#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basına Yaptığı Açıklama, 18 Haziran 2018, Antalya

Vaşington’da yol haritası konusunda mutabakat sağlanınca, daha doğrusu iki Dışişleri Bakanları tarafından, bizler tarafından onaylanınca artık uygulama safhasına geçeceğiz, ve uygulama safhasına kadar ABD ve Türk ilgili birimleri yani askerler, istihbarat bunun hazırlık çalışmasını yapacak demiştik. Ve artık topu taca atma yok, uygulama safhasına geçmemiz lazım ve birlikte adım atacağız demiştik. Nitekim Washington’daki görüşmeden sonra, 4 Haziran’dan sonra askerlerimiz Türkiye’de, Almanya’da değişik yerlerde bir araya geldiler, planlamaları yaptılar ve şimdi Fırat Kalkanı bölgesiyle, Münbiç bölgesi arasına bizim askerlerimiz girmeye başladı devreye gezmeye başladılar ve Münbiç içine de girecekler aşama aşama.

Bu süreçte ayrıca YPG’liler Münbiç’ten çıkartılacaklar. Biz de tabi ki bunu denetleyeceğiz, biz de orada olacağız ve çıktığından emin olacağız. Daha sonra buranın istikrara kavuşturulması için çalışmalarımız devam edecek. Ve plan uygulamaya başladı diyebiliriz, yani yol haritası uygulamaya geçti. İnşallah bir an önce Münbiç’te bu planı, yol haritasını uygularız, daha sonra diğer şehirlere de geçeriz. Amacımız YPG’nin kontrol ettiği tüm bölgelerde onları buradan çıkartarak bu bölgeleri istikrara kavuşturmaktır ve amacımız yine buraları o şehirlerin insanlarına vermektir. Ve kimlerin yöneteceğine dair güvenlik birimlerinde kimlerin görev alacağına dair tüm aşamalarda da birlikte çalışacağız.

Diğer taraftan Türkiye’deki Suriyeliler ve Suriye’nin değişik yerlerine kaçmak zorunda kalan Suriyelilerin de bu bölgelere dönmesi için yardımcı olacağız. Hayırlı olsun, askerlerimiz, hareketlilik başladı. Biliyorsunuz bizim askerlerimiz yola çıktığı zaman Fırat Kalkanında da böyleydi, Afrin’de de böyleydi, arkası da gelir ve Münbiç en kısa sürede kısa bir süre içinde inşallah YPG’den, PKK’dan temizlenecek ve gerekli adımları atacağız.

Sağ ol, çok teşekkürler.