#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Bakü’yü ziyareti, 30 Kasım-1 Aralık 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Bakü’yü ziyareti, 30 Kasım-1 Aralık 2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ilk kez düzenelenen Azerbaycan-Pakistan-Türkiye Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı ile Afganistan’a ilişkin Asya’nın Kalbi-İstanbul Süreci Yedinci Bakanlar Konferansına katılmak üzere 30 Kasım-1 Aralık 2017 tarihlerinde Bakü’yü ziyaret etti.

Bakan Çavuşoğlu, 30 Kasım Perşembe günü Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısından önce Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Görüşmede iki ülke arasındaki güncel konular ele alındı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov ve Pakistan Dışişleri Bakanı Hoca Muhammed Asıf’ın da katıldığı Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısında Türkiye-Azerbaycan-Pakistan ilişkilerinin her alanda daha da geliştirilmesi imkanları üzerinde duruldu, bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda üçlü işbirliği mekanizmasının yol haritasını teşkil edecek bir Ortak Bildiri kabul edildi.

Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısının ardından Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Azerbaycan Heyeti Başkanı Samed Seyidov ve heyet üyeleriyle yapılan görüşmede ülkemizin Azerbaycan’a uluslararası örgütler nezdinde desteğini sürdüreceği vurgulandı.

Bakan Çavuşoğlu ayrıca Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov ile görüştü. Görüşmede ülkemiz ve Azerbaycan parlamentoları arasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi hususu ele alındı.

Bakü’de Türk Kültür ve Miras Vakfını ziyaret eden Bakan Çavuşoğlu, Vakıf Başkanı Günay Efendiyeva ve vakıf çalışanlarına Türk kültürüne yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti.

1 Aralık Cuma günü Afganistan’a ilişkin Asya’nın Kalbi - İstanbul Süreci Yedinci Bakanlar Konferansı düzenlendi. Konferansta ülkemizin istikrarlı ve müreffeh bir Afganistan için sahip olduğu vizyon ve bu ülkeye verdiği güçlü destek vurgulandı.