#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi Toplantısında Yaptığı Konuşma, 01.08.2017, İstanbul

Çok değerli kardeşlerim,

Değerli konuklar, heyet başkanları,

 

Bir kere daha İstanbul’a hoş geldiniz.

 

Bu toplantı İslam aleminin birlikteliği ve dayanışması açısından son derece önemlidir. 14 Temmuz günü Harem-i Şerif’te bizim de tasvip etmediğimiz ve üzüldüğümüz bir olay yaşandı. Daha sonra bu olay bahane edilerek Harem-i Şerif üç gün süreyle kapatıldı. Bu sürede ezan dahi okutulmadı. Bilahare Harem-i Şerif açıldığında Müslümanların önüne metal dedektörler, kameralar ve bariyerler konulduğunu gördük. Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’de bu uygulamaları protesto eden kardeşlerimize karşı aşırı güç kullanıldı. Hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 

Değerli kardeşlerim,

 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 22 Temmuz günü İslam Zirvesi Dönem Başkanı olarak bir açıklamada bulundu. İsrail’in ibadet özgürlüğünü kısıtlamasını ve aşırı güç kullanmasını kınadı. Tüm İslam aleminin ortak hislerini ve tutumunu dile getirdi. İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi de benzer bir tutum izledi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, Ürdün Kralı II. Abdullah’ın yoğun çabaları oldu. Tüm bu süreçte Filistin liderliği ve Kudüs İslam Vakfı provokasyonlara kapılmadı. Filistin’deki tüm siyasi ve dini liderler sorumluluk bilinciyle hareket etti. Filistin halkının 14 gün boyunca sergilediği dirayet her türlü takdirin üstündedir. Neticede İsrail aklıselim yönünde bir adım attı. Temennimiz İsrail’in bundan sonra Müslümanların Kudüs ve Harem-i Şerif’le ilgili hassasiyetlerini tam olarak dikkate alan bir tutum içine girmesidir. Bu gururlu mücadeleyi veren Kudüslü kardeşlerimize destek borcumuz vardır. Eğitimden sağlığa, tarihi binaların restorasyonundan esnafın desteklenmesine kadar her alanda Kudüs’e omuz vermek bizim vazifemizdir.

 

Filistin halkının Harem-i Şerif için yürüttüğü ortak mücadeleyi Filistin davasının geleceği için de önemli buluyoruz. Filistinli kardeşlerimizin bu mücadelede biraraya gelmesi, iç uzlaşı bakımından son derece önemlidir.

 

Değerli kardeşlerim,

 

Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısını yinelemek istiyoruz. İmkânı olan tüm kardeşlerimiz Kudüs’ü ziyaret etsinler, Filistinli kardeşlerimizle kucaklaşsınlar. Alınlarını Kubbet-üs Sahra’nın Kıble Mescidinin eşiğine koysunlar. Bu vesileyle Kudüs’e hizmet eden ecdadımızı da yad etmek istiyoruz. Onlar Müslüman, Yahudi ve Hristiyan tüm Kudüs halkının güvenliği ve refahı için çalıştılar. Hazreti Ömer’den itibaren Kudüs’e hizmet etmiş olan İslam devletleri silsilesinin son halkası da Osmanlı Devleti olmuştur. Bu noktada Filistinli Hristiyan Kudüslülerin sergiledikleri dayanışmayı da burada takdirle anmak istiyoruz.

 

Aziz kardeşlerim,

 

Yaşanan olaylar bizleri de bir muhasebe yapmaya zorlamalıdır. Neden ayrılıklara düşüyoruz, neden kardeşlerimize yeterince destek veremiyoruz, destek olamıyoruz? Şunu asla unutmamalıyız: Bizim ayrı düşmemiz İslam düşmanlarını sevindirir. Harem-i Şerif’i, Kudüs’ü ve Filistin’i korumak için artık daha bilinçli hareket etmeliyiz. Mücadelemizi uluslararası platformlarda daha etkin biçimde sürdürmeliyiz. İki devletli çözüm çerçevesi esastır, bu gerçekleşene kadar Kudüs’ün ve Harem-i Şerif’in kutsiyetine ve tarihi statüsüne saygı gösterilmesi hukuki bir yükümlülüktür, zorunluluktur. Barış sürecinin yeniden canlandırılması çabalarını hep birlikte destekliyoruz. Ancak hukuk ve hakkaniyet olmadan kalıcı bir barış sağlanamaz.  50 yıldır İsrail işgali altında yaşayan veya başka ülkelere kaçmak zorunda kalmış milyonlarca Filistinliye kuru sözlerle değil eylemlerimizle destek olalım. Buradan bu haksızlığa dur demek isteyen herkesi Filistin Devletini tanımaya davet ediyoruz. 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan egemen, bağımsız ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin Devleti en kısa sürede hayata geçmelidir.

 

Kıymetli kardeşlerim,

 

Harem-i Şerif’te yaşananlar inşallah tekrarlanmaz. Tahriklere karşı hep birlikte çok dikkatli olmamız lazım. Harem-i Şerif’e yaş sınırlamaları dahil hiçbir yasak ve sınırlama kabul edilemez. İslam İşbirliği Teşkilatı olarak bunun hep birlikte takipçisi olacağız. İlk kıblemiz, üçüncü kutsal mescidimiz Harem-i Şerif’e ve Kudüs’e hep beraber sahip çıkacağız inşallah. Bu büyük mücadelede Kudüslü ve Filistinli kardeşlerimizin arkasında olmaya devam edeceğiz. Allah yardımcımız olsun. Sağ olun.