#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basın Mensuplarının Sorularına Verdiği Yanıtlar, 27 Şubat 2018, Cezayir

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Birçoğunun terörle mücadele konusundaki samimiyetsizliğinin bir göstergesidir. Çünkü ortada mahkeme kararları var ve INTERPOL kırmızı bülteni yayınladı ve bu süreçte de INTERPOL’ün merkezi Lyon’da, aynı şekilde Ankara ofisi ve Çekya ofisi bu bildirimleri zamanlıca da yapmıştır ve takibini de yapmıştır. Dolayısıyla, mahkeme kararından sonra bu kırmızı bülten yayınlandı, mahkeme kararları da ortada. Türkiye’deki Kızılay’daki terör saldırısı Güvenpark’taki terör saldırısı dahil Türkiye’deki terör saldırılarından sorumlu bir kişi ve bu konuda da mahkeme kararı var sorumlu olduğuna dair, dolayısıyla, hukuka uygun bir işlem yapıldı, ama mahkeme savcının tutuklama talebine rağmen serbest bıraktı. Avrupa ülkeleri, yani Avrupa sınırlarının dışına çıkamaz kararıyla. Ama Avrupa’da biliyorsunuz özellikle Schengen bölgesinde isteyen istediği yere gider, ama biz süreci takip ediyoruz ve bu tutuklamadan sonra da her türlü temasta bulunduk. Dışişleri Bakanlığı nezdinde notamızı verdik. Adalet Bakanlığımızla birlikte bu işi yine İçişleri Bakanlığımızla birlikte yürüttük.

Diğer taraftan Çekya nezdinde yani sadece Dışişleri Bakanlığı nezdinde değil, İçişleri ve Adalet Bakanlığı nezdinde de girişimlerimizi yaptık ve geri iade talebinde de bulunduk, fakat mahkeme böyle bir karar verdi. Ama mahkemenin bu kararı her şeyin bittiği anlamına gelmez bu işin peşini bırakmayacağız. Başka ülkeye giderse de peşini bırakmayacağız, ortada kırmızı bülten de var, mahkeme kararları da var. Sadece Salih Müslüm için geçerli değildir, bundan sonra teröristlerin hiçbirisinin peşine bırakmayacağız. İster FETÖ olsun, ister YPG, ister PKK fark etmez adının ne olduğu hepsinin peşindeyiz, Salih Müslüm’ün de her zaman ensesindeyiz. Bundan sonra ona rahat hayat yok, hukuk çerçevesinde gerekeni yapacağız.

SORU- Şu anda nerede olduğu konusunda bilgi var mı efendim?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Çekya’da zaten serbest bırakıldı. Şu anda tabi bugün nerede nereye gitti onun takibini yapamadık ama, toplantılardan dolayı, ama nereye giderse gitsin zaten kırmızı bülteni de var gerekli takibatı yapacağız.

Çok teşekkürler.