#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basın Mensuplarının Sorularına Verdiği Yanıtlar, 27 Ocak 2018, Antalya

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Geçen gün Avusturya Dışişleri Bakanıyla yaptığımız basın toplantısında da bu görüşmeyle ilgili farklı açıklamalar olduğu zaman da zaten vurgulamıştım. Daha önceki konuşmada Sayın Trump; artık YPG’ye, onların tabiriyle SDG’ye silah vermeyeceğini söyledi. Ve bu konuşmada da artık silah vermediklerini, artık vermiyoruz diyerek, vurgulayarak söyledi. Ama Amerika’dan farklı sesler geliyor. Tabii McMaster Ulusal Güvenlik Danışmanı ve bu işleri koordine etmesi gereken de kişi Washington’da. Dolayısıyla artık Amerika’nın o gün de söyledim, somut bir şekilde bunları göstermesi gerekiyor, çünkü bir güven bunalımı var, vereceğiz diyen var, vermeyeceğiz diyen var, Başkan başka bir şey söylüyor, Pentagon’dan başka şeyler geliyor, burada arazide onlarla iç-içe girmiş insanlar var, ABD askerleri var, onlar farklı şeyler söylüyor, ciddi devlete yakışır bir şekilde artık söylemden çok somut adım görmek istiyoruz.

SORU- Bu adımlar ne olabilir?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- İşte silah vermediğini görmemiz lazım, bir terör örgütüyle ABD’nin bağını koparması gerekiyor ve onlara da tamamen silahı bıraktırması gerekiyor. Kendi verdikleri silahları geri alması gerekiyor, Münbiç’ten derhal çekilmeleri gerekiyor. Dolayısıyla terörle mücadele ettiğini söyleyen bir ülkenin bir terör örgütüyle ki kendileri de itiraf ediyorlar PKK ile bir farkı yok diye, dolayısıyla tüm bağını koparması gerekiyor. Bize kaybolan güveni tekrar tesis edecek bir adım atması lazım, adımların atılması lazım, bunları bize göstermesi gerekiyor. Ama McMaster, o gün Trump’ın Cumhurbaşkanımıza telefonda söylediğini teyit ediyor.

SORU- Sayın Bakanım, siz bu görüşmeye bağlı olarak yeni görüşmeler yapacak mısınız?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Devamlı görüşüyoruz biz, sık-sık telefonla görüşüyoruz biliyorsunuz veya Vaşington Büyükelçimiz gidiyor. Geçen gün Amerika’dan bir heyet geldi, bir çalışma grubu oluşturmuştuk. Bu çalışma grubu çerçevesinde terörle mücadele, terörün finansmanıyla mücadele gibi çok önemli konularda toplantılar yaptık, konsolosluk meseleleri, hukuki meseleler, adli meseleler, yani bu diyalog zaten devam ediyor, kopmuş değil. Ama bir güven zedelenmesi oldu, bu da bizden kaynaklanmadı, çünkü biz bir söz verdiğimiz zaman bu sözü yerine getiriyoruz. Bugün dünyada Recep Tayyip Erdoğan’ı seven de - sevmeyen de Recep Tayyip Erdoğan bir söz verdiği zaman yapar diyor. Biz bu imajı ABD’de de görmek istiyoruz. Maalesef bugüne kadar çok söz verildi Münbiç’te, en son Rakka’da silah verme konusunda. Bunlar maalesef tutulmadı. Dolayısıyla tüm bu alanlarda artık söylemden çok somut adımları görmek istiyoruz.

SORU- Sayın Bakanım, dün açıklamanızda dediniz konuşmanızda; gittiği yere kadar gidecek.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Terörle mücadele ederseniz, teröristler bitinceye kadar mücadeleyi sürdürmeniz lazım. Bize yönelik tehdit neredeyse orada onu bizim yok etmemiz lazım; bizim söylediğimiz gayet açık, net.

Teşekkür ederim.