#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basın Mensuplarının Sorularına Verdiği Cevaplar, 11.04.2017, İtalya

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- … ayrıca Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson buradan, yani G-7 Toplantısı’ndan sonra biliyorsunuz Moskova’yı ziyaret edecek ve burada Moskova’yla konuşulması gereken konuları konuştuk; bir. Artık bu rejimle Suriye’nin devam edemeyeceği aşikardır; bu konuda geçiş hükümetini bir an önce hayata geçirmek lazım ve Suriye’nin geleceğini garanti altına almak için siyasi süreci işletip ateşkesi tam anlamıyla tüm ülkede sağlamak lazım. Bu arada tabi terör örgütüyle de mücadeleye, yani DEAŞ’la, El Nusra’yla mücadeleye devam.

Biz Türkiye olarak görüşlerimizi söyledik, sadece kimyasal silahlarla değil, tank ve diğer konvansiyonel silahlarla da rejimin muhalefeti vurmaya ve masum insanları öldürmeye devam etmemesi gerekiyor, bunun da engellenmesi gerekiyor. Çünkü ateşkesten bu yana da sık sık rejim ateşkesi ihlal ediyor, bombalama yapıyor, tankları kullanıyor, varil bomları kullanıyor, bunların da engellemesi gerekir.

Diğer taraftan, olası riskleri de gündeme getirdik. Burada özellikle İdlib’e bundan sonra saldırabileceklerini, buna da hazır olmamız gerektiğini de vurguladık.

Artık Esad’sız bir Suriye için Rusya’nın da ikna edilmesi gerektiğini de keza vurguladık. Fikirdaş ülkeler toplantısında ülkeler bu meyanda görüş belirttiler. Ama biz en iyi çözümün siyasi çözüm olduğunun da altını çizdik, siyasi çözüm için de anlamlı sonuç getirici müzakerelerin başlaması gerekiyor. Şu anda rejimin oyalama stratejilerini de artık sonlandırmamız gerekiyor, gerçek anlamda geçiş hükümeti ve anayasa, seçimler, bu aşamaya doğru Suriye’nin gitmesi lazım. Başta da söylediğim gibi, bunlar yapılırken de DEAŞ gibi terör örgütleriyle de mücadeleye devam edilmesi gerekiyor.

SORU- Efendim, Amerika’dan dün bir açıklama yapıldı, Beyaz Saray’dan, saldırılar devam edebilir şeklinde. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bizim de elimizdeki bilgilere göre, rejimin elinde halen bu kapasite var, yani kimyasal silah kullanma kapasitesi var. Bu da esasen daha önce 2013’te rejim kimyasal silah kullandıktan sonra biliyorsunuz uluslararası örgütlerin çabası olmuştu, kimyasal silahlardan Suriye’nin temizlenmesi, rejimin elindeki tüm kimyasal silahların alınmasıyla ilgili. Öyle görülüyor ki, ya rejim burada yine dürüst davranmadı ve bu kimyasal silahların bir kısmını vermedi ya da daha sonra rejim bunu bir yerden elde etti, birileri verdi, ya onu destekleyen ülkeler ya da gruplar, terör örgütleri. Kimse rejimin yanındaki, bunlardan almış olabilir. Yani bu iki seçeneğin dışında bir seçenek yok, ya o zaman vermedi, ya daha sonra bir şekilde bunları elde etti. Bu kapasitesinin olduğunu biliyoruz ve tekrar kullanılmasının da engellenmesi gerekiyor. Yani bu rejim, Esad rejimi gitmediği sürece tüm riskler var olduğu gibi, hatta artarak devam eder, bu da Suriye’nin geleceği için sağlıklı bir durum değil.

Teşekkür ederiz, sağ olun.