#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ankara’da 17 Şubat’ta Meydana Gelen Terör Saldırısı Yerinde Yaptığı Konuşma, 24 Şubat 2016, Ankara

SORU- Efendim, başımız sağolsun öncelikle. Siz neler söylemek istersiniz?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Hepimizin başı sağolsun, milletimizin başı sağolsun.

Bu menfur, hain terör saldırısı gerçekleştirildiği zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaretini beklemek üzere Azerbaycan’daydım, haberi orada aldık. Hafta sonu döndük, dün de Somali Yüksek Düzeyli Forumu için İstanbul’daydık. Bugün Hava Kuvvetleri Komutanını, Abidin Paşa’yı ziyaret ettim, taziyelerimizi ve başsağlığı dileklerimizi ilettik. Buraya gelerek şehitlerimizi de burada anmak istedik, hem karanfil koyduk, hem de duamızı yaptık.

Biz içeride ve dışarıda terörün her türlüsüyle sonuna kadar mücadele etme konusunda kararlıyız. Ayrım yapmadığımızı da söyledik, DEAŞ, YPG, PKK, DHKP-C, El-Nusra, bunların hepsi insanlığın düşmanı terör örgütleridir ve hepsiyle mücadelemiz içeride ve dışarıda kararlılıkla sürmektedir. Uluslararası camia nezdinde de bu konuda çağrılarımızı sürdürüyoruz. Özellikle PKK’yla YPG’nin birlikte olduğunu anlatmaya devam ediyoruz. Bu terör saldırısının da zaten PKK-YPG işbirliğiyle gerçekleştirildiğini Sayın Başbakanımız da belgelerle iki defa açıkladı. Dünyanın bu gerçekleri görmesi lazım. Terörle mücadele edebilmek için çifte standartları bir kenara bırakmamız ve terör grupları, teröristler arasında ayrım yapmadan hepsiyle mücadele etmemiz gerekmektedir, aksi takdirde kazanan terör örgütleri olur. Biz Türkiye’de bu tür saldırıları telin ediyoruz, kınıyoruz, lanetliyoruz. Ancak bu tür saldırılar da bizi terörle mücadeledeki kararlığımızdan alıkoyamaz. Türkiye’yi hedeflerinden alıkoyamaz, herkesin de bunu bilmesi lazım.

Teşekkür ederim, sağolun.