#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basın Mensuplarının Sorularına Verdiği Yanıtlar, 18 Şubat 2018, Münih

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Biz ayrıca Suriye’de kullanılan kimyasal silahlarla ilgili toplanan delilleri de, rejim tarafından kullanılan delillerin de aynı şekilde Hollanda’ya, yani bu işin merkezi olan Lahey’e ulaşması konusunda da uçak bileti hasrediyoruz, biz bu kadar kararlıyız bu konuda. Bunlar yani öyle hiç ciddi gündeme gelmedi.

İkincisi; burada tabii herkes kendi düşüncesini söylüyor Suriye konusunda, bölgesel konularda. Biz de tabii Suriye ve Ortadoğu konularında konuştuk. Bizim operasyonla ilgili sorular da oldu, bunlara da gayet net bir şekilde bu uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız olduğunu ve bir terör örgütüne karşı mücadele ettiğimizi ve Suriye’nin geleceği için de bunun önemli olduğunu. Ayrıca bunu yaparken tüm bildirimler dahil uluslararası hukuka uygun davrandığımızı söylüyoruz.

Zaten biz Suriye’nin toprak bütünlüğünü herkesten daha fazla savunuyoruz, bu konuda da hiç kimsenin şüphesi yok. Irak’ın toprak bütünlüğünü de herkesten daha fazla savunduğumuzu da tüm dünya referandum zamanında da gördü. Biz komşularımızın sınır bütünlüğünü, toprak bütünlüğünü, istikrarını, barışını, huzurunu destekliyoruz.

Ve buradaki görüşmelerimizde Sayın Başbakanımızın burada konuşması, yaptığı ikili görüşmeler, bizim bugün panele katılmamız ve ikili görüşmelerimiz, basınla yaptığımız mülakatlar, yani hepsi genel anlamda son derece başarılı geçti. Vermemiz gereken mesajları verdik. Yıllardır buraya katılıyoruz herkes gibi. Bölgenin istikrarı ve huzuru için yaptığımız katkıların da sadece göçmenlere ev sahipliği yapmamızdan dolayı değil yaptığımız müdahaleler, Astana, Soçi, Cenevre ve diğer uygulamalarımızı da herkesin gördüğünü fark ettik burada, ondan da ayrıca memnun olduk. Herkes dediğim, tabii bu işe objektif bakanları söylüyoruz.

SORU- Türkiye-Almanya ilişkilerini nasıl bir dönem bekliyor, kış dönemi bitti, bahar dönemine girebiliyor muyuz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Almanya’yla ilişkilerde suni şeyler var bize göre, suni şeyler. Ve bizden kaynaklanan sorunlarla olmadı hiçbir zaman. Almanya’da seçim zamanı, seçim öncesi başlayan bir furya, bizdeki referandum öncesi başlayan, ama bunun tabii arkasında yıllardır artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, İslam düşmanlığı, Türkiye düşmanlığı gibi akımların da etkisiyle, popülizmin etkisiyle böyle bir durum oldu. Ama epeyiden beri, yani belli bir zamandan bu yana özellikle Sigmar Gabriel’le oluşturduğumuz bu diyalog ortamı ve bu sorunları aşma konusunda ortaya koyduğumuz ortak irade sayesinde daha pozitif bir ortam var. Ama tamamen her şey bitmiş değil, her şeyden önce bu ön yargıların ortadan kalkması lazım. Öyle Türkiye karşıtlığı, İslam karşıtlığı gibi eğilimlerin tersine çevrilmesi gerekiyor ve Türkiye’yi eşit bir ortak olarak görmeyi herkesin öğrenmesi lazım. Türkiye baskılara veya tehditlere boyun eğen bir ülke değildir. Türkiye ile herkes nasıl konuşacağını ve Türkiye’ye nasıl yaklaşacağını öğrenirse o zaman ilişkilerimiz daha sağlıklı zeminde gider. Çünkü bizim kimseye karşı düşmanlığımız da yok, kimseyle bir problemimiz de yok. Biz tam tersine birçok inisiyatiflerimizle sorunların çözülmesi için arabuluculuk yapan, medeniyetler ittifakıyla şu artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı, hoşgörüsüzlüğün giderilmesi için çaba sarf eden, dünya barışına katkı sağlayan bir ülkeyiz biz.

Çok teşekkür ediyorum arkadaşlar.