#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyareti, 3-4 Haziran 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyareti, 3-4 Haziran 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun daveti üzerine 3-4 Haziran 2018 tarihleri arasında ABD’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

3 Haziran Pazar günü Bakan Çavuşoğlu, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) Yönetim Kurulu ve Amerika Diyanet Merkezi yetkilileri ile bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, TASC ve Amerika Diyanet Merkezince düzenlenen iftara katıldı.

4 Haziran Pazartesi günü Bakan Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye-ABD ikili ilişkileri, Münbiç Yol Haritası dahil Suriye meselesi ve diğer bölgesel konular ele alındı.

Görüşmenin ardından, Bakan Çavuşoğlu ve Bakan Pompeo tarafından Ortak Basın Açıklaması yayımlandı. http://www.mfa.gov.tr/no_-160_-sayin-bakanimizin-abd-disisleri-bakaniyla-gorusmesi-hk.tr.mfa

Ziyaret sırasında Bakan Çavuşoğlu, Amerikan iş çevreleri, düşünce kuruluşları ve basın mensuplarıyla da bir araya geldi.

Türkiye-ABD ticaret hacmi 2017 yılında 20.7 milyar Dolara, Amerikan şirketlerinin ülkemizdeki yatırımları ise 11.4 milyar Dolara ulaştı. Bakan Çavuşoğlu, ülkemizin ABD ile ekonomik, ticari ve yatırım ilişkilerini daha da ilerletme kararlılığını vurguladı.