#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Sayın Cumhurbaşkanımıza Refakatle Kazakistan'ı ziyareti, 8-10 Eylül 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Sayın Cumhurbaşkanımıza Refakatle Kazakistan'ı ziyareti, 8-10 Eylül 2017

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, resmi ikili ziyaret ve İslam İşbirliği Teşkilatı Bilim-Teknoloji Zirvesi kapsamında 8-10 Eylül 2017 tarihleri arasında Kazakistan'ı ziyaret eden Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat etti.

Bakan Çavuşoğlu Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti öncesinde, 8 Eylül 2017 tarihinde Kazakistan Dışişleri Bakanı Abdrakhmanov ile ikili ve bölgesel konuları değerlendirdi.

Aynı gün akşam saatlerinde Kazakistan'a varan Sayın Cumhurbaşkanımız 9 Eylül 2017 tarihinde Astana’daki Akorda Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından resmi törenle karşılandı.

İki Cumhurbaşkanı gerçekleştirdikleri ikili görüşmede ve heyetlerarası toplantıda ortak gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sayın Cumhurbaşkanımız Pakistanlı ve İranlı mevkidaşları ile biraraya geldi.

Sayın Cumhurbaşkanımız ziyaret kapsamında ayrıca Astana'daki Hazret Sultan Camiini ve Uluslararası Enerji Fuarı EXPO 2017 Astana'yı ve Türkiye standını ziyaret etti.

Sayın Cumhurbaşkanımız 10 Eylül 2017 tarihinde düzenlenen İİT Bilim ve Teknoloji Zirvesi’ndeki hitabında İslam dünyasının güncel sorunlarına ve çözüm yollarına değindi.

İİT Birinci Bilim ve Teknoloji Zirvesi sırasında,Türkiye'nin girişimleriyle Arakan Müslümanları özel oturumu gerçekleştirildi. "Myanmar'daki Rohingha Müslüman Toplumu Hakkındaki Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı"nın sonuç raporuna (İİT Başkanlığı Özeti) http://www.mfa.gov.tr/iit-birinci-bilimveteknoloji-zirvesinde-myanmardaki-rohinga-musluman-toplumu-hk-ozet-raporu.tr.mfa adresinden ulaşılabilir.

Sayın Cumhurbaşkanımız aynı gün Afganistan Devlet Başkanı Gani, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi İzetbegoviç, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Venezuela Devlet Başkanı Maduro, Bangladeş Cumhurbaşkanı Hamid ve Gine-Bissau Başbakanı Umaro Sissoco Embalo ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.