#

Bakanlığı Takip Edin:

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun Basın Mensuplarının Sorularına Verdiği Yanıtlar, 1 Eylül 2017, Alanya

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Bugün ve yarın Antalya’nın değişik kesimlerinde hemşehrilerimizle bayramlaşacağız.

Bu vesileyle tüm milletimizin ve İslam aleminin mübarek Kurban Bayramını tebrik ediyorum. Her bayramda olduğu gibi yine aynı duaları yapıyoruz, aynı temennilerde bulunuyoruz. Bu bayramın da birliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirmesine vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ediyoruz. Aynı şekilde tüm dünyadaki zulüm çeken kardeşlerimizin yaşadıkları zulmün sona ermesini de aynı şekilde Rabbimden diliyoruz.

Biliyorsunuz Myanmar’da Arakan’da Rohingyalı kardeşlerimiz de son günlerde zulüm altında ve acımasızca saldırılara uğradılar. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’la birlikte ve onun talimatıyla, onun liderliğiyle elimizden geleni yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız birçok ülkenin Devlet Başkanıyla, aynı şekilde Başbakanıyla, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteriyle görüşmelerde bulundu. Keza biz de yine Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın talimatıyla birçok Dışişleri Bakanıyla ve uluslararası örgütlerin temsilcileriyle görüştük, bugün de Kofi Annan’la görüşeceğiz. Kofi Annan, biliyorsunuz Birleşmiş Milletler’in Özel Temsilcisi. Ve önümüzdeki hafta da temaslarımızı devam ettirerek artık bu Arakan problemine, yani Rohingyalı kardeşlerimizin uzun zamandır yaşadığı zulme kesin bir çözüm bulmak için çaba sarf etmemiz lazım. Çünkü daha önceki yıllarda da, aylarda da buna benzer saldırılar oldu, ama en şiddetlisi bu süreçte oldu. Buna artık kökten bir çözüm bulmak için Türkiye olarak ne gerekiyorsa yapacağız.

SORU- Suriye konusunda son bir gelişme var mı efendim?

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU- Suriye konusunda ateşkesin tesisi bakımından ya da çatışmaların durdurulması bakımından aslında geçen seneye göre iyi bir noktadayız. Geçen sene bu aylarda yine Suriye’de de yoğun çatışmalar vardı, yine bombalamalar vardı sivil halkın yaşadığı yerlere, okullara, hastanelere acımasızca bombalar yağdırıyordu rejim. Yaptığımız çalışmalar ve çabalarımız sayesinde biliyorsunuz ülke genelinde DEAŞ’e karşı ve diğer terör örgütlerine karşı mücadele devam ediyor. Ateşkes konusunda ciddi bir mesafe kat ettik. Şimdi siyasi çözüm, ateşkesin kalıcı olması, denetlenmesi, gözetlenmesi ve siyasi çözüm konusunda çaba sarf ediyoruz ki özellikle fikirdaş ülkelere ve koalisyon içindeki ülkelere siyasi çözüm, kalıcı çözüm en az DEAŞ’la mücadele kadar önemlidir. Yani birini yaparken diğerini ihmal etmeyelim, çünkü siyasi bir çözüm olmazsa Suriye teröristler ve radikal gruplar bakımından bulunmaz bir fırsat olarak ve de ortam olarak devam edecek, o yüzden bir an evvel siyasi çözüme de geçmemiz lazım. Tüm bu konularda yoğun çaba sarf ediyoruz, ikili düzeyde çalışmalarımız var Rusya’yla, yine üçlü düzeyde var Rusya ve İran’la, aynı şekilde koalisyon ülkeleriyle ve müttefiklerimizle ve Avrupa ülkeleriyle de yoğun çabalarımız devam ediyor, keza Körfez ülkeleriyle de bu süreci birlikte yürütmeye çalışıyoruz.

Çok teşekkür ederim, bayramınız mübarek olsun arkadaşlar. ​