#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Toplantısı’na katıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Toplantısı’na katıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Üçüncü Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Toplantısı kapsamında 28 Ağustos 2015 tarihinde Azerbaycan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları ile Antalya’da biraraya geldi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ilk olarak Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile başbaşa bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nde gelinen aşama ve gümrük-taşımacılık alanında daha fazla işbirliği yapılması hususları gündeme geldi. Enerji alanında işbirliği ve Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) de görüşmede ele alındı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile görüşmesinin ardından Türkmenistan Dışişleri Bakanı Meredov ile başbaşa görüştü. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkmenistan’ın ‘Daimi Tarafsızlık Statüsü’nün tanınmasının 20. yıldönümü nedeniyle mevkidaşını tebrik etti. İkili görüşmenin gündeminde ikili ekonomik, ticari ilişkiler, enerji alanında işbirliği olanakları ve diplomasi akademileri arasında işbirliği konuları yer aldı.

Üçlü Toplantı sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, üç ülke arasındaki yakın ilişkiler çerçevesinde toplantıların hız kesmeden devam ettiğini, üçlü toplantı ve işbirliği süreçlerinin bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunduğunu belirtti. Bakan Çavuşoğlu ayrıca, “üç devlet bir millet” anlayışı temelinde şekillenen üçlü toplantı mekanizmasının daha etkin bir şekilde sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

Basın toplantısında konuşan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, üçlü toplantılarda önemli meseleler ele aldıklarını, sözkonusu toplantıların siyasi, ekonomik ilişkilere ve taşımacılık, enerji, ulaştırma alanlarında yapılan çalışmalara büyük ivme kazandırdığını ifade etti. Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Mederov ise üç ülkenin Cumhurbaşkanı düzeyinde bir zirvede biraraya gelmesine ilişkin çalışmaların sürdüğünü, üçlü ve ikili görüşmelerin devam etmesine önem verdiklerini söyledi.