#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Sayın Başbakanımıza refakatle ABD’yi ziyareti, 7-10 Kasım 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Sayın Başbakanımıza refakatle ABD’yi ziyareti, 7-10 Kasım 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sayın Başbakanımıza refakatle 7-10 Kasım 2017 tarihleri arasında ABD’yi ziyaret etti.

Ziyaret çerçevesinde, Sayın Başbakanımız Vaşington’daki kanaat önderleriyle 8 Kasım günü biraraya geldi.

Aynı gün, Sayın Başbakanımız Maryland’deki Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi’ni ziyaret etti, Müslüman toplum temsilcileriyle görüştü.

Sayın Başbakanımız BAU Uluslararası Üniversitesi’ne de bir ziyarette bulundu.

9 Kasım günü Sayın Başbakanımız Vaşington'da ABD Başkan Yardımcısı Pence ile biraraya geldi. Görüşmede Türkiye - ABD ilişkileri masaya yatırıldı.

ABD temaslarını New York’ta sürdüren Sayın Başbakanımız ABD'de bulunan Yahudi cemaatinin önde gelen yetkilileriyle New York'ta bir görüşme gerçekleştirdi. Ülkemizin İslamofobi, antisemitizm ve diğer nefret suçlarıyla mücadelesindeki kararlılığı sözkonusu toplantı vesilesiyle tekrar vurgulandı.

Sayın Başbakanımız finans kuruluşlarının temsilcileri, yatırımcı ve işadamları ile de bir araya geldi.

Sayın Başbakanımızın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile gerçekleştirdiği görüşmede, uluslararası toplumun sığınmacılar konusundaki yükümlülükleri, Arakan Müslümanlarının durumu, BM reformu, Kıbrıs, Libya, Irak, Suriye'deki çözüm süreci gibi konular kapsamlı şekilde ele alındı.

Ziyaretin son gününde, Sayın Başbakanımız ABD’de yerleşik Türk ve akraba toplulukları temsilcileri ile New York’ta bir araya geldi.