#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Irak’ı ziyareti, 22-23 Ağustos 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Irak’ı ziyareti, 22-23 Ağustos 2017

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ülkemizin Irakla ilişkilerini ve gündemdeki konuları değerlendirmek üzere Irak’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu 22 Ağustos akşamı Bağdat’a vardı ve 23 Ağustos 2017 tarihinde Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Temsilciler Meclisi Başkanı Selim Cuburi ve Eğitim Bakanı Muhammed İkbal ile çeşitli partilere mensup milletvekilleri, Başbakan Haydar Ebadi, Türkmen Eşgüdüm Kurulu üyeleri, milletvekilleri ve kanaat önderleri ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Bakan Çavuşoğlu, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi ile ikili ilişkiler ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulundu. Görüşmenin akabinde iki Bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu ziyaret sırasında Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ile de bir görüşme yaptı.

Bakan Çavuşoğlu, Bağdat Büyükelçiliğimizin yeni binasının inşaat alanında da incelemelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu aynı gün akşamı Erbil'e geçti ve IKBY Başkanı Mesud Barzani ile gündemdeki konulara ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu Erbil'de ayrıca IKBY Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ve KYB Politbüro Üyesi Sadi Pire ile görüştü. KİC Genel Sekreteri Ali Bapir’i ve KİH Genel Sekreteri Şeyh İrfan Ali Abdülaziz'i kabul etti.