#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basın Mensuplarının Sorularına Verdiği Yanıtlar, 23 Ağustos 2017, Erbil

SORU- Sayın Bakanım, Bağdat’tan sonra Erbil’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’yle görüştünüz, referandumla ilgili Barzani’yle görüşmeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Teşekkür ederim.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bugün Bağdat’ta çok verimli görüşmeler gerçekleştirdik Sayın Cumhurbaşkanıyla, Başbakanla, Meclis Başkanıyla ve farklı siyasi partilerin temsilcileriyle. Aynı şekilde Dışişleri Bakanıyla sabah beraber olduk ve Türkmen Cephesiyle birlikte olduk. Ve Erbil’de de Sayın Barzani ve heyetiyle samimi bir ortamda hem bölgesel konuları konuştuk, DEAŞ’a karşı mücadeleyi konuştuk, PKK terör örgütüne karşı mücadeleyi de konuştuk, ama gündemde olan referandum konusunu da yine aynı samimi bir ortamda değerlendirdik. Türkiye olarak bu konudaki düşüncelerimizi yine net bir şekilde de Sayın Barzani’yle de paylaştık, kendisine düşüncelerimizi aktardık. Zaten Türkiye’nin bu konudaki düşünceleri, pozisyonları sır değil, daha önce kamuoyuyla da paylaştık.

Biz bu bölgenin istikrarını, huzurunu, barışını istiyoruz. Irak’ın sınır bütünlüğünü, toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Burada Kürt Bölgesel Yönetiminin haklarını ve Kürt kardeşlerimizin haklarını da her zaman net bir şekilde savunuyoruz. Bugün Bağdat’ta da hem basın toplantısında, hem de yaptığımız temaslarda bölgesel yönetimin ve Kürt kardeşlerimizin haklarını da en iyi şekilde gündeme getirdik ve verilmeyen haklarının da verilmesi gerektiğini söyledik. Ama diğer taraftan referandum konusunda da tutumumuz bellidir, böyle bir referandumun bu bölgeye istikrar ve huzur getirmeyeceğine inanıyoruz ve bu kararın doğru olmadığını baştan söyledik. Daha önce de Kerkük bölgesinde resmi binalara Bölgesel Yönetimin bayrağının asılması, bu tek taraflı bir fiili durumdu, bunun da doğru olmadığını gördük. Bunun da doğru olmadığını yine Barzani’ye ve buradaki yönetime de samimi bir şekilde de söyledik. Yani bu tür adımlar bölgede gerginliğe yol açıyor ve diyalog yoluyla bu sorunların çözülmesi gerektiğini, özellikle Bölgesel Yönetimin Anayasadan kaynaklanan haklarıyla ilgili de Bağdat’la Erbil arasında bir diyalog başladı, bu diyalog sürecini biz destekliyoruz, doğru bir yöntem olarak görüyoruz.

SORU- Şimdi Türkiye’nin Kürdistan’la ilişkileri de söz konusu, biliyorsunuz ciddi bir ekonomik ilişki de var, uzun yıllara dayanan ciddi bir ekonomik ilişki de var. Türkiye’nin 2023 amaçlarına ulaşması için bir enerji ihtiyacı doğacak. Acaba kurulacak olan bağımsız bir Kürdistan’ın, bağımsız bir Kürt devletinin Türkiye için, yani istikrarlı bir Kürdistan Türkiye’nin menfaatlerine daha uygun olamaz mı? Bir Kürt devleti kurulması?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Biz bu bölgenin istikrarı için bugüne kadar çok destek verdik, çaba da sarf ettik. Ayrıca, bölgesel yönetiminin güçlenmesi için, ekonomik hakları için ve ikili işbirliğimizin artması için de her zaman yapıcı olduk. Bizim Kürt kardeşlerimizle bir sorunumuz yoktur. Bizim PKK-YPG sorunumuz var, yani terör sorunumuz var. Zaten PKK-YPG bunlar burada Irak’ta da Kürtlerin de düşmanıdır ve Bölgesel Yönetimin de düşmanıdır. Ama biz Türkiye’de, Irak’ta, Suriye’de Kürt kardeşlerimizle PKK gibi terör örgütlerini ayırt ediyoruz ve Kürt kardeşlerimizin haklarını her zaman savunduk. Geçmişte de yine Baas döneminde kimyasal silah kullanılırken yine Kürt kardeşlerimize o zaman da biz sahip çıktık, çok sayıda Peşmerge ve Kürt kardeşimiz de Türkiye’ye geldi. Türkiye de her zaman ikinci evleridir, bu konuda bir problem yok.

Fakat buna biz Türkiye açısından bakmıyoruz, Türkiye’nin ekonomik çıkarları açısından da bakmıyoruz. Türkiye bugün enerji güvenliği bakımından çok adımlar attı, çok önemli projelerin merkeziyiz. İşte TANAP Projesi bitmek üzere, Türk Akımı Projesi başlıyor, yani bu bölgeyle de işbirliğimiz var. Bu mesele sadece Türkiye meselesi ya da enerji meselesi değil, bölgenin istikrarı, güvenliği meselesi. Yani bu bakımdan çok ciddi riskler de oluşuyor, biz bunu açıkça söylüyoruz. Yani siz sadece bağımsız olsa Türkiye’ye menfaat sağlar; böyle bakmıyoruz biz bu olaya. Burada yaşayan başka halklar da var, Türkmenler de var, onların haklarını da biz korumak-kollamak durumundayız. Bugün onlarla da biz yine Bağdat’ta biraraya geldik. Yani mesele sadece Türkiye’nin enerji ihtiyacı var, böyle olursa Türkiye buradan enerji alır, bu kadar basit değil bu mesele. Yani biz sadece kendi açımızdan da bakmıyoruz bu meseleye, tüm bölgenin istikrarı, huzuru ve barışı için bakıyoruz.

SORU- Kurdistan region is a big market to Turkey. If referendum is held, will Turkey close the border?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- We did not put any conditions. What we ask is actually from both sides is to solve the issues through dialogue. We ask both Erbil and Baghdad to overcome the current situation through the dialogue. And the decision of referendum for a separation is not a good idea, not a good decision. This is nothing to do with our trade with this region. We have been supporting KRG and the Kurdish brothers and sisters here in Iraq as well as the others. So we haven’t put any condition or we don’t want to come to this stage but now we have been in dialogue, in touch with both sides and trying to contribute to overcome this issue.

SORU- Bölgedeki terör örgütlerine yönelik mücadele anlamında nasıl bir görüşme oldu, ne tür konular konuşuldu?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Hem DEAŞ, hem PKK burada sadece bizim için tehdit değil hepimizin ortak düşmanı. Ve her ikisi hem Bağdat’ın da, yani Irak halkının da, Irak Hükümetinin ve devletinin de düşmanıdır ve her ikisi aynı zamanda burada Kürt Bölgesel Yönetiminin de düşmanıdır, hatta birinci düşmanıdır, sonra ikinci düşmanı, yani ikinci hedef biziz. Birinci hedef burada Bölgesel Yönetim; PKK için özellikle bunu söylüyorum. Dolayısıyla bu terör örgütlerine karşı mücadeleyi hep birlikte sürdürmemiz lazım ve bu konuda da bir irade de var, kararlılık da var, bunu da bu ziyaretim kapsamında gördüm.

Son soruyu almak istiyoruz.

SORU- Barzani’yle olan görüşmede Türkmenlerin durumu ve geleceği konuşuldu mu?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Elbette konuştuk. Hem sadece Sayın Barzani’yle değil, Bağdat’ta da Türkmen kardeşlerimizin durumunu, geleceğini konuştuk. Çünkü onların da bazı haklı endişeleri var, bu endişeleri de kendilerinden doğrudan bugün dinleme fırsatımız oldu. Beklentileri de var, onları da yine Bağdat’ta ve burada Erbil’de gündeme getirdik. Ama biz Bağdat’a veya Irak’a, Erbil’e sadece bir pencereden bakmıyoruz. Gerçekten Türkmenler arasında da Sünni-Şii diye bir ayrım yapmıyoruz, hepsi bizim kardeşimiz. Aynı şekilde Araplar arasında da Sünni-Şii ayrımına karşıyız ve burada Kürt-Arap ayrımına da karşıyız. Biz Irak’taki tüm halkları ister Sünni olsun, ister Şii olsun, ister Hristiyan olsun, ister Kürt olsun, ister Türkmen olsun, ister Arap olsun hepsini dostumuz ve kardeşimiz olarak görüyoruz ve bir bütün olarak görüyoruz. Ve bu birlik, beraberlik, bütünlüğün devam etmesinden yanayız.

Çok teşekkür ediyorum.