#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Sayın Cumhurbaşkanımıza refakatle Sırbistan’ı ziyareti, 9-11 Ekim 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Sayın Cumhurbaşkanımıza refakatle Sırbistan’ı ziyareti, 9-11 Ekim 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 9-11 Ekim 2017 tarihlerinde Sırbistan’ı ziyaret etmekte olan Sayın Cumhurbaşkanımıza refakat etti.

Ukrayna’yı ziyaretinin ardından 9 Ekim akşamı Sırbistan’a gelen Sayın Cumhurbaşkanımız Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ile 10 Ekim günü başbaşa bir görüşme yaptı.

Görüşmenin ardından düzenlenen heyetlerarası toplantıda Türkiye-Sırbistan ilişkileri ve işbirliği değerlendirildi.

Ziyaret sırasında Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik, Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Daçiç’le bir araya geldi.

Türkiye-Sırbistan ilişkilerini daha da güçlendirecek çeşitli anlaşmaların imzalamasını müteakip Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sırp mevkidaşı Vuçiç ortak basın toplantısı düzenledi.

Gerçekleştirilen Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nda karşılıklı ticaret ve yatırımların daha da geliştirilmesi için işbirliği imkanları değerlendirildi.

Sayın Cumhurbaşkanımız Belgrad’da TİKA’nın restore etmekte olduğu Damat Ali Paşa Türbesini ve Sokullu Mehmet Paşa Çeşmesini ziyaretinin ardından Osmanlı dönemi eserlerinden Bayraklı Camii’ni de ziyaret etti.

Sayın Cumhurbaşkanımız 11 Ekim 2017 tarihinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile birlikte ziyaret ettiği Sancak bölgesindeki Novi Pazar’da büyük ilgi ve coşkuyla karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Boşnak Milli Konseyi'ne hitap ederek ülkemizin bölgesel kalkınma projelerine verdiği desteği vurguladı.