#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 18. Doha Forumuna katılmak üzere Katar’ı ziyareti, 15-16 Aralık 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 18. Doha Forumuna katılmak üzere Katar’ı ziyareti, 15-16 Aralık 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15-16 Aralık 2018 tarihinde Doha’da düzenlenen 18. Doha Forumuna katılmak üzere Katar’ı ziyaret etti.

15 Aralık Cumartesi günü, Bakan Çavuşoğlu Kırım Tatar Türklerinin lideri Mustafa Kırımoğlu'yla görüştü. Bakan Çavuşoğlu, ülkemizin Kırım Tatarlarına desteğinin her zaman devam edeceğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, Doha’daki temasları çerçevesinde Başbakan Abdullah bin Nasır El Sani ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim El Sani’yle görüştü. Ayrıca, milli gün için hazırlanan Darb Al Saai Fuar ve Sergi alanını ziyaret etti.

16 Aralık Pazar günü, Bakan Çavuşoğlu 18. Doha Forumuna katıldı ve CNBC muhabiri Hadley Gamble tarafından yöneltilen sorulara cevaben özel mülakat şeklinde bir konuşma yaptı. Bakan Çavuşoğlu konuşmasında, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi çalışmaları, Suriye'deki durum ve PKK/PYD/YPG'nin ülkemize oluşturduğu tehdit ile gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi gibi çeşitli konularda bilgi verdi.

Aynı gün, Bakan Çavuşoğlu, 2018 Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Ezidi aktivist Nadia Murad’la biraraya geldi. Görüşmede Ezidilerin durumu ele alındı. Bakan Çavuşoğlu PKK/PYD/YPG’nin Ezidiler, Süryaniler ve Kürtler dahil Irak ve Suriye'de herkese zulüm etmeye devam ettiğini ifade etti.