#

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere Brüksel’i ziyareti, 4-5 Aralık 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak üzere Brüksel’i ziyareti, 4-5 Aralık 2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katılmak ve ikili görüşmelerde bulunmak üzere 4-5 Aralık 2018 tarihlerinde Brüksel’i ziyaret etti.

4 Aralık Salı günü Bakan Çavuşoğlu, Trans-Atlantik bağın NATO ve kolektif güvenliğimiz açısından kilit önem taşıdığını ifade etti. Bakan Çavuşoğlu Türkiye’nin NATO misyonları ve operasyonlarına en büyük katkıyı yapan ülkelerden biri olarak İttifak’tan da her konuda dayanışma beklediğini vurguladı.

5 Aralık Çarşamba günü NATO Dışişleri Bakanları Toplantısında, NATO’nun açık kapı politikası doğrultusunda Makedonya’nın 30. üye olarak İttifak’a katılma süreci, Bosna-Hersek’in NATO’ya daha da yakınlaşması, Belgrad-Priştine Diyaloğu başta olmak üzere Batı Balkanlar’daki gelişmeler değerlendirildi.

Bakan Çavuşoğlu NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell Fontelles, İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Milanesi, İzlanda Dışişleri Bakanı Gudlaugur Thor Thordarson, Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Dimitrov ve Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide ile ikili görüşmelerde bulundu.