#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun CNN Türk Kanalına Verdiği Özel Röportaj, 6 Mayıs 2018

HAKAN ÇELİK- Günaydın değerli izleyiciler, iyi Pazar’lar. CNN Türk’te canlı yayına hoş geldiniz.

Bugün bambaşka bir yerdeyiz, ama gerçekten çok güzel bir yer. Türkiye dünyanın en önemli turizm noktalarından, destinasyonlarından biri ve başlı başına Antalya ve civarı Alanya, Kemer, Belek, bunlar dünya çapında çok büyük markalarımız. Gerçekten büyük bir gelişim çizgisi içinde de turizm oldukça iyi bir yere, hele bu sene çok daha umut verici bir noktada.

Bu sefer Sayın Mevlüt Çavuşoğlu bizi misafir etti, konuğu oluyoruz kendisinin.

Çok teşekkür ediyorum, iyi Pazar’lar diliyorum.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Hoş geldiniz Antalya’mıza, stüdyomuza.

HAKAN ÇELİK- Aynen öyle, sizin stüdyonuza geldik, çok güzel bir mekân gerçekten. Hep biz Sayın Bakanla kapalı stüdyolarda yapıyorduk, bu sefer onun bir anlamda memleketi diyebileceğimiz bir yere geldik, Alanyalı Sayın Bakan, ama Antalya, Alanya aslında bunlar kardeş noktalar, coğrafyalar, birbirine çok yakın.

Dün de Alanyaspor’un maçı vardı değil mi, 1-1…

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- 1-1 berabere bitti.

HAKAN ÇELİK- Nasıl gidiyor Alanyaspor, siz de kuvvetli destekliyorsunuz.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Alanyaspor’un aslında çok mütevazı bir kadrosu var, ama iyi oyunculardan oluşuyor, Süper Lig’e renk kattı iki senedir oynadığı futbolla. Gerçekten biz de tabii bununla gurur duyuyoruz. Antalyaspor’umuz da var, bugün de Antalyaspor’umuzun maçı var. Yani dün günlerden Alanyaspor’du, bugün Antalyaspor. Takımlarımıza başarılar diliyoruz. Antalya’da tabii futbol takımlarının iyi olması, daha iyi olması gerekiyor ki Antalya futbolda artık çok bilinen bir şehir oldu. Ama daha çok futbol takımlarının burada kış aylarında kamp yapmasıyla biliniyor. Ama spor kulüplerimizle beraber daha çok tanınan, sporda da tanınan bir il olmak istiyoruz.

HAKAN ÇELİK- Antalya ve Alanya bütün sezon boyunca, bütün kış boyunca, aslında 12 ay boyunca turizmin canlı olduğu bir yer. Futbol takımları çok yoğun olarak kamp yapmaya geliyorlar. Ve golf turizminde de sanıyorum dünyanın en önemli yerlerinden biri, şu anda biz böyle bir alandayız. Arkanızda bir antrenman sahası var. Siz de iyi bir golf oyuncususunuz, zaman da ayırmaya çalışıyorsunuz. Aslında nasıl ayırdığınızı da bilmiyorum gerçi bu yoğunlukla çünkü siz hep havadasınız, uçaktasınız Sayın Bakan, Türkiye’ye çok nadiren uğruyorsunuz.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Spor yapmak istiyorsanız fedakârlıkta bulunacaksınız. Biz de nereden fedakârlık yapabiliriz? Uykudan. Dolayısıyla sabah erkenden kalkıp, özellikle yaz aylarında tabii güneş erken doğuyor veya seyahat ettiğimiz zaman erkenden kalkıp saat 9’da bitirebiliyorsanız toplantılarınıza rahatça yetişebiliyorsunuz, aksi takdirde oynamanız mümkün değil. Ama son zamanlarda maalesef fazla vakit bulamadık, ara ara böyle oynamaya çalışıyorum.

HAKAN ÇELİK- Olağanüstü yoğun bir gündem var, bir taraftan da ailenize zaman ayırmanız gerekiyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Ama tabii golf sporu gerçekten bizim için önemli, golf turizmi daha da önemli. Ekim ayının sonunda, Kasım’ın başında Türk Hava Yolları Açık Golf Turnuvamızın reklam değeri 100 milyon dolar civarında. Her gün 1,5 milyar insan canlı izliyor. Geçen sene olimpiyat şampiyonu Justin Rose kazandı. Golf turizminde de Avrupa’da en önemli destinasyonuz şu anda.

HAKAN ÇELİK- Öyle mi?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Evet, bu Belek bölgesi şu anda Avrupa’nın en iyi golf destinasyonu. Geçen sene ve ondan önceki sene biraz düşüş oldu, ama bu sene çok ciddi bir artış var.

HAKAN ÇELİK- Ziyaretçi sayısı açısından da mı öyle?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Normal turist sayısı açısından da öyle, yüzde 30 geçen seneye göre artış var ki, geçen sene bir önceki seneye göre çok ciddi bir artış oldu. Maalesef 2015 ve 2016’da bir düşüş yaşadık darbeden dolayı, terör saldırılarından dolayı, bazı ülkelerin politikalarından dolayı vesaire, ama geçen sene artış oldu. Bu sene geçen seneye göre de yüzde 30 artış oldu gelen turist sayısı bakımından ve 6 milyonu geçtik. Ve bu düşük bir sezon tabii ilk üç ay, dört ay, esas turizm sezonu şimdi başlıyor.

HAKAN ÇELİK- Bu sene rekor bekliyor musunuz yılsonuna?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Rekor bekliyoruz, 2014’ün rakamlarını geçeceğimize inanıyoruz. Rusya’dan 6 milyon turist bekliyoruz, Almanya’dan keza 5 milyon…

HAKAN ÇELİK- Çok iyi bir sayı değil mi 6 milyon Sayın Bakan?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- 6 milyon çok iyi.

HAKAN ÇELİK- Yani nereden nereye geldik diye bakıyorum da, özellikle Büyükelçinin öldürülmesi, Rus uçağının düşmesi-düşürülmesi sonucunda gerçekten sıkıntılı bir süreç yaşandı.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Ruslar gerçekten Türkiye’yi seviyorlar, vizesiz bir şekilde seyahat edebiliyorlar. Ukrayna’yla pasaportsuz seyahati gerçekleştirdik kimlikle seyahat ediliyor.

HAKAN ÇELİK- Pasaportu olmadan gidip gelebiliyor insanlar.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Evet. Ve iki sene içinde Ukrayna’dan gelen turist sayısında aşağı yukarı yüzde 80 artış oldu. Yani 700 binlerden 1 milyon 300 bine çıktık, yani yüzde 80’in de üzerinde bir artış var. Rusya’yla da şimdi önce vizeleri kaldıracağız, yani bizim vatandaşlarımıza vize halen uygulanıyor o malum hadiseden sonra. Daha sonra pasaportsuz seyahatin görüşmelerini daha önce başlatmıştık, o hadiseden önce, tekrar başlayacağız. En son Rusya ziyaretimde bunu gündeme getirdim Lavrov’la.

HAKAN ÇELİK- Ukrayna’yla olduğu gibi Rusya’yla da pasaport olmaksızın gidip gelebilecek insanlar, öyle mi?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabii, pasaport olmaksızın. Artık zaten kimliklerde çipler var, kimlik bilgileri burada var, havaalanlarına bu kimlik bilgilerini okuyacak cihazların konulması yeterli. Güvenlikle ilgili işbirliğini biraz daha sıkılaştırırsınız, onun dışında yapılacak işlem aşağı yukarı aynı. Ama pasaport almak o ülkelerde biraz zor, meşakkatli. Bizim her ilçemizde insanlarımız pasaportunu alabiliyor diplomatik pasaport hariç, normal pasaporttan bahsediyorum. Ama bu ülkelerde büyük şehirlere gitmeniz gerekiyor ve pahalı bir süreç. Dolayısıyla kimlik almak daha kolay, kimlikle seyahat olunca her yerden turist gelebiliyor, yani o ülke içinde her yerden turistler gelebiliyor. Uçak sayılarının artırılması için ciddi çabalarımız var. Yani 16 senede hamdolsun turizmde çok iyi bir noktaya geldik. 16 sene önce Antalya’ya 3 milyon civarında turist geliyordu, Türkiye’ye de 13 milyon turist geliyordu. Biz 2014’te Antalya’da sadece 13 milyon turisti ağırladık, Türkiye de 38 milyona çıktı. Şimdi Antalya’da 14’ü geçmek istiyoruz bu sene, Türkiye’de de inşallah 40’a doğru varmak istiyoruz.

HAKAN ÇELİK- Antalya, Türkiye’nin en önemli turizm markalarından biri, başlı başına bir marka. Ama Antalya’nın artık alt markaları da, Kemer’i, Belek’i, alt marka demek istemiyorum aslında, her beri kendi içinde çok önemli markalar, Alanya, bunlar da dünya çapında daha öne çıkıyorlar. Bu arada uçuş ağının genişlemesinin çok büyük katkısı oldu. Burada İlker Aycı’ya da selam gönderelim, ortak dostumuz sizinle Sayın Bakan, Türk Hava Yolu Yönetim Kurulu Başkanı.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Evet.

HAKAN ÇELİK- Dünyada en çok noktaya uçan hava yolu oldu, özel hava yolu kuruluşları da iyi performans ortaya koyuyor, Sun Express, Pegasus, Atlas, onlar da çok sayıda turist getirdiler Türkiye’ye.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Anadolu Jet, Türk Hava Yolları’nın alt kuruluşu.

HAKAN ÇELİK- Ankara merkezli.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Sun Express, Lufthansa-Türk Hava Yolları ortaklığı.

HAKAN ÇELİK- Ortak şirket, Antalya merkezli.

Şimdi bu Rusya’yla pasaportsuz seyahat noktasında Sayın Bakan bu sene umutlu musunuz, olabilir mi bu?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bu sene olmaz. Önce vizeleri kısmen kaldırmaya başlayacağız.

HAKAN ÇELİK- O bu sene olur mu?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Vizeleri bu sene tamamen olmasa da resmi ve hizmet pasaportlarında kaldırmayı önerdi Ruslar, biz de karşı görüşümüzü Ruslara ilettik, şimdi bunları görüşüyoruz. Kısmen de olsa bu sene vizeler kalkar, belki yılsonuna doğru bakarsınız Cumhurbaşkanımız Erdoğan’la Putin bir telefon görüşmesi yapar ya da ilk biraraya geldikleri zaman hadi vizeleri kaldıralım derler, bugüne kadar böyle çok adımlar attılar her iki lider, biz de bunları uyguladık, dolayısıyla her şey olabilir. Ama önce vizeleri bir kaldıralım, sonra kimlikle geliş-gidişler nasıl olacak bunları görüşürüz. Gürcistan’la da biliyorsunuz kimlikle giriş-çıkışlar mümkün. İki tane güzel örneğimiz var, inşallah…

HAKAN ÇELİK- Batum Havalimanı zaten iç hat gibi neredeyse kullanılıyor.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle kimlikle giriş-çıkışımız var.

HAKAN ÇELİK- Güzel haberler o zaman Rus ve Türk ilişkilerinde daha da gelecek gibi görünüyor. Benim anladığım, tamamen normalleşme sağlandı denebilir mi Türkiye-Rusya ilişkilerinde?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Normalleşme artık sağlandı, yani öncesi-sonrası diye konuşulmuyor, artık bundan sonra hangi adımlar atılır, ticareti nasıl artırırız, hangi sektörlere önem veririz, malum büyük projelerimiz var Türk Akımı Projesi, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali, bunları ne zaman gerçekleştireceğiz, bitireceğiz; bunları konuşuyoruz. Artık yok o sorundu-bu sorundu, bunları konuşmuyoruz, gerçekten bu önemli bir nokta.

HAKAN ÇELİK- Sayın Bakan, Rusya’yla ilişkiler gerçekten çok iyi bir noktada, ama bu kadar ilişkinin iyi olması acaba başka taraflarda soruna mı neden oluyor? Mesela Batıda bu ilişkiye kuşkuyla bakıldığını görüyorum. Birçok Batı başkentine gittiğimde bana sivil toplum örgütlerinde gazeteciler bunu soruyorlar, ne yapıyorsunuz, nereye gidiyorsunuz diye. Amerika’da belki Türkiye’ye bir ambargo hazırlığı, birazdan bunları konuşuruz, S-400 tercihinden ötürü Türkiye’nin, bu bir soruna mı yol açtı? Yani Türkiye’nin hızlı bir şekilde Rusya’yla bu kadar yakınlaşması sürecini nasıl yönetmek lazım?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Uçak düşürme hadisesi olduğu zaman Rusya’yla bir an önce ilişkileri düzeltin diyen ve bu konuda dostane tavsiyede bulunan ülkeler ve o ülkelerin dışişleri bakanları, yöneticileri bile Rusya’yla ilişkileri düzeltince bunu sorgulamaya başladı. O zaman sorun ne? Demek ki bu ülkeler, yani Batıdaki müttefiklerimiz sadece kendileriyle iyi ilişki kurmamızı istiyor. Hiçbir ülke bir tarafa bağlı kalmamalı, alternatif olmadan birbirine her yerle ilişkilerini çok iyi şekilde sürdürmeli ki Batılı ülkeler de bunu yapıyor. Bugün bu eleştirileri getiren ülkeler dünyanın her yeriyle iyi ilişkiler içinde. Şimdi Rusya’yla bir kriz yaşıyorlar, doğru. Ama buna rağmen Rusya’yla ticaret yapan ülkelere bakın, gazının aşağı yukarı yüzde 100’ünü Rusya’dan alan ülkelere bakın, onlar da…

HAKAN ÇELİK- Avrupa’da birçok ülke var böyle.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Avrupa’da birçok ülke. İlişkilerini Rusya’yla belli bir düzeyde götürüyorlar. Ama Avrupa Birliği’nin yaptırım kararları oluyor, tabii herkes uymak zorunda, üye ülkeler, ya da Birleşmiş Milletler yaptırımı Rusya’ya karşı yok, ama Amerika’nın yaptırımlarına uyuyorlar. BM yaptırımları olduğu zaman biz zaten uyuyoruz, sıkıntı yok. Ama biz prensip olarak yaptırımlara karşı bir ülkeyiz, yaptırımlarla bir netice alınacağını da düşünmüyoruz. Dolayısıyla şimdi Rusya’yla bizim iyi ilişkilerimizi sorgulamamaları gerekiyor. Batı şu anlayıştan vazgeçmeli. Türkiye gibi bu coğrafyada yaşayan ülkeler ilişkilerini çok yönlü bir şekilde sürdürmelidir ve herkesle dengeli bir dış politika izlemelidir. Örneğin Kazakistan’a bakın, herkesle, Çin var, Rusya var komşusu, ABD ile dengeli politika izliyor, biz de bunu yapmak istiyoruz. Bizim NATO üyeliğimiz başka ülkelerle iyi ilişkiler kurmamıza engel değil ya da bizim NATO üyeliğimize alternatif arayışı içinde olduğumuzu kimse söyleyemez. O nedenle bu ilişkiyi sorgulamamak gerekiyor. Biz pekâlâ Rusya’yla da iyi ilişki içinde olabiliriz, ABD ile de iyi ilişkiler içinde olabiliriz. Her ikisiyle iyi ilişkiler içinde olmamız demek, onlarla her konuda anlaşacağımız ya da anlaştığımız anlamına gelmez, tam tersi kabul etmediğimiz, benimsemediğimiz durumlar olursa biz bu konuda çok açık sözlüyüz; Rusya’ya karşı da açık sözlüyüz, ABD’ye karşı da ne kadar açık sözlü olduğumuzu herkes biliyor.

HAKAN ÇELİK- Şimdi Efendim, S-400 tercihinden sonra ki bunun artık geri dönüşü olmadığını biliyoruz, yani artık ödemelerin bile yapıldığı ortada, neredeyse teslimata bile az bir süre kaldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu ve buna benzer başka faktörlerden ötürü Türkiye’ye ambargo uygulanması isteniyor ve çok ciddi yasama organlarında girişimler var. Amerikan Yönetiminin de, idaresinin de buna tepkili olduğunu biliyoruz. Nasıl yönetecek Türkiye bu süreci?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Şimdi her şeyden önce bir ülkenin başka ülkeyle ilişkileri üçüncü bir ülke tarafından bu şekilde sorgulanmaz. Yani ben büyük ülkeyim, istediğimi yaparım, yaptırım kararı uygularım dersen, o zaman bunun karşılığına da hazır olman gerekiyor. Artık öyle tek kutuplu dünya, iki kutuplu dünya bitti. Ben süper gücüm, herkes benim aldığım kanuna uyacak diye bir şey yok. Birleşmiş Milletler var, diğer uluslararası örgütler var, oralardan bir karar çıkarsa buna herkes uyar. Ama bir ülkenin aldığı karara ben uymak zorunda değilim. Dolayısıyla ABD’nin bize yaptırım uygulama anlayışı yanlış, mantıksız. Ben de ABD’ye cevap veririm, o zaman ne olacak?

HAKAN ÇELİK- Türkiye’nin bir yanıtı olur buna diyorsunuz.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Mutlaka yanıtı olur.

HAKAN ÇELİK- Bir ambargo kararı çıkarsa.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- ABD bize ambargo veya bize yönelik bir adım atarsa, Türkiye mutlaka buna bir cevap verir. Ama biz bunu arzu etmeyiz, böyle bir duruma niye gelelim. Yapılması gereken ne? ABD’nin bu anlayıştan vazgeçmesi. Biz S-400 yerine patriot da almak istedik, niye veremedi ABD? Veya Avrupa ülkeleri, NATO ülkeleri neden vermedi, veremedi? Bizim sınırımızdaki patriotları niye çektiler? Bir tek İspanyolların patriotu var şu anda batarya olarak, bir de İtalyanlar var sağ olsunlar, her zaman gerçek dost olduğunu her iki ülke de gösteriyor, SAMP-T var. Ama diğer ülkeler sınırımızdan patriotları bile çekti. O nedenle ben kendi hava sahamı korumam lazım. Korumak için de ihtiyaç olanları almam lazım.

Şimdi ortak üretimi konuşuyoruz, Eurosam’la biliyorsunuz mutabakat zaptı imzaladık Fransa-İtalya ortaklığı. Bu orta vadede bir proje veya uzun vadede bir proje. Ama benim şu anda acil olarak ihtiyacım var. Bunu sen vermezsen ben başkasından alacağım. Hem vermiyorsun, hem de başkasından aldığım zaman bunu sorguluyorsun, yaptırım uygularım diyorsun. Türkiye senin emrinde bir ülke değil ki. Türkiye de bağımsız, özgür bir ülke. NATO üyesi evet, Avrupa Konseyi üyesi evet, AGİT üyesi doğru, Birleşmiş Milletler içinde çok aktif bir ülke, birçok uluslararası örgütte statüsü var, coğrafi sebeplerden dolayı üye olamayacağı ülkelerin de ortağı, stratejik ortağı, gözlemci statüsü var. Yani böyle bir ülkeye sen bu ülkeden şunu alırsın, bunu alamazsın diye üst perdeden konuşmak ya da tehdit etmek doğru bir yaklaşım değil, müttefikliğe de sığmaz. Biz böyle bir adımı tercih etmeyiz. Zaten bu kanundan önce Rusya’yla biz bu işlemleri başlattık, tamamladık. Sonra durup dururken bir kanun çıkarıp da Türkiye’yi cezalandırmaya kalkmak; bu adımlardan vazgeç.

Şimdi ilişkileri normalleştirmek için çalışma grupları kurduk, bunun içinde S-400 de var. Yani hukuki, konsoloslukla ilgili konuların içinde olduğu çalışma grubunda bunlar var, burada zaten görüşülüyor, bunları görüşürüz. NATO’ya entegre olmayacağı belli, bunların kontrolü bizde olacak, bu S-400’lerin. Ve bizim müttefiklerimizi düşman olarak da tanımlamayacak. Biz bu konularda zaten hassasız.

HAKAN ÇELİK- Bu garantiler verilebiliyor mu teknik olarak, askeri olarak Sayın Bakan?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Elbette, benim ülkemdeki satın aldığım ya da ürettiğim bir savunma sistemi ya da herhangi bir silah benim müttefikimi, NATO üyelerini düşman olarak tanımlamaz, tanımlayamaz, çünkü biz NATO üyesiyiz. Biz bu konularda hassas iken bize böyle tehditvari konuşmaları ya da yaptırım uygularız gibi yaklaşımları doğru değil. Biz ilişkileri düzeltmeye çalışırken böyle adımlar atarsa Türkiye’den karşılığını alırlar.

HAKAN ÇELİK- Çok önemli değerlendirmeler.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Mutlaka alırlar, yani bize yönelik bir olumsuz adım atarsa, biz de bunun cevabını veririz. Artık eski Türkiye yok, bunu herkesin görmesi lazım. Biz her zaman bize bir olumlu adım atana da biz iki adım atarız diyoruz. Bazıları bunu zafiyet olarak gösteriyor, yok bu esasen zafiyet değil. Bu büyüklük, megalomanlık da değil, tam tersi kucaklayıcı bir yaklaşımdır. Sen bana bir adım gelirsen ben sana iki adım gelirim; bu esasen kendine olan güvenin de bir göstergesidir.

HAKAN ÇELİK- Amerika tarafına bakılacak olursa, F-35 uçaklarının Türkiye’ye satışının bile tehlikeye girdiğini iddia ediyorlar bütün bunlardan ötürü, ama Sayın Bakan böyle bir şeyin kabul edilemeyeceğini ve eğer böyle arzu edilmeyen bir şey olursa buna Türkiye’nin de yanıtı olacağını burada canlı yayında…

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Böyle bir yanıtımız olacağını ABD’lilere de söyledik. En son NATO Dışişleri Bakanları toplantısı marjında Brüksel’de hemen göreve yeni başlayan, o gün başlayan ABD yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya da söyledik.

HAKAN ÇELİK- Siz Mike Pompeo’yla bir kez daha görüşeceksiniz Washington’da, planlanıyor, bunun tarihini söyleyebilir misiniz bize?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- 14’ü ile başlayan, yani gelecek hafta içinde bir tarih önerdiler. Biz de kendilerine 11’i Cuma günü olabilir Londra öncesi, biliyorsunuz Tatlıdil Forumu var. Ve 15’inde Cumhurbaşkanımızın Londra’da programı bitiyor, dolayısıyla 16’sını önerdik. Yani büyük olasılıkla 11’i ya da 16’sı, 11’i için henüz bir cevap gelmedi, bu bizim önerimizdi, onlar 14’üyle başlayan hafta için önerdiler, önümüzdeki hafta büyük ihtimalle bu ziyaretimiz olur. Ve daha önce ön mutabakat sağladığımız yol haritamızın onaylanması konusunda ABD’lilerin de kararlı olduğunu gördük, Brüksel’deki toplantımızda Pompeo da aynı şeyi söyledi ve hemen döner dönmez davet geldi. Ve arkadaşlarımızın daha önce ön mutabakat sağladığı, komisyonlarımızın sağladığı yol haritasını onaylayalım ve uygulama safhasına geçelim dedi ki eğer zaten bunu uygularsak Suriye’de, özellikle Münbiç’te başlayacağız, sıkıntıları da aşmış oluruz.

Bu adımlar, ortak adımlar esasen ilişkilerimizin tekrar, tam anlamıyla normalleşmesine de vesile olabilir, ama tabii ABD’den başka beklentilerimiz de var. Hep onların bizden beklentilerini konuşmamak lazım, bizim de beklentilerimiz var, sonuçta karşılıklı.

HAKAN ÇELİK- Şimdi oraya geleceğim Sayın Bakan, böyle farklı kavramlar kullanılınca kamuoyu daha iyi anlayabilsin diye, yol haritası deniyor mesela, bir uzlaşma beklentisi ve bir anlaşma umudu, özellikle Münbiç konusunda Amerika-Türkiye ilişkilerinde bunlar çok kritik konular. Peki, bir uzlaşma ve bir anlaşmaya Türkiye ve Amerika önceki döneme göre daha yakın gibi görünüyor mu Münbiç konusunda?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabii tabii, şu anda Münbiç konusunda bir ön mutabakat var, yol haritası konusunda. Ve bu yol haritası onaylandığı zaman belli bir takvimde YPG’nin çekilmesi, buraları kimin yöneteceğine ortak kararlar verilmesi vesaire olumlu bir yol haritası diyebilirim, yani bizim beklentilerimizi karşılayan bir yol haritası diyebilirim.

HAKAN ÇELİK- Sizin umutlu olduğunuzu görüyorum ben bu anlattıklarınızdan?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bu öneriler, yani bizim ilişkilerimizin kritik bir safhasında, biliyorsunuz daha önceki Dışişleri Bakanı Tillerson’ın gelmesiyle ve onların yaptığı önerilerle başlayan bir süreç. Biz de tabii ne istediğimizi, beklentilerimizin ne olduğunu, daha önce verilen ama tutulmayan sözlerin ne olduğunu ortaya koyarak beklentilerimizi takvime dayalı somut adımlar içeren bir şekilde ilettik, masaya koyduk ve bir ön mutabakat sağlandı arkadaşlarımız tarafından. Komisyonumuzun içerisinde tabii Bakanlığımızdan arkadaşlarımız var, aynı şekilde İstihbarattan arkadaşlarımız var, yine Genelkurmay’dan, Milli Savunma Bakanlığından arkadaşlarımız var. Diğer çalışma gruplarının içinde Adalet Bakanlığı da var, konsolosluk işleri, adli konular vesaire. Yine terörle mücadele çalışma grubumuzda da aynı arkadaşlarımız var.

HAKAN ÇELİK- Efendim, Amerika ile Türkiye arasındaki anlaşmazlık konularından biri de; Amerika Rahip Brunson’ı Türkiye’den istiyor ve yarın sanıyorum bir duruşması olacak, bu konuda da bir baskı var. Ve çok ilginç tarafı işin hem Amerikan Başkanı, hem de Başkan Yardımcısı tweet attılar bu konuda ve oldukça da sert tweet’ler. Hele Amerikan Başkanının attığı tweet; casuslukla suçlanıyor, ben ondan daha da casusumdur mealinde çok enteresan yerlere çekilebilecek de bir tweet’ti. Kuvvetli bir baskı var Türkiye’nin üzerinde gördüğüm kadarıyla, buna ne yanıt vereceksiniz, yarın davada ne olacak?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Brunson uzun zamandır Türkiye’de görev yapan bir kişi ve hiçbir zaman bir sorunla karşılaşmamış, ta ki tercümanı gidip şikâyet edinceye kadar. Daha sonra soruşturma başladı biliyorsunuz, soruşturma da epeyi sürdü. Çünkü kullanılan cihazlar, karmaşık ilişkiler, bağlantılar vesaire. En sonunda iddianame ortaya çıktı. Bu iddianameyi mahkeme kabul etti ve tutuklu. Bu arada adliye erişimde konsolosluk erişimi, ailesinin erişimi, cezaevi değişikliği gibi talepler zaten karşılandı, bunlar insani şeyler.

HAKAN ÇELİK- Bütün talepler karşılandı mı Amerika’dan veya ailesinden gelen?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Ailesinden, kendisinden, zaten konsolosluk erişimi olması gereken bir şey, çünkü neticede ABD vatandaşı.

İddianamede tüm suçlamalar ortada. Bu suçlamaları, bu böyle değildir bu masumdur diyerek geçiştirmek doğru değildir. Delilleri mi görmek istiyorsun? Gelirsin işbirliği yapılır, görülür. Yani Türkiye’de işleyen hukuki bir süreçle ilgili böyle konuşulması doğru değil. Hükümet serbest bıraksın diyor. Benim elimde mi? Bu yargının vereceği bir karar. Ve Sayın Başbakanımız Washington’a yaptığımız ziyaret marjında Başkan Yardımcısı Pence’e suçlamaların ne olduğuna dair özet bir bilgi de verdi. Daha iddianame hazırlanıyordu, biz rica ettik; nedir yani bu, şimdi gideceğiz soracaklar, ama detayları değil özet bir bilgi, neler var. Şimdi ortada bir iddianame varken bu doğru değil demek, neye göre doğru değil diyorsunuz, neye göre söylüyorsunuz?

Esas anlayış yanlışlığı şurada, Batılılar da bunu söylüyor. Geçen Alman Dışişleri Bakanı iki görüşme yaptık birisi New York’taydı, yine Brüksel’de de ayaküstü birkaç defa görüştük. 5 vatandaşımız var Türkiye’de diyor şu anda tutuklu. Dedim ki; Almanya’da Türkiye’den gidip de tutuklu sayısı kaç biliyor musun dedim, 2 bin civarında. Yani Almanya’da yaşayan Türklerden bahsetmiyorum. Şimdi her bir vatandaş için ben seninle problem yaşamaya başlasam hukuki konularda, zaten ilişkilerden bahsetmeye gerek yok.

Yani sizin vatandaşlarınız olunca suçsuz oluyor, bizim vatandaşlar olunca suçlu oluyor, öyle mi? Her ülkenin vatandaşı suç işleyebilir, ama neden hep Brunson ve İstanbul Başkonsolosluğunda çalışan Metin Topuz ön planda; esas mesele burada, esas soru burada. Dolayısıyla hukuki bir süreçle ilgili bu süreçle konuşmaları doğru değildir, hukuka saygı duyacaksınız ve mahkemenin sonuçlarını bekleyeceksiniz.

HAKAN ÇELİK- Bu kişilerin, tutuklu kişilerin verdiği bilgilerin veya ilişkilerinin ortaya çıkarabileceği birtakım durumlar Amerika’da endişe mi yaratıyor, kaygı mı yaratıyor?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Soruşturma devam ediyor, bu soruşturma devam ederken bu kadar hassasiyet niye gösteriyorsunuz? Bir vatandaşınız olabilir. Ve özellikle son zamanlarda moda şu: Gazetecileri ajan olarak kullanmak, eğer ortaya çıkarsa basın özgürlüğü üzerinden baskı yaparak kurtarmaya çıkarmak. Bakıyoruz din adamlarıyla ilgili de oluyor, başka konularla ilgili de oluyor. Hassas konularla ilgili insanların gizli servisler tarafından kullanıldığını da görüyoruz. Ve ortaya çıktığı zaman da daha kolay kurtarırız anlayışı var, bu anlayış doğru bir anlayış değil. Suç işleyen kimse, kanunlarda karşılığı var, buna tabi olmak durumunda, kimse bu konularda muaf değil ya da dokunulmazlığı yok. Dolayısıyla bu anlayışın işlemediğini artık Türkiye’de görmeye başlamaları gerekir.

HAKAN ÇELİK- Efendim, 16 Mayıs’ta da Hakan Atilla davası Amerika Birleşik Devletleri’nde tekrar görülecek, nasıl bir süreç gelişiyor orada Sayın Bakan?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Hakan Atilla davasının, yani bugün baktığımız zaman iddianameye de Zarrab’ın da hiçbir şekilde suçlamadığı bir kişi, netice itibariyle bunun FETÖ motifli bir dava süreci olduğunu biz de biliyoruz, ABD’li muhataplarımıza da anlattık. Hakan Atilla’nın bu konularla hiçbir ilgisi yok, hiçbir bağı da yok, imzası da yok. 6 defa gidip geliyor, 7. defa gidiyor sonuçta çıkarken böyle bir uygulamaya geçiyorlar. Netice itibariyle mahkeme kararını göreceğiz ne olacak.

Jüri uzun süre karar veremedi biliyorsunuz, ertelendi. Yani jürinin bu şekilde karar verememesi bile esasen bu sürecin ne kadar suni olduğunu ya da siyasi motifli olduğunun göstergesidir, FETÖ motifli bir dava sürecidir.

HAKAN ÇELİK- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla Antalya’dayız, canlı yayınımıza devam ediyoruz ve Türkiye’nin en önemli merkezlerinden birinde, çok da sıcak konular var. Ben olabildiğince çok konuya değinmek için hızlı hızlı geçiyorum bütün bu meseleleri.

Mayıs ayı o kadar önemli ki, şimdi ben notlarıma bir baktım da Mayıs ayında birçok kritik görüşme var, birçok önemli karar çıkacak. Sizin Amerika Dışişleri Bakanı Pompeo ile yapacağınız görüşme de en önemlileri arasında. 12 Mayıs’ta da Trump’ın nükleer anlaşmayı iptal edecek mi acaba diye baktığımız bir tarih, İran konusu, Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor komşumuz olması sebebiyle, böyle bir şeyi bekliyor musunuz? Rüzgâr biraz böyle gidiyor gibi sanki Sayın Bakan, ne dersiniz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Avrupa tarafı tamamen karşıydı, ama hem Macron’un, hem Merkel’in ziyaretinde ne oldu, onları tam bilmiyorum. Basın toplantılarından aşağı yukarı bir sonuç çıkarıyoruz, özellikle Almanya bu anlaşmanın devam etmesinden yana. Ama neticede Trump’ın biliyorsunuz beklenmedik adımlar attığını da her yerde görüyoruz. Fakat İran bir daha böyle bir müzakere yapmayacağını da söylüyor. Böyle bir durumda tabii böyle bir karar alınırsa, iptal edilirse ve müzakere de olmazsa bu sefer daha da gerginleşecek ortam. O nedenle biz iki tarafın da uzlaşacağı şekilde eğer tadil edilecekse de, biz Türkiye olarak devam etmesini isteriz. Biz de bu konuda zamanında Brezilya ile çaba sarf ettik. Eğer herhangi bir tadilat yapılacaksa da bir uzlaşıyla olması gerekiyor. Ve böyle bir durumda Türkiye olarak bizim üzerimize düşen bir şey olursa daha önce Brezilya’yla yaptığımız gibi yaparız. Ama bizim temennimiz, tabii bu anlaşmanın devam etmesi. Aksi takdirde çok ciddi gerginlikler olacak, kutuplaşmalar olacak, Avrupa’nın da bu konuda huzursuz olduğunu görüyoruz.

HAKAN ÇELİK- Efendim, kısa bir süre önce İsrail Başbakanı Netanyahu bir sunum yaptı, bazı delil olduğunu öne sürdüğü bazı belgeleri ortaya koydu ve İran’ı çok ciddi eleştirdi, yani İran dünyayı kandırmaya devam ediyor gibi bir sonuç ortaya koydu. Türkiye olarak nasıl bakıyoruz bu duruma?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Biz İsrail’in açıklamaları üzerinden gitmeyiz işin doğrusu, yani bir ülkenin çıkıp da yaptığı açıklamalar üzerinden gitmeyiz. Burada şeffaf bir sürecin işlemesi gerektiğini başından beri söyledik, yani anlaşma var, bu işin uygulaması ve gözlemlenmesi şeffaf bir şekilde olmalıdır. Sanırım bu mekanizmayla İran arasında da bir işbirliği, bir diyalog var. Buradan gelecek resmi açıklamaları biz dikkate alırız. Herhangi bir ülkenin veya onun başbakanının açıklama yapmasını dikkate almayız. İsrail’in İran’ı eleştirmemesi anormal olur, dolayısıyla hal buyken bu değerlendirmeler ne kadar objektif-ne kadar değil ona bakmak lazım. Biz resmi kurumların ya da ortak açıklamaların dikkate alınmasını istiyoruz.

HAKAN ÇELİK- Sayın Bakan, Türkiye-İsrail ilişkilerinde böyle normalleşme denen süreç bir yere kadar geldi ve orada sanki böyle takılıp kaldı gibi, daha da ötesine taşınamıyor gibi görüyorum. Bakanlıklar düzeyinde bir diyalog, yani Enerji, işte belki Dışişleri Bakanlığı. Takılıp kaldı mı gerçekten bu normalleşme, yani daha ileri gitmesini engelleyen bir şey mi var?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- İstediğimiz şartlar yerine geldi, Büyükelçiler tekrar karşılıklı atandı, tamam. Ama bizim için hassas bir konu var ki bu da Filistin davası ve Kudüs. İsrail son zamanlarda Kudüs’le ilgili biliyorsunuz maalesef çok olumsuz adımlar attı. Geçen yaz çok ciddi problemler oldu, Cumhurbaşkanımız İsrail Cumhurbaşkanını aradı, daha sonra düzeldi, ama sorunlar devam ediyor. Tabii bu illegal adımlar atılınca, Filistin topraklarının işgal edilmesi, sürekli illegal yerleşimler var biliyorsunuz. En son barışçıl bir şekilde gösteri yapanlara hem ateş açtılar, hem bomba attılar, yani birçok masum insan öldü yürürken, çocuklar. Biz bunlara sessiz kalamayız tabii, yani İsrail’in bu adımlarına sessiz kalamayacağımızı normalleşme sürecinde de söyledik. Yani siz eğer Gazze’ye saldırırsanız, Filistinlilerin haklarını gasp ederseniz, Kudüs’ün statüsünü ihlal eden adımlar atarsanız biz buna sessiz kalamayız, baştan bunu bilin. Zaten biliyorsunuz, ama söyleyelim dedik. Böyle olunca tabii biz sessiz kalmıyoruz. O zaman ne oluyor? Tabii ilişkilerde Büyükelçilerin atanması tek başına yeterli değil, belli bir gerginlik devam ediyor, ister istemez devam ediyor. Ve biz bundan sonraki süreçte de sessiz kalamayız. O nedenle İsrail bu yanlış adımlardan geri çekilmeli, daha doğrusu vazgeçmeli ve iki devletli çözüme odaklanmalı. Burada kalıcı barış, istikrar olmalı, bunun anahtarı da iki devletli çözümdür. Bunun parametreleri de zaten belli, Birleşmiş Milletler kararlarında da açıkça var.

HAKAN ÇELİK- Efendim, Amerika Birleşik Devletleri başkentini Kudüs’e taşıma noktasında bir irade ortaya koydu ve bunun bazı adımlarını attı, 14 Mayıs tarihinin de kritik olduğu konuşuluyor. Bu adım fiili olarak da atılacak olursa bundan ne bekliyorsunuz ve Türkiye’nin pozisyonu nedir bu konuda.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Türkiye’nin pozisyonu net, bu karardan sonra attığımız adımlar da ortada. Herkes sussa Türkiye susmaz. İslam Zirvesi, İslam Zirvesinin kararları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ABD’nin vetosu sebebiyle karar çıkmadı, biz bunu Türkiye olarak sanırım Libya’ydı, Libya’yla beraber ya da Yemen’le Genel Kurula getirdik.

HAKAN ÇELİK- Yemen’di.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Evet, Yemen’le beraberdi. Genel Kurula Filistin Dışişleri Bakanıyla gittik ve buradan da karar aldırdık. Dolayısıyla ABD aslında tüm dünyanın karşı olduğu bu kararı artık uygulamamalı. Ama uygularsa, bir tabela asabilir belki Başkonsolosluğuna…

HAKAN ÇELİK- O tabela olarak kalır.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabela olarak kalır. Şu anda zaten bir Büyükelçilik açmak uzun zaman ister yani tam anlamıyla, onların kendi standartları, kriterleri var. Ama biz bu kararın uygulanmamasını temenni ediyoruz. Sadece burada tabii Türkiye’nin duruşu önemli de, biz öncülük yapıyoruz, Avrupa Birliği de karşı. Geçen hafta Brüksel’de biliyorsunuz NATO toplantısından 1 gün önce, aşağı yukarı 12-13 gün önce AB ile ortak bir toplantı yaptık İslam İşbirliği Teşkilatı-AB. Avrupa Birliği karşı, Avrupa ülkeleri karşı, tüm dünyanın karşı olduğu bir yerde ısrar etmenin bir anlamı yok ve bu adım bölgede gerginliği artırır, istikrarı bozar, herkesi huzursuz eder. İsrail'i de huzursuz eder, Filistinlileri de huzursuz eder, hepimizi huzursuz eder. Dolayısıyla bu adım bize göre çok gereksiz. Sadece Türkiye değil tüm dünyanın bu konuda açıkça tavrı vardır.

HAKAN ÇELİK- Büyükelçilik açmak çok kolay değil, ama Türkiye gördüğüm kadarıyla dünyada büyükelçilik, daha doğrusu misyon sayısını en hızlı artıran ülkelerden biri oldu, bu önemli bir başarı bence. Gittiğim her yerde görüyorum ve beni mutlu ediyor bu ülkenin bir vatandaşı olarak. 5. sırada mıyız dünyada en çok misyon temsilciliği olan?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- 241 temsilciliğimiz var.

HAKAN ÇELİK- Afrika’da son dönemde ciddi temsilcilik açıldı.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Afrika’da 41 Büyükelçiliğe ulaştık, hedefimiz 50. Şu anda büyükelçilik açmak için Bakanlar Kurulu kararını bekliyoruz, yazıları yazdık, bazı ülkelerde yine açacağız. Ama tüm dünyada da sayımızı yine artıracağız, Latin Amerika’da da inşallah önümüzdeki dönemde yeni Büyükelçilikler açacağız, Paraguay’a Büyükelçilik açmak için de işlemi başlattık.

HAKAN ÇELİK- Sayın Cumhurbaşkanının da ertelenen bir seyahati vardı, belki bu sene içinde bilmiyorum gerçekleşebilirse…

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Sayın Cumhurbaşkanımız, hem Afrika, hem de Latin Amerika turuna önem veriyor. Bu iki önemli kıtayla ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Keza Asya öyle, o yüzden Kore ziyaretimiz de son derece başarılı geçti.

HAKAN ÇELİK- Kore ve Özbekistan ziyareti çok başarılı geçti; Taşkent ve Buhara.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Özbekistan ziyaretimiz zaten tarihi bir ziyaret oldu. Sadece Büyükelçilik açmak yetmiyor, Büyükelçiliğimizin yanında diğer kurumlarımızın da bu bölgelerde, dünyanın her yerinde olması önemli. Bunların bir tanesi Türk Hava Yolları. Bir tanesi TİKA’mız, TİKA gerçekten dünyanın her yerinde insani kalkınma yardımlarıyla var. Aynı şekilde Yunus Emre Türk Kültür Merkezimiz, şimdi Maarif Vakfımız, okullar.

HAKAN ÇELİK- Özellikle FETÖ ile mücadele sürecinde epeyi etkili oldular.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- FETÖ ile mücadelenin dışında şimdi üniversiteler açıyoruz, okullar açıyoruz. Yani o ülkeler de çocuklarını güvenilir okullara göndersin. Tabii FETÖ ile sonuna kadar mücadele edeceğiz, hiçbir zaman da bırakmayacağız bu mücadeleyi, milletimize de sözümüz budur. Fakat Maarif Vakfıyla sadece FETÖ’nün okullarını devralmıyoruz, yeni okullar açıyoruz, üniversiteler açmaya başladık.

HAKAN ÇELİK- Başka ülkelerde.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabii her ülkede, yani birçok ülkede. Dolayısıyla bu da önemli, Kızılay’ımız, AFAD’ımız, insani yardımlar bakımından söylüyorum, yani tüm kurumlarımızla artık dünyanın her yerinde varız, hem diplomaside varız, hem insani yardımda varız, hem de kültürde, her alanda hamdolsun güçlü bir ülke olduk.

HAKAN ÇELİK- Sayın Bakan, FETÖ ile mücadele sürecinin en olumsuz etkilediği kurumların başında ki, çok kıymetli bir kurum Türk Dışişleri Bakanlığı köklü bir kurum, neredeyse çalışanların önemli bir bölümü FETÖ soruşturmaları nedeniyle görevlerinden ayrıldılar, atıldılar veya farklı bir şekilde süreç gelişti. Nasıl yönetiyorsunuz, yani kolay değil Dışişleri Bakanlığını yönetmek, personel sayısı anlamında da söylüyorum bunu.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Kolay değil gerçekten, ama zaten FETÖ bağlantılı kişilerin çoğu dil bilmiyordu.

HAKAN ÇELİK- Öyle mi?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabii.

HAKAN ÇELİK- Hiç dil bilmiyorlardı.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Yani az biliyorlar.

HAKAN ÇELİK- Bu çok vahim bir şey değil mi?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bir örnek vereyim size; darbe girişiminden önce, yani birkaç ay önce, ya da 4 ay önceydi, başkâtiplik sınavı yaptık. Ve 95 kişi girdi, 95 kişi içinde sadece 5 kişi başkâtiplik sınavını geçti, 90 kişi kaldı. Bu çok acı bir şey.

HAKAN ÇELİK- Üzücü bir tablo.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Çok üzücü bir tablo.

HAKAN ÇELİK- Peki, nasıl girmiş Bakanlığa onlar?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Neden? İşte sınavları değiştirmişler, bizim zor sınavımız var, gerçekten zor.

HAKAN ÇELİK- Zor diye bilinir Dışişleri Bakanlığı sınavları.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Şimdi KPSS’yi kaldırdık, ama dil barajı var. Niye kaldırdık? Yurt dışında çok iyi okullarda okuyan çocuklarımız var, fakat KPSS tabii Türkiye’de eğitim görsen bile buna ciddi hazırlanman gerekiyor ve bizim barajımız çok yüksek. Dolayısıyla o çocuklar bu sınavlara giremediği için ya da yüksek puan alamadığı için giremiyordu ve kompozisyon tipiydi bizim sınavlarımız. Bu kompozisyon tipinden çok seçmeli sınava geçmişler, 100 soru. Türkiye’nin tarihinde yani bizim Bakanlığımızın en zor soruları, fakat FETÖ’cüler için kolay, niye? Sorular-cevaplar önceden onlara verilmiş. Dolayısıyla zaten bu işleri organize eden kişiler, eski büyükelçiler şu anda hapiste. Buna benzer sebeplerle Bakanlığa girmişler. Ve başkâtiplik sınavlarında normalde 95 kişi girerse 90 kişi geçer, 5 kişi kalır, çok nadirdir üç sınavda da başarısız olan. Çünkü Bakanlığın sınavları zaten zor olduğu için ancak girdikten sonra rehavete kapılırsa ya da heyecanını kaybederse bir kişi, başka sorunlar yaşarsa geçemez, onun dışında arkadaşlarımız geçiyor. Dil bilmiyorlar. Dolayısıyla bunların atılması bu anlamda tabii bir kayıp değil, tam tersi güvenlik bakımından da iyi. Ama tabii eleman sayımız azaldı. Fakat biz etkin, arkadaşlarımızın etkin çalışması için herkesin görev almasını teşvik ediyoruz. Normal şartlarda kurumlara bakıyoruz bir kişi iş yapıyorsa her işi ona veriyorlar, diğerleri bir kısmı idare eder, bir kısmı da hiç işle ilgilenmez. Devlet memuru olduğun zaman zaten maalesef bu performans ciddi bir şekilde düşüyor; kendi gözlemim. Ama bizim Bakanlıkta arkadaşlar gerçekten 7 gün 24 esasıyla çalışıyorlar, bu açığı bu şekilde kapatmaya çalışıyoruz.

HAKAN ÇELİK- Peki, reklama gidelim, ardından tekrar burada olacağız.

(Reklam Arası)

HAKAN ÇELİK- Yeniden merhaba değerli izleyiciler. Bugün Antalya’da Sayın Bakanın bölgesine konuk olduk ve Maxx Royal Otel’de bir canlı yayın gerçekleştiriyoruz CNN Türk ekranlarında. Sayın Bakan’la programımızın son bölümündeyiz.

Efendim, Suriye’ye Arap askerlerinin gönderilmesi konusunda bir hazırlık mı var? Mesela Mısır askerleri gelebilir diye bir şeyler okudum ben bazı yerlerde, Türkiye nasıl bakar buna?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Şimdi YPG’nin bu bölgeden ayrılmasıyla ilgili baskı artınca Suriye içinden Arapların burada eğitilmesi, onların görev alması konuşuluyor. Değişik bilgiler geliyor, ama böyle teyit edilmiş bilgiler değil. Buraya niçin geldiğiniz önemli. Şu anda Suriye’de birçok ülke var, aktör var, o ülkelerin mevcudiyeti var. Hangi amaçla buradasınız, gelecekle ilgili planlarınız ne bu önemli.

Suriye’nin sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğünü destekleyen siyasi bir çözüm için, terörle mücadele dahil, ama bunun içinde YPG de olacak, sadece DEAŞ ve vesaire değil tüm terör örgütleriyle mücadele için, katkı sağlayan herkese biz sıcak bakarız, yani olumsuz bakmayız. Çünkü koalisyonun içinde 65 ülke var DAEŞ’e karşı. Uluslararası Suriye Destek Grubunun içinde ülke sayısı 30’a doğru çıktı, Fikirdaş Ülkeler var, Astana Süreci var. Yani bizim çabalarımızın amacı; siyasi istikrar, siyasi çözüm ve terörle mücadele. Ama Suriye’yi bölmek için, Suriye’yi parçalamak için ya da herkesin kendine göre bir oluşum gerçekleştirmesi için çaba sarf edenlere de biz prensip olarak karşıyız.

HAKAN ÇELİK- Efendim, Viyana’daki görüşmemizde sizinle Irak seçimlerinin hemen sonrasında Türkiye ve Irak’ın belki bir ortak operasyon gerçekleştirebileceğini PKK’ya yönelik, söylemiştiniz, bu hala ortada mı, masada duruyor mu?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Elbette masada. Zaten ABD ile çalışma gruplarımızdan bir tanesi de PKK'ya yönelik işbirliğimizi kapsıyor. Bunun içinde Irak da var, hatta Irak içinde Bölgesel Yönetim de var. Çünkü şu anda PKK her ne kadar Bölgesel Yönetim içinde bazı partilerle işbirliği yapsa da, PKK en büyük tehdidi Irak’ta yaşayan Kürt kardeşlerimize oluşturuyor, ilerleme sağlıyor. Hatta geçenlerde Talabani’nin Partisinden önemli bir kişiyle karşılaştım, görüştük; bizim partililere bile talimat vermeye başladı dedi HDP gibi. Yani görüyoruz ki sadece Türkiye’de HDP’ye talimat vermiyor, Kuzey Irak’ta bazı siyasi partilere de talimat vermeye başlamış, tehdit ediyormuş o partileri de. Netice itibariyle PKK’ya yönelik elbette Irak topraklarından PKK’nın temizlenmesi için bir ortak hareket içinde olacağız. Elbette Irak içinde bu operasyonumuzda Irak Hükümetiyle de, devletiyle de işbirliği yapmak istiyoruz, prensip olarak bu konuların hepsini konuştuk.

HAKAN ÇELİK- Efendim, sürem doldu, mümkünse birer cümle yanıt rica edeceğim, iki sorum var.

29 Mayıs’ta Alman Dışişleri Bakanıyla görüşecek misiniz, Solingen faciasının yıldönümü?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Solingen’e gidiyoruz. Burada yanlış anlaşılmalar var, yanlış yorumlar var. Zaten Meclis’te herhangi benim için bir program yok, anma törenine gidiyorum, burada konuşma yapacağız. Ve Alman Dışişleri Bakanı da buraya geliyor, Eyalet Başbakanı beni davet etti. Eski Dışişleri Bakanı Gabriel de geliyor ve burada onlarla da görüşme yapacağız, güzel bir anma töreni yapacağız, bu insani bir konu. Almanya’da bazı siyasetçiler bundan rahatsız oluyor görüyoruz, ırkçılar da, aşırı solcular da, Yeşiller de rahatsız.

HAKAN ÇELİK- Ama gideceksiniz.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Ama Türkiye’de de bir endişeye gerek yok, buraya gidiyoruz biz.

HAKAN ÇELİK- Tamam.

Sayın Cumhurbaşkanının Bosna dışında Avrupa’da herhangi bir programı olabilir mi seçim öncesinde vatandaşlarla buluşma niteliğinde?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Şu anda kararlaştırılmış bir program yok işin doğrusu. Olur mu-olmaz mı, bunu tabii parti karar organlarımız verir. Ancak buradan karar çıktıktan sonra biz Dışişleri Bakanlığı olarak gerekli tedbirleri alırız.

HAKAN ÇELİK- Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye konusunda bir cümle, bir gizli ajandası mı var Sayın Bakan?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Suudi Arabistan bizim için çok önemli bir ülke, tüm Müslümanlar için de önemli bir ülke, ilişkilerimiz de iyi. Ama bu Katar krizinden sonra herkesin taraf tutmasını istediler, biz taraf tutmadık, biz bu işin yanlışlığını söyledik. Oradan dolayı biraz alınganlıklar oldu, ama bu ciddi bir alınganlık değil. Ama Birleşik Arap Emirlikleri’nin tabii Mısır dolayısıyla, diğer konulardan dolayı Türkiye’ye karşı bir olumsuz tavrı var, bunu görüyoruz ve kendilerine de bu konuda gerekli mesajları da verdik; biz sizin düşmanınız değiliz, bir kardeş ülkeleriz. Farklı konularda görüş ayrılığımız olsa bile bu olmamalı. Ama Suudi Arabistan’la Birleşik Arap Emirlikleri’ni aynı kefeye de koymamak lazım.

HAKAN ÇELİK- Sürem doldu. Biz geçen programda Sayın Bakan’ı farklı bir dilde konuşturmuştuk, rica etmiştik konuşmasını, Japonca konuşmuştu, Japonca da biliyor birçok dille beraber Sayın Bakan. Bugün de farklı bir dille kapanış yapalım, bir mesaj vermenizi rica etsem hangi dilde ne söylemek isterseniz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Ne diyelim, Rusça?

HAKAN ÇELİK- Anlamlı olur, Rusların çok geldiği ve yaşadığı bir yer Antalya ve Alanya, onlara bir mesaj gönderelim buradan.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Gönderelim. Alanya, Antalya’ya gerçekten çok sayıda turist geliyor, bir de yaşayan insanlar var. [Rusça konuşma] Dolayısıyla turistlerimizi, dostlarımızı bekliyoruz. [Rusça konuşma] Türk mutfağı da çok lezzetlidir dedim.

HAKAN ÇELİK- Güzel oldu, geçen sefer Japonca, bu sefer Rusça mesaj aldık. Ve gerçekten Rusların da bir anlamda evi haline geldi, hem Alanya’da yaşayan, hem Antalya’da yaşayanlar var, hem 6 milyon çok ciddi bir sayı.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Anladınız değil mi söylediklerimi?

HAKAN ÇELİK- Vallahi benim Rusçam o kadar iyi değil Sayın Bakanım, sizinki kadar.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Dedim; benim şehrim Antalya, Alanya, artık Rusların da şehri olmaya başladı. Daha fazla misafirimizi görmek istiyoruz, çünkü Türkiye ve Antalya çok güzel ülke ve şehir, Türk mutfağı da çok lezzetlidir.

HAKAN ÇELİK- Efendim, çok teşekkür ederim bizi misafir ettiniz bugünkü programda.

İyi Pazar’lar diliyoruz. CNN Türk ekranlarında canlı yayınımız sona erdi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla birlikteydik.

Hoşça kalın.