#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun TRT Haber'in Sorularına Verdiği Yanıtlar, 22.06.2017, Tokyo

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- … Japonca da öğrendim İngiltere’de, Amerika’da ve Ankara’da kurslar aldım. Esasen eğitimimi burada sürdürmek istiyordum, ama kısmet olmadı. İlk defa Dışişleri Bakanı olarak Japonya’ya geldim.

Tabii ki Japonya ve Türkiye arasındaki ilişkileri nasıl ileri götürebiliriz, var olan dostluğun üzerine ekonomik ilişkilerimizi, eğitim-kültür alanındaki işbirliğimizi nasıl güçlendirebiliriz bunları değerlendirdik. Sayın Başbakan Abe’yle bu konuları ele aldık. Uzun uzun Dışişleri Bakanı Kishida ile birlikte bu konuları konuştuk. Aynı şekilde Ekonomi Bakanıyla bu konuları ele aldık. Diğer taraftan Japonya’da önemli firmaların temsilcileriyle biraraya geldik. Hem Türkiye’deki yatırım imkânları, hem de Türkiye’nin gerçekleştireceği önemli projeler ve Türkiye’nin sunduğu fırsatları ve teşviklerimizi de firmalarla değerlendirdik. Japonya’dan gelen turist sayısında geçen sene bir azalma oldu, bu hain darbe girişimi ve bazı terör saldırılarından dolayı. Bu sayıların tekrar artması için buradaki önemli turizm şirketleriyle de biraraya geldik. Japonya’da televizyonlara ve gazetelere mülakatlar verdik. Sasakawa Vakfına giderek, burası bir think-tank’tir, bölgemizdeki gelişmeler ve Türk dış politikasıyla ilgili bilgiler verdik. Tabii burada Türk toplumuyla da biraraya geldik, MÜSİAD’da yine gelir-gelmez hemen bir toplantı yaptık. Daha sonra Yunus Emre Türk Kültür Merkezini ziyaret ettik. Burada gerçekten Japonların çocuklar da dahil önemli kurslara devam ettiğini, Türkçenin yanında el işleriyle ilgili, yine müzik ve diğer el sanatlarıyla ilgili birçok kurslara katıldığını gördük, çok ciddi bir ilgi var, onlarla biraz sohbet ettik. Tokyo Camiine giderek oradaki vatandaşlarımızla ve Müslüman toplulukla, Japonlarla ve diğer ülkelerden gelen Müslüman kardeşlerimizle de sohbet etme imkânımız oldu. Yani dolu dolu bir ziyaret.

Tabii FETÖ konusunu da gündeme getirdik. FETÖ darbe girişiminden sonra Sayın Abe bize güçlü desteğini açıklamıştı, ama burada FETÖ’nün faaliyetleri devam ediyor. Bunun Japonya için de ne kadar tehlikeli olduğunu da görüşmelerimizde vurguladık.

Ortak üniversite kuruyoruz, bu üniversitenin kurulması için imzaladığımız anlaşma TBMM tarafından onaylandı, şimdi artık somut adım atma zamanı.

Diğer taraftan Sinop Nükleer Enerji Santralini de biliyorsunuz, Japonlarla ve Fransızlarla birlikte inşa ediyoruz, bu sürecin de hızlanması gerekiyor. Ekonomik ortaklık anlaşmasının müzakereleri devam ediyor, bunu hızlandırmamız gerektiği konusunda hemfikiriz. Ayrıca yatırımlar ve Türkiye’de işbirliği için ve Japonya’da işbirliği için sosyal güvenlik anlaşmasının müzakerelerini de yürütüyoruz. Yani ilişkilerin hukuki altyapısının güçlenmesi için de yürüttüğümüz müzakerelerin tamamlanması konusunda kararlılığımızı bir kere daha teyit ettik.

Son derece faydalı bir ziyaret olduğunu düşünüyorum. Uzun zamandır da planlıyorduk. Ocak ayında da gelecektik, ama Kıbrıs Konferansı başladığı için ertelemek durumunda kaldık.

Halklarımız arasında yakın dostluk var, ciddi bir sempati var. Tarihi-kültürel bağlarımız var. Ama ticaretimizi ve ekonomik ilişkilerimizi, işbirliğimizi buna yakışır bir şekilde geliştirmemiz lazım, o seviyeye mutlaka çıkarmamız lazım.

SORU- Efendim, yoğun bir trafiğiniz var. Buradan önce Körfez ülkelerini ziyaret ettiniz, şimdi 3 günlük bir ziyaret için Japonya’daydınız, buranın ardından İsviçre yolları görünüyor, Kıbrıs’la ilgili görüşmeler var. Almanya’nın aldığı İncirlik’le ilgili bir karar vardı, o da geçti Parlamentodan. Bu son gelişmeleri nasıl değerlendirirsiniz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Proaktif bir dış politika izliyoruz. O nedenle yerimizde durarak bu dış politika yürütülmez. Bize, yani Ankara’ya, İstanbul’a gelen çok sayıda konuklarımız da var. Ama biz de sürekli işte Körfez sorununun çözülmesi için, Katar krizinin aşılması için çaba sarf ediyoruz ki burada da ciddi bir merak konusuydu, her gittiğimiz yerde bu soruyu sordular ve Türkiye’nin rolünü de sordular.

Diğer taraftan Kıbrıs’la ilgili İsviçre’de Konferans Crans-Montana’da 28 Haziran’da başlayacak. Yani Bayramın üçüncü akşamı Cenevre’ye gideceğiz, oradan Crans-Montana’ya geçeceğiz. Ve biz artık Kıbrıs’ta olacaksa-olmayacaksa bu sürece bir yön vermek lazım. Uzun süre bu konularda müzakere devam edemez, yani sonsuz bir şekilde devam edemez. Bunun da nihai bir konferans olmasını arzu ediyoruz. Çözüm konusunda bizim irademiz var, kriterleri ve çerçevesi de belli, her zaman söylüyoruz. Siyasi eşitliğe dayanan, kalıcı, adil bir çözüm Kıbrıs Türk halkının da, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da özgürlüklerini koruyan bir çözüm istiyoruz. Rum tarafında özellikle seçimler ve başka sorunlar sebebiyle bazı geri adımlar oldu, ama artık bu konferansta kimin samimi, kimin samimi olup-olmadığını göreceğiz. Diğer taraftan bölgesel konularla ilgili çabalarımız da devam edecek. Ve tüm bunlar yoğun bir çalışmayı ve işbirliğini gerektiriyor. Yarın akşam, hatta bu akşam Türkiye saatiyle Akıncı Türkiye’ye gelecek. Cuma günü Ankara’da görüşmelerimiz olacak. Müzakereci Özdil Nami bugün Ankara’da oluyor. Kendi aramızda da istişarelerimizi sürdüreceğiz ve İsviçre’ye, yani Kıbrıs konferansına hazır bir şekilde gideceğiz.

SORU- Teşekkürler Sayın Bakanım.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Ben çok teşekkür ederim.