#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basın Mensuplarının Sorularına Verdiği Yanıtlar, 14 Haziran 2017

SORU- Sayın Bakanım, yoğun bir gündemin içerisindesiniz. Katar’a geldiniz, önce Sayın Dışişleri Bakanı ve Ekonomi Bakanıyla bir araya geldiniz, daha sonra Katar Emiri sizi kabul etti. Son durum nedir, genel bir değerlendirme alabilir miyiz sizden?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’yle beraber bugün Katar’ı ziyaret ediyoruz. Öncelikle tabi Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız ve Türk halkının selamlarını, en iyi dileklerini ilettikten sonra bu yaşanan süreçte krizle ilgili düşüncelerini ve buradaki durum hakkında tabi görüş alışverişinde bulunduk, bilgiler edindik. Ayrıca Türkiye olarak başta Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve bizler olarak bu sorunun çözülmesi için neler yapıyoruz, kimlerle görüştük, hangi konular gündeme geldi ve bundan sonra hangi adımları atabiliriz bunları değerlendirme fırsatı bulduk. Moraller gayet iyi, halkta da aynı şekilde. Fakat, tabi Katar’a karşı bazı alınan tedbirler var, onlar da haklı olarak bu tedbirlerin gerekçeleriyle beraber sebeplerini ve ne olduğunu da öğrenmek istiyorlar bir şeyi düzeltmek için. Bununla ilgili işte Kuveyt’in bir arabuluculuğu var, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah’ın temasları var, ziyaretleri var ve bundan sonraki süreçte kendisi de çabalarını sürdürecek ve buradan Kuveyt’e geçeceğiz. Ve bu akşam ya da yarın sabah görüşmelerimiz olacak, Dışişleri Bakanıyla saati belli oldu, Kuveyt Emiriyle de aynı şekilde görüşeceğiz ve fikir alışverişinde bulunacağız.

Biz ne yapabiliriz, nasıl katkı sağlayabiliriz gerçekten hiç arzu etmediğimiz bir durum yaşıyoruz şu Ramazan ayında. Kardeş ülkeler arasında böylesine bir kriz ve insanları doğrudan etkileyen bazı adımlar ve bunu mutlaka aşmamız lazım. Barış yoluyla, diyalog yoluyla aşmamız lazım Türkiye de buna katkı sağlıyor. Türkiye yaptığı tespitleri paylaşıyor, yanlış olan şeyleri de söylüyor, ama sadece söylemek yetmez biz bu sürece başından beri katkı sağlamaya çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, birçok Kral, Cumhurbaşkanı, Başkan, Başbakan, Emir, birçok liderle görüştü, uluslararası örgütlerle de temastayız, aynı şekilde biz birçok Dışişleri Bakanıyla görüştük. Başbakanımız aynı şekilde muhataplarıyla bu konuyu değerlendiriyor. İnşallah aşarız, yani aşmaya çalışıyoruz. Ziyaretlerimizin de amacı bu.

Cuma günü de Hadim-ül Haremyn Eşşerifeyn Kral Salman Mekke’ye davet etti, Cuma gün kısmetse Mekke’de kendisiyle de bir görüşme imkanımız olacak.

SUNUCU- Çok teşekkür ederiz.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Sağ ol.