#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basına Yaptığı Açıklama, 3 Ağustos 2018, Singapur

SORU- Pek çok ikili görüşme yaptınız, ama en önemlilerinden birini az önce tamamladınız. Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmeniz…

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Evet, biraz önce muhatabım Mike Pompeo’yla bir görüşme gerçekleştirdim. Önce şunu söylemek isterim; ülkeler arasında sorunlar olabilir, yaşanabilir, görüş ayrılığı da olabilir. Fakat biz Türkiye olarak her zaman bu sorunları diplomasiyle, diyalogla ve karşılıklı anlayışla ve mutabakatla çözmeyi arzu ettik ve yaklaşımımız da her zaman böyle oldu. Diğer taraftan, tehdit diliyle ve yaptırımlarla hiçbir sonuca varılamayacağını da başından beri söyledik, bugün yine bunu tekrarladık. Bunun da çok iyi bir şekilde anlaşıldığını düşünüyoruz.

Bugün Mike Pompeo ile yaptığımız görüşmede var olan sorunları nasıl çözeceğimizi, birlikte nasıl adım atacağımızı değerlendirdik, bu anlamda son derece yapıcı bir görüşme olduğunu söyleyebilirim. Tabii ki bir görüşmede bu krizlerin ya da sorunların hepsinin birden çözülmesi beklenemez. Ama sorunların çözülmesi için bundan sonraki süreçte de yakın işbirliği içinde ve diyalog içinde ve birlikte çalışma konusunda mutabık kaldık. Dolayısıyla ülkelerimize döndüğümüz zaman da bu sorunların çözülmesi için birlikte adım atmaya ve yine çalışmaya devam edeceğiz, bunu kendisiyle görüştük.

Diğer taraftan, bu sorunları çözerken iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek için Münbiç’teki yol haritası, PKK’ya yönelik yine bir çalışma grubumuz var, İdlib konusu dahil diğer alanlarda da hangi adımları atabiliriz, bunu da değerlendirdik. Bugünkü görüşme yapıcı bir ortamda sorunları çözme odaklı bir görüşme oldu, bunu söyleyebilirim.

Çok teşekkür ederim.