#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basın Mensuplarının Sorularına Verdiği Yanıtlar, 14 Şubat 2018, Kuveyt

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bugün ise, DEAŞ teröründen sonra DEAŞ terörünün ya da teröristlerin Irak’tan temizlenmesinden sonra Irak’ın yeniden imarı, yeniden inşası konusunda neler yapacağız? Elbette bazı birçok ülkeler bu konuda taahhütlerde de bulundu; kredi taahhüdü, insani yardım taahhüdü vesaire veya yatırımlarla ilgili, ticaretle ilgili taahhütlerde de bulundular.

Şimdi Irak’ın öncelikle siyasi birliğinin tekrar tesis edilmesi gerekiyor ve daha önce dışlanan kesimlerin güveninin tekrar kazanılması gerekiyor. Önümüzdeki seçimlerin de bunun için bir fırsat olacağını düşünüyoruz. Esasen bugünkü yönetim bu konuda çaba sarf etti. Bunu Türkmen kardeşlerimiz de söylüyor, diğerleri de söylüyor. Mesela Musul’dan şimdi oradan adeta zorla gönderilen ya da DEAŞ geldiği için kaçmak zorunda kalan insanların da geri döndürülmesi gerekiyor. Fakat bunun için de, bu şehirlerin de yeniden imar edilmesi gerekiyor.

Biz bugüne kadar Irak’a 2004’ten bu yana örneğin 500 milyon dolar civarında insani ve kalkınma yardımı yapmışız, yani yarım milyar dolar civarında. Ayrıca, TİKA’mızın gerçekleştirdiği projeler var. Firmalarımızın üstlendiği proje miktarı ve tamamladığı projelerin değeri ise 25 milyar dolar civarında.

Bundan sonraki süreçte, bir; önümüzdeki süreçte firmalarımızın özellikle üstleneceği projeler için ve yatırımlar için 5 milyar dolar, bunun içinde tabi oraya gidecek ihracat da var, 5 milyar dolar bir kredi vaadinde bulunduk. Aynı şekilde 50 milyon dolarlık insani ve kalkınma yardımları için ve bu insani ve kalkınma yardımını içeren projeler için bir –bu tabi hibe, diğeri kredi- taahhütte bulunduk.

Diğer taraftan TİKA’mız projelere devam edecek. Firmalarımızı hem projeleri üstlenmeye, hem de burada Irak’ta yatırım yapmaya ve ticareti arttırmaya teşvik edeceğiz. Ve bugün Türkiye, yani biz ayrılıncaya kadar en yüksek miktarı açıkladı. Sınır komşumuz, elbette Irak’ın istikrarı, Suriye için de geçerli, bizim için çok önemli. Ve buranın imarı, inşası bizim ekonomimiz bakımından da çok önemli. İşadamlarımıza çok önemli fırsatlar çıkacak.

Şimdi ise seçimden sonra yapılması gereken bir şey var, Irak’ın diğer terör örgütlerinden de temizlenmesi. Yani Irak’ın PKK’dan, YPG’den ve diğer terör örgütlerinden temizlenmesi, Irak’ın yeniden inşası bakımından da önemli, istikrarı bakımından da önemli. O konuda da Irak’la inşallah beraber hareket edeceğiz, bu konuda ilkesel bir mutabakatımız var.

SORU- Kandil konusunda?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Kandil, hatta bazı yerlerde yer yer Süleymaniye, daha önce Kerkük’ü Merkezi Hükümet almadan Kerkük’ün içinde yer yer PKK teröristleri görüldü. Hatta Kuzey Irak’ta bazı siyasi partiler de bunları desteklediler kendi aralarındaki çekişmelerden dolayı. Ama inşallah bunları da buradan, Irak’tan temizleyeceğiz. Aynı şekilde Sincar’da var biliyorsunuz. Suriye sınırında gelip gidiyorlar. Bu konuda da Irak Hükümetinin alacağı tedbirler var, sınır güvenliğini sağlayacaklar. Dolayısıyla bu tedbirleri alabilirsek ve bu kararlılıkla Irak’a herkes desteğini sürdürürse Irak’ı yeniden inşa edebiliriz.

SORU- Yani daha kapsamlı bir Afrin benzeri Kandil operasyonunun sinyali mi?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Yani bu olmalı, yani bu Irak için de çok önemli, bizim için de çok önemli. Teröristler neredeyse temizlenmeli. Teröristlerin olduğu yerde huzur olmaz, istikrar olmaz ve zulüm olur ve terör olur, kan dökülür, dolayısıyla Irak da istikrara kavuşamaz. Biz şimdi nasıl kendi dağlarımızdan, şehirlerimizden teröristleri, PKK’lıları temizlediysek, Irak içindeki teröristleri de temizlemek lazım ve bu konuda Irak’a her türlü desteği vereceğiz.

SORU- Son soru, Tillerson, Amerika Dışişleri Bakanı gelmeden önce Amerika’da Kongreye sunulan bir yardım paketinden söz edildi; PKK, PYD’ye. Aynı zamanda burada Suriye’nin yeniden imarı sürecinin de ele alınacağı söyleniyor Türkiye’yle.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Tabii Suriye’nin yeniden imarı konusunda biz varız. Ama önce Suriye’nin sınır bütünlüğü, toprak bütünlüğü konusunda herkesin net olması lazım, yani bizimle işbirliği yapmak isteyenlerin. Ayrıca, bizimle işbirliği yapmak isteyenlerin siyasi çözüm konusunda da aynı duyarlılığı göstermesi lazım. Ama daha da önemlisi, Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda hassasiyetini gösterirken Suriye’yi bölmek isteyen terör örgütlerine de desteğini bitirmesi lazım; bu kadar açık.

SORU- Çok sağ olun, teşekkürler.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Sağ olun, çok teşekkürler.