlikte yürütecekler. Şu ana kadar biz tüm ilgili kurum ve kişileri seferberlik içerisinde harekete geçirdik. Rus uzmanlar da geldikten sonra tam bir işbirliği olacak ve bu süreci birlikte yürüteceğiz. Dolayısıyla Rus arkadaşların, uzmanların Türkiye’deki uzmanlara katılmasıyla, soruşturmayla ilgili tüm aşamalarda birlikte hareket edecek ve birbirimize yardımcı olacağız.