#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Sayın Cumhurbaşkanımıza refakatle Ukrayna’yı ziyareti, 9 Ekim 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Sayın Cumhurbaşkanımıza refakatle Ukrayna’yı ziyareti, 9 Ekim 2017

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 9 Ekim 2017 tarihinde Kiev’de düzenlenen Türkiye - Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi 6.Toplantısı vesilesiyle Ukrayna’ya günübirlik ziyaret gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat etti.

Sayın Cumhurbaşkanımız Kiev’e intikalinin ardından Ebedi Zafer Anıtı’nı ziyaret edip, anıta çelenk bıraktı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Proşenko tarafından resmî törenle karşılanan Sayın Cumhurbaşkanımızın Proşenko ile yaptığı baş başa görüşmenin ardından iki liderin eşbaşkanlığında Türkiye - Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi altıncı toplantısı düzenlendi.

Toplantı sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Proşenko’nun huzurunda muhtelif alanlarda işbirliği anlaşmaları imzalandı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ukraynalı mevkidaşı Pavlo Klimkin’le Türkiye ile Ukrayna arasında İkili İlişkilerin Geliştirilmesi 2017-19 Eylem Planı ile Dışişleri Bakanlıkları Diplomasi Akademileri arasında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptını imzaladı.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Ukrayna Başbakanı Volodimir Groysman’ı kabul etti, Kırım Tatar Türklerinin lideri Mustafa Kırımoğlu ve Kırım Tatar Toplumu temsilcileri ile biraraya geldi.