#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun BM Genel Kurulu'nun Kudüs konusundaki Acil Özel Oturumu’na katılmak üzere New York’u ziyareti, 21 Aralık 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun BM Genel Kurulu'nun Kudüs konusundaki Acil Özel Oturumu’na katılmak üzere New York’u ziyareti, 21 Aralık 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kudüs konusunda BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar tasarısının ABD’nin vetosu sonucunda kabul edilmemesi üzerine, BM Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen Acil Özel Oturuma katılmak için 21 Aralık 2017 tarihinde New York’u ziyaret etti.

BM Genel Kurulu’na hitapta bulunan Bakan Çavuşoğlu, Kudüs’ün İsrail'in sözde başkenti olarak kabul edilmesinin uluslararası hukukun ihlali olduğunu ve bu tutumun gerek bütün BM kararlarına gerek evrensel değerlere bir saldırı teşkil ettiğini ifade etti. Bakan Çavuşoğlu konuşmasında ayrıca ülkemizin her zaman Filistin'in yanında olacağını ve Filistinlileri yalnız bırakmayacağını; dünyanın 5'ten büyük olduğunu vurguladı.

http://www.mfa.gov.tr/disisleri-bakani-sayin-mevlut-cavusoglunun-bm-genel-kurulun-kudus-konulu-acil-ozel-oturumunda-yaptigi-konusma.tr.mfa

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi Dönem Başkanı olarak ülkemiz ve Arap Ligi Dönem başkanı sıfatıyla Yemen tarafından BM Genel Kurulu’na sunulan Kudüs konusundaki karar tasarısı 128 olumlu, 9 olumsuz ve 35 çekinser oyla kabul edildi.

Kabul edilen karar, “tüm devletlerin kutsal şehir Kudüs ile ilgili Güvenlik Konseyi kararlarına uymalarını ve bu kararların aksine herhangi bir eylemi veya önlemi tanımamaları” çağrısında bulundu.

Genel Kurul ayrıca “kutsal şehir Kudüs’ün karakterini, statüsünü veya demografik yapısını değiştirme anlamına gelecek eylem ve kararların hukuki etkiden yoksun ve yok hükmünde” olduğunu ve “Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları gereğince iptal edilmesi gerektiğini“ tasdik etti.

Bu bağlamda Genel Kurul, BM Güvenlik Konseyi tarafından 1980 yılında kabul edilen 478 sayılı karar uyarınca tüm devletleri kutsal şehir Kudüs’te diplomatik misyon kurmaktan kaçınmaya davet etti.