#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı Ziyareti Sonrası Basına Açıklamaları, 28 Temmuz 2016, Ankara

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Gördüğünüz gibi burada bu darbe girişiminde bulunan hainler, bu alçaklar lazer güdümlü füzelerle kahraman polisimizi hedef almışlardır, aynı şekilde tesisatı hedef almışlardır. Önceden bilinçli bir şekilde plan yapmışlar, bu plan çerçevesinde saldırılarını gerçekleştirmişlerdir. Amaçları, bu giriştikleri hani darbeye karşı en güçlü mücadeleyi yapabilecek polisimizi ve Özel Harekatımızı etkisiz hale getirmek ve darbe girişimini başarmaktı. Ama sadece burada değil, İstanbul olsun, Ankara İl Emniyeti olsun birçok yerde polisimizi bu şekilde hedef almalarına rağmen, kahraman polisimiz bugüne kadar Türkiye’ye karşı tüm tehditlere karşı, teröre karşı nasıl canını feda etmek pahasına, şehit olmak pahasına mücadele ettiyse, milletimizle bütünleşerek bu darbecilere, bu hainlere karşı da mücadelesini sürdürmüştür. O gece de sürdürmüştür, şu anda da bu mücadele devam etmektedir. Şimdi hesap zamanı, bunların da inşallah hukuk çerçevesinde hesabı sorulacaktır ve tüm işlemler zaten devam ediyor, bir taraftan yargı, bir taraftan kolluk kuvvetlerimiz gerekli çalışmayı yapıyor.

Burada 50 şehidimiz var, bir emekli polisimiz buraya bu darbe girişimini öğrendikten sonra mücadele etmek için geliyor, yine burada görevli imamımız o gece birlik, bütünlük için sala okuduktan sonra yine kahraman polislerimizin yanına geliyor ve o da şehit oluyor. Yaraları sarıyoruz, arkadaşlarımız gece-gündüz çalışıyorlar. Diğer taraftan, siz de gördünüz, vatanı, milleti, bayrağını korumak için kahraman polisimiz, Özel Harekatımız burada ve tüm Türkiye’de çalışmalarını sürdürüyor.

Ben bir kere daha başsağlığı diliyorum, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum ve milletçe inşallah bunun da üstesinden geleceğiz ve daha güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz.

SORU- Sayın Bakanım, bu darbe girişiminin arkasından Bakanlığınızdan kaç kişi tasfiye edildi; bunların ne kadarı Büyükelçi?

Bir de, Fethullah Gülen’in şimdi siz okulları kapatmaya çalışırken Amerika’da Las Vegas’ta yeni bir okul açacağı yönünde haberler var, bu konuda bir girişim oldu mu?

Bir de son olarak, Cumhurbaşkanımızın önemli bir ziyareti olacak Rusya’ya, bunun ardından ilişkilerin tamamen normalleşeceğini söylemek mümkün olabilir mi? En önemli gündem maddeleri ne olacak?

Başbakan da gidecek Ağustos’un 8’inde, tarih belirlendi.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bizim Bakanlığa da bu FETÖ’ye bağlı kişiler sistematik bir şekilde sızmış, sınav yöntemi değiştirilmiş, klasik sınavdan çok seçmeli sınava geçilmiş, sorular ve cevapları bunlara verilmiş ve sistematik bir şekilde başka kurumlardan da bizim Bakanlığa geçişler olmuş. Bunların hepsini tespit ediyoruz. Şu ana kadar iki tane Büyükelçinin ilişiğini kestik Bakanlığımızdan, geçen sene bu terör örgütüyle bağlantısı, teması tespit edilen 34 kişiyi göndermiştik, onların da devletle ilişiği kesildi. Ayrıca, çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda merkezde bulunan 88 kişinin ilişiğini kestik, ama üzerinde çalışılan kişiler var, yurtdışında görev yapanlar var, kaçmaya çalışanlar var, örneğin Kazan’da görev yapan bir Başkonsolosluk memuru Moskova üzerinden Japonya’ya kaçtı. Tüm bunların tespitini yaptık, onlarla ilgili de işlemlerimiz devam ediyor, yine birkaç tane Büyükelçiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

Bu arada her yerden ihbarlar da geliyor, her gelen ihbarı titizlikle değerlendiriyoruz. Ortaya kriterler koyduk; sınava ne zaman girmiş ve kimlerin aracılığıyla girmiş, nerede kalıyor, kiminle teması olmuş, bunların hepsine ilaveten bazı başka kriterlerimiz de var. Emniyetimizden, istihbaratımızdan ve ilgili kurumlarımızdan aldığımız bilgiler de var. Oralara soruyoruz, bilgi alıyoruz, bu işlemleri yapmaya devam edeceğiz. Dışişleri Bakanlığı’nın da bu hainlerden temizlenmesi gerekiyor. Devletin sırlarına, devletin önemli iletişimine ve sistemine bunların sızmaması gerekiyor ya da bunların buralardan temizlenmesi gerekiyor. Biz her türlü adımı titizlikle atıyoruz, arkadaşlarımızla beraber bir komisyon oluşturduk. Çalışmaları sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde de yine Bakanlığımızdan öyle görünüyor ki ilişiği kesilecek kişiler de var.

SORU- Efendim, 2 Büyükelçi 88 kişinin içinde mi?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Evet, 88 kişinin içinde bu 2 Büyükelçi de var. Birkaç tane daha Büyükelçiyle ilgili de dediğim gibi çalışmalarımız devam ediyor, ilave sormamız gereken, almamız gereken bilgiler var, bu çalışmaları yapıyoruz.

Diğer soru Rusya ziyaretiydi galiba.

SORU- Bir de, Fethullah Gülen’in Las Vegas’ta okul açması.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Şimdi biz tüm misyonlarımızla birlikte Fethullah Gülen’in FETÖ’nün ne olduğunu ve bulunduğu ülkelerde nasıl yapıların içinde olduğunu tüm muhataplarımıza iletiyoruz. Ben de bir taraftan telefonla Dışişleri Bakanlarına ve bizi arayan dostlarımıza anlatıyorum, esasen daha önce anlattıklarımızı da hatırlatıyoruz. Çünkü biz yıllarca, özellikle 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra gerek Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, uluslararası örgütler nezdinde, gerek bu terör örgütünün yapılandığı ülkelere isimler vererek, listeler vererek anlatıyorduk. Özellikle Avrupalı dostlarımız hiçbir zaman bu varlığı kabul etmek istemediler, işte hep ifade özgürlüğü, basın dediler. Diyoruz ki, bu basın mensupları ifade özgürlüğünden değil, başkaları hakkında sahte delil üretmekten dolayı soruşturma geçiriyor, gazeteci kimliğini al, istediğin suçu işle, böyle bir şey kabul edilebilir mi? Şimdi de darbe girişiminin içindeler. Şimdi bunu gazetecilikle anlatmak gaflet demektir.

Maalesef böyle bir tehdidin varlığını kabul etmek istemediler. Şimdi onların da yüzüne vuruyoruz, biz yıllardır size anlatıyoruz, siz sadece hükümete, hatta daha önce bu çetenin, terör örgütünün yine basına yönelik, orduya yönelik girişimleri de ortaya çıktı, onlara yönelik tedbirler aldığımızda da ya da onların o attıkları adımlarda da hep hükümeti suçladınız, daha sonra bunlarla ilgili tedbir alıyoruz, yine hükümeti suçluyorsunuz, yine Türkiye Devleti’ni suçluyorsunuz. Yani burada nedir amacınız sizin? Sürekli Avrupa’da artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslam karşıtlığı, Türkiye karşıtlığı, hepsi birleşmiş, dolayısıyla her şartta, şu anda görüyorsunuz Avrupa basını, sanki darbeyi hükümet yaptı, her şeyi hükümet yaptı, Türkiye yaptı, Erdoğan yaptı, hep bu yönde manipülasyon yapmaya çalışıyor, ama gerçekler ortada.

Dolayısıyla bu darbe girişiminden sonra bizi suçluluk psikolojisi içinde arayan arkadaşlarımız da oldu, tedbirleri alıyoruz diyen arkadaşlarımız da oldu. Ama biz şansa bırakamayız, tüm dost, kardeş ülke dahil hepsine bunun gerçek yüzünü anlatıyoruz. Adım atan, adım atacağını söyleyen birçok da devlet de var, şu ana kadar adım atanları daha önce size bildirmiştik, ama bu anlamda bilgilendirmeye ve o ülkelerden de bu taleplerde bulunmaya devam edeceğiz. Özellikle ve özellikle kardeş ülkelerde bu terör örgütünün yapılanmasını kabullenemeyiz. Kardeş Azerbaycan gerekli adımları attı, diğerlerinden de buna benzer aynı adımları atmasını bekliyoruz.

Rusya’ya yapacağımız ziyareti sordunuz. Evet, daha önce Soçi’de Lavrov’la biraraya gelmiştik ve orada bundan sonra ilişkilerimizde hangi adımları atacağımızı konuşmuştuk. Önce bir Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanımız, daha sonra gerekirse bazı Bakanlarımız biraraya gelecek ve ondan sonra biz zaten Dışişleri Bakanları olarak siyasi konularda hazırlığımızı yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyaretinin hazırlığını yapacağız, daha sonra da ziyaret gerçekleşecek. Şimdi ziyaret tarihi de belirlendi ve 9 Ağustos’ta St. Petersburg’da bu zirve gerçekleşecek ve o gün işte her zaman olduğu gibi Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konsey Toplantısını gerçekleştireceğiz. Burada ilişkilerin geleceğiyle ilgili adımlar da atılacak, kararlar da alınacak, ekonomiyle ilgili siyasi adımlar, bölgesel konular var, Suriye var, DEAŞ’la mücadele var, El-Nusra’yla mücadele var ve birçok bölgesel konu, ikili konu var. İkili ilişkilerin tüm boyutları da bu zirvede, adeta ortak Bakanlar Kurulu Toplantısı gibi yapılan zirvede ele alınacak.

Sağolun, çok teşekkürler.