#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun ARD / Tagesschau.de'ye Verdiği Özel Röportaj, 11 Ocak 2018

[Tagesschau.De internet sitesinde yayınlanan İngilizce mülakatın resmi olmayan Türkçe tercümesidir]

TAGESSCHAU.DE: Almanya’daki polis, Almanya’da da terör örgütü olarak sınıflandırılan PKK’nın sembollerinin kullanıldığı gösterilerde artık daha sert müdahalelerde bulunuyor. Bunu olumlu buluyor musunuz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: Hafif iyileşmeler görüyorum. PKK destekçileri bazı kentlerde gösteri yapmak ve Almanya’da da yasak olan terör örgütü PKK’ya ait sembolleri kullanmak istediğinde polis araya girip bunu durdurmaya çalıştı. Ancak Alman güvenlik güçlerine ve polise nasıl saldırdıkları görüldü. Bu bir terör örgütüdür. Bu, iyi bir işarettir, ancak açık söyleyeyim daha fazlasını bekliyoruz.

TAGESSCHAU.DE: Türk Hükümeti, Berlin’den, Ankara’nın 2016 yaz ayındaki darbe girişiminden sorumlu tuttuğu FETÖ’ye karşı da harekete geçmesini sürekli talep etti. Berlin bu talebe karşılık verdi mi?

DIŞIŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: FETÖ kapsamında bir kişi arananlar listesine alındı. Umarım bir sonuç alınır, ancak Almanya’dan FETÖ’nün ülkedeki varlığına ilişkin beklentilerimiz daha fazla. Bazı komplocular kaçtı ve bu bağlamda Almanya’nın destek ve dayanışmasına ihtiyacımız var. Dolayısıyla birkaç olumlu adım atıldı, ancak daha fazlasını bekliyoruz. Goslar’daki görüşmemde Sigmar Gabriel’in dikkatine getirdiğim gibi bu beklentilerimizi Almanya’ya iletiyoruz.

TAGESSCHAU.DE: Deniz Yücel’in uzun tutukluluk süresinin gerekçesi nedir?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: Deniz Yücel 2015’ten beri çalıştığı gazetesi için Türkiye’de akredite değildi ve Türkiye’de bir gazeteci olarak bulunmuyordu, gazetecilik yaptığı için tutuklanmadı. İddianamedeki suçlamalara bakalım ve iddianameyi okuduğumuzda, kendisine karşı yöneltilen suçlamaları ve hangi suçları işlediğini göreceğiz. Sonuç olarak, usulüne uygun bir süreç, bir dava süreci olacak ve biz yargıdan ancak bu davayı hızlandırmasını isteyebiliriz.

TAGESSCHAU.DE: Yücel’in serbest kalması için yaptığı başvuru şimdi Anayasa Mahkemesi tarafından ele alınacak. Nasıl bir karar çıkmasını bekliyorsunuz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: Mahkeme kararını verecektir. Yargı bağımsız. Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuru uygulamasını yürürlüğe soktuğumuzdan beri önemli bir rol oynuyor. Aralarında gazeteci ve siyasetçilerin de bulunduğu birçok insan geçmişte, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarıyla serbest bırakıldı. Bu hükümetimizin yürürlüğe soktuğu bireysel başvuru mekanizmasıdır. (Redaksiyonun notu: AK Parti Hükümeti, 2010’da bireysel anayasal başvuru hakkını yürürlüğe soktu. Bu, Türk vatandaşlarına Türkiye Anayasa Mahkemesi’nde dava açma imkanını sağlıyor)

TAGESSCHAU.DE: Almanya’daki muhalefet, Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’i Türkiye’ye silah teknolojisi aktarmak suretiyle, Yücel’in serbest bırakılmasının satın alınmaması için uyardı ve ‘kirli bir pazarlıktan’ bahsetti. Bu nedir?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: Böyle pazarlıklar yapmıyoruz. Biz böyle müzakere etmiyoruz. Ben nasıl böyle bir pazarlık yapabilirim? Mahkemenin, Almanya veya Almanların beklediği belirli bir kararı vereceğini nasıl garanti edebilirim? Böyle pazarlıklara katılmıyoruz, böyle bir şeye başlamıyoruz bile. Burada iki farklı süreç sözkonusudur. Savunma sanayiisi her iki taraf için avantaj sağlıyor. Bu, başka bir şey. Almanya’daki muhalefetin bir kısmı PKK’yı destekliyor. Sol Parti ve bazı parlamenterlerin, örneğin Andrej Hunko’nun, terör örgütü PKK taraftarı olduğunu biliyorum. Neden? Çünkü aynı ideolojiyi savunuyorlar. Bu, kabul edilemez ve çirkindir.

TAGESSCHAU.DE: Yıl sonunda Deutsche Presse Agentur’a (DPA) verdiğiniz mülakatta, ‘Almanya Türkiye’yi tehdit ederse, o zaman Türkiye de karşılık verir’ dediniz. Somut olarak ne demek istediniz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: ‘Deniz Yücel’i serbest bırakmazsanız, o zaman ekonomik ilişkileri sonlandırırız’ gibi bir açıklama bir tehdittir. Biz, böyle bir şeyi kabul etmediğimizi söyledik ve buna cevap veririz, tepki veririz ve bunu kabul etmeyeceğiz de. Bu, Almanya’ya karşılık verdiğim ya da Almanya’yı cezalandırdığım anlamına gelmez. Sanırım bu yanlış tercüme edildi ya da yanlış yorumlandı.

TAGESSCHAU.DE: Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümet kurulduktan sonra Merkel’i Türkiye’ye davet etmek istediğini söylediniz. Bu ikili birbiriyle ne kadar iyi anlaşıyor?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: İkisi de, -Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şansölye Merkel- her buluşmadan ve her temastan, telefondaki her görüşmeden veya bizzat bir araya gelişlerinden memnuniyet duyuyorlar. Zira ikisi de açık ve dürüst insanlar, bunu ben de çok takdir ediyorum. Ben de, sevgili arkadaşım Sigmar Gabriel de dahil olmak üzere birçok mevkidaşımla bu şekilde çalışıyorum.