#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Görüşmesi Basına Hitap, 20 Aralık 2016, Moskova

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI SERGEY LAVROV- … …uluslararası terörizmle daha etkili bir şekilde mücadele etmemizi gerektiriyor ve iki tarafın da kararlılığını da güçlü kılacaktır.

Bunun için ümit ediyorum ki bugünkü ikili toplantımız ve bundan sonra İranlı ortaklarımızın da katılımıyla gerçekleştireceğimiz üçlü toplantımız Suriye’deki çözüme, insani yardımın ulaşımının kolaylaştırılmasına ve siyasi çözüme yönelik çalışmalarımıza yeni bir ivme kazandıracaktır ki bu süreç kapsamında teröristlere asla müsamaha gösterilmeyecektir.

Teşekkür ediyorum.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Çok değerli dostum Sergey, öncelikle dün Ankara’da ben yoldayken sizin Büyükelçiniz, bizim de dostumuz Andrey Karlov’a yönelik terör saldırısını bir kere daha lanetliyorum.

Büyükelçi Karlov, dün de söyledim; gerçekten zor şartlarda bile görevini en iyi yapan çok iyi bir diplomattı. Rusya zaten her zaman en iyi diplomatlarını Ankara’ya görevlendirir, bu da ilişkilerimize verdiği önemin göstergesidir. Andrey Karlov, iyi bir diplomat olmanın yanında harika bir insandı, mükemmel bir insandı.

Dün Cumhurbaşkanlarımız, Başkanlarımız görüştüler, biz de görüştük. Şunu bilmenizi isterim: En az Rusya kadar, Rus halkı kadar, Türkiye ve Türk halkı da çok üzgün. Yine hem Rusya, hem Türkiye biliyor ki bu terör saldırısının hedefi esasen ilişkilerimize zarar vermek ve son zamanlarda ulaştığımız, birlikte kat ettiğimiz tüm hedefleri yok etmektir. Rusya ve Türkiye bunun farkındadır ve buna müsaade etmeyeceğini de defalarca vurgulamıştır. Bu hain, alçak terör saldırısının arkasında ne var, kimler var, bunu da açığa çıkarmak zorundayız. Bunu da birlikte başaracağız.

Sayın Putin’in önerisini Cumhurbaşkanımız Erdoğan tereddüt etmeden kabul etti ve uzmanlarınız Ankara’ya ulaştı ya da ulaşmak üzere. Sizin ve bizim uzmanlarımız birlikte çalışacaklar, şeffaf bir şekilde bu terör saldırısının sebebi ne, arkasında ne var bunu açığa çıkaracaklar.

Elbette Andrey Karlov’a yapılan bu terör saldırısının hesabı da sorulacaktır. Kendisinin adını hem Ankara’da, hem de yüreğimizde yaşatacağız. Büyükelçiliğinizin olduğu sokağın ismine de Andrey Karlov’un ismini vereceğiz. İsmini değiştireceğiz, Başbakanımız dün akşam telefonda söyledi.

Değerli dostum, bir kere daha başta size, Bakanlığınıza ve Rusya’ya, Rusya halkına başsağlığı diliyorum.

Andrey Karlov’un ruhu şad olsun. Türkiye-Rusya son zamanlarda işbirliği yapınca neleri başarabileceğini sadece kendi halklarımıza değil tüm dünyaya gösterdi. Biz hem bu işbirliğimizi Suriye’de siyasi bir çözüme ulaşmak için devam ettireceğiz, hem de bu işbirliğimizi diğer alanlara da yayacağız. Böyle bir zor günde bile birarada olmamızın, bu toplantıyı yapmamızın da anlamı budur.
 
Tekrar başınız sağ olsun.

Teşekkür ediyorum.