#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun TRT Haber'in Sorularına Verdiği Yanıtlar, 4 Eylül 2017

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- … Dünkü tartışmayı kimin yaptığını bilmesen, yani radyodan dinlesen seçimlerin Türkiye’de yapıldığını düşünürsün. Gerçekten Türkiye üzerinden başladı, Türkiye ile bitti. Bu seçim Türkiye’de yapılmıyor, Almanya’da yapılıyor. Alman siyasetçilerin Alman vatandaşlarına Türkiye’den başka verebilecekleri mesaj yok mu? Almanya’daki sorunları nasıl çözeceksiniz, Avrupa’daki sorunları nasıl aşacaksınız? Almanya’da ve Avrupa’da artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı, Yahudi karşıtlığı, yani herkese düşmanlık Almanya’yı ve Avrupa’yı nereye götürecek? Avrupa ekonomisini nasıl güçlendireceksin, Avrupa Birliği’nin geleceği ne olacak? O kadar konu var ki, Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı o kadar zorlu sınamalar var ki şu anda, tehditler var ki bunlara kafa yormak lazım, neden Türkiye’yle yatıyorsunuz kalkıyorsunuz. Türkiye’nin ne kadar büyük bir ülke olduğu anlaşılıyor. Ama Almanya’daki seçimlerden sonraki kurulacak hükümet veya politikaların ne olacağını tartışsalar belki daha sağlıklı olur Almanya için de.

Esasen bu tartışmalara baktığımız zaman popülizmin ne kadar had safhada olduğunu görüyoruz. Bu popülist siyasetten kurtulması lazım Avrupa’nın ve Avrupa halklarının da buna dikkat etmesi gerekiyor. Hangisinin kazandığı fark etmiyor, biri zorluyor televizyonda birini, o da mecburen uymak zorunda kalıyor. Neden? Bak diğeri popülizm yapıyor, ben de yapmazsam acaba oyum azalır mı? Aslında bu gerçekten çok ciddi bir zafiyettir, merkez siyaset için ciddi bir zafiyettir. Merkez Partileri çok zemin kaybetti. Şimdi Sosyal Demokrat Parti Almanya’daki Alternatif Parti ya da diğer Avrupa’daki ırkçı partilerin seviyesine giderse gerisini siz düşünün, Avrupa’nın geleceği ne olacak? Esas Avrupa’nın değerlerinden uzaklaşan bunlar. Avrupa şu anda İkinci Dünya Savaşı öncesi değerlere dönüyor. Bu da nedir? Vahşet, aynı şekilde faşizm, aynı şekilde şiddet, hoşgörüsüzlük, birbirini yok etme ve savaşlar bu yüzden çıktı. Maalesef Avrupa’nın gidişatı bu yönde. Almanya ki Avrupa’nın en güçlü ülkelerinden bir tanesi, Almanya’nın bu çizgiye gelmemesi lazımdı. Umarım bu yönde şu anda tevessül ettikleri yoldan dönerler, dönmelerini arzu ederiz.

Türkiye ile Almanya’nın ilişkilerinin iyi olması herkesin karşılıklı yararınadır, tek taraflı değil. Kötü olması da iki tarafın zararınadır. Biz bu bilinçle hareket ediyoruz. Almanya da aynı anlayış içinde olması lazım. Türkiye’yle ilgili bir fasıl açılsa Almanya’ya ne faydası var, açılmadığı zaman Almanya’nın karı ne, ne faydası var? Ama işte bu popülizmin gözü kör olsun. Avrupa’daki seçimlere baktığımız zaman halka var olan sorunları çözmek için vaatler yerine popülizme kayıyorlar, işin kolayı bu, birbiriyle yarış ediyorlar, göreceğiz bakalım ne olacak.

SORU- Efendim, bir de Arakan’ı sormak isteriz. Arakan’da çocukları dahi hedef alan şiddet … artıyor. Sizin bu arada temaslarınız vardı; bu sabah … öğleden sonra da Mogherini var. Hem temaslarınıza ilişkin, hem Arakan’a ilişkin neler söylemek istersiniz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Gerçekten Arakan’daki zulmün sadece bitmesi değil, ama kalıcı bir çözüm için çaba sarf ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bayramda mesaisini tamamen bu konuya ayırdı, sizler de takip ettiniz. Allah razı olsun Sayın Cumhurbaşkanımızdan, birçok liderle telefonda görüşerek buradaki yaşanan zulmü anlatmaya çalıştı ve birlikte çözme arayışı içinde oldu ve temaslarına devam ediyor. Biz de elimizden geldiği kadar değişik ülkelerin Dışişleri Bakanlarıyla ve uluslararası örgütlerin temsilcileriyle görüşüyoruz. Astana’da, biliyorsunuz gelecek hafta Cumartesi-Pazar Astana’da olacağız, oraya gelen liderlerle de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir ön görüşme, bir toplantı düzenlemeye çalışıyoruz. Diğer taraftan New York’ta da yine Genel Kurul süresince bir yan etkinlik olarak bir liderler ya da Hükümet Başkanları ya da işte Dışişleri Bakanları, kimler katılırsa değişik ülkelerden önemli bir toplantı düzenlemek için çalışıyoruz. Genel Sekreter, eski Genel Sekreter Kofi Annan, şu anda Özel Temsilci ve Arakan’la ilgili Komisyonun Başkanlığını yapıyor, raporlarını yeni biliyorsunuz yayınladılar. Bu rapor yayınlandıktan sonra hemen bir şiddet olayı başladı ve daha sonra saldırılar; biz bunların tesadüf olduğunu zannetmiyoruz, bunların sistematik ve planlı olduğunu düşünüyoruz ve burada oynanan oyunlar var. Ama ezilen tabii buradaki Arakanlı mazlum kardeşlerimiz, masum insanlar oldu.

Bugün Endonezya Dışişleri Bakanı Myanmar’da. Sayın Cumhurbaşkanımız Myanmar Lideriyle Aung San Suu Kyi’yle görüşecek. Biz de temaslarımızı sürdürmeye devam edeceğiz, inşallah kalıcı bir çözüm buluruz. Kalıcı bir çözüm olmazsa yarın yine başka bir sebepten bu tür saldırılar ve zulüm olabilir, artık tüm dünyanın bu konuda daha duyarlı olması lazım.

Örneğin hep insan haklarından bahsediyor Almanya, sürekli ders vermeye çalışıyor. Dünkü televizyon programında Arakan’daki Müslümanların zulmüyle ilgili bir şey söylediler mi, ben duymadım. Niye sesinizi yükseltemiyorsunuz? Çünkü buradaki Müslümanların yaşadığı zulmü gündeme getirseler oy kaybedeceklerinden korkuyorlar. Yani bu çok acı bir tablo. Madem insan haklarında bu kadar duyarlısınız, neredesiniz? Bu sözüm aynı şekilde daha önce de söyledim, Müslüman ülkeler için de geçerli. Birbirinize karşı çok zalimce saldıracağınıza buradaki mazlumların haklarını aramak için birleşelim, birlikte hareket edelim ve bu sorunu çözelim ve Müslümanların yalnız olmadığını tüm dünyaya gösterelim. İnşallah bu konuda çabalarımız devam edecek bizim.

SORU- İslam İşbirliği Teşkilatı anlamında bu konuda bir çalışma yürütülüyor mu acaba?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabii İslam İşbirliği Teşkilatıyla beraber zaten hem Astana’daki, hem de New York’taki etkinliklerimizi, toplantılarımızı İslam İşbirliği Teşkilatıyla beraber yapıyoruz, zaten temaslarımızı da sürekli onlarla beraber koordine ediyoruz. Genel Sekreter de bir mektup yazdı Myanmar yöneticilerine. Önümüzdeki süreçte İslam İşbirliği Teşkilatının Zirve Başkanlığını yürütüyor, Sayın Cumhurbaşkanımız bizzat yürütüyor, böyle de bir sorumluluğumuz var. Ama sadece orada Başkan olduğumuz için değil vicdanımız sızladığı için ve bir çözüm bulabilmek için biz çaba sarf ediyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatıyla da birlikte ortak çalışmalar yapıyoruz ve yapacağız.

TRT HABER- Teşekkürler Sayın Çavuşoğlu.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Ben çok teşekkür ederim.